GPL Pe Logan 1.6 16v

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #76
    am mers odata cu un Ford 1.6 16v. era modelul anterior...ala Champions League.

    mergea asa frumos. rotund, silentios...economic

    Comment


    • #77
      cel mai mic consum cu GPL la 1,6 16v a fost de 6,8 l .... masina mea.... la 80 km/h! asa se cere pe dig Braila-Galati! am deja 45000 km pe gaz din decembrie pina acum si nu sunt probleme! ce.... e taxi ce mai....

      Comment


      • #78
        Parca...

        Am cam inceput (un pic) sa fiu si eu atent la discutiile despre GPL...
        As avea cateva intrebari la cei (mai ales cu 16v) care au GPL pe masina:
        - am mers cu un 1,8 16v GPL (un Lacetti) si am observat 2 chestii dubioase: se tureaza extrem de repede daca doar atingi pedala dar dupa jumatatea cursei la pedala nu mai urca deloc, cand o "pisti" zici ca rupe norii si cand incepi sa calci "la blana"...canci. E un comportament specific GPL? ca e airea...
        Are aprins martorul "check engine"...cica e normal la GPL...asa fac toate...e pe bune sau e o problema?
        Last edited by CeDeBe-L; 8 November 2012, 13:57.

        Comment


        • #79
          GPL pe 1.6 16v

          Eu am un MCV cu 1.6 16v.
          Unul din primele drumuri a fost sa instalez sistem GPL, Lovato cu rezervor toroidal - 2200 RON.
          Masina a mers cam 30.000 km pe gaz si nu maninca deloc ulei, care la schimb e mai curat decit inainte.
          Cel mai bun consum a fost un 8,3 cu doua traversari ale Vaii Oltului.Vorbim de consum real, de la gol la gol.Incarcata ia 9-9,5, mai mult afara.
          O sa revin si cu un consum 100% de Bucuresti.

          Comment


          • #80
            Azi am instalat si eu GPL pe Prestige stag4+ cumparat de la praktiker pitești ca de obiceo service-ul bun este o ocupat am primit programare la Mondo Pro Bascov, un service comunist cu angajați fara nici un pic de respect pt client, montajul a durat de la 8 pana la17 timp in care doi plictisiti ee mecanici chemați din concediu au facut o treaba de mântuială recomand cu caldura evitarea acestui service pe cat posibil!
            Masina funcționează ok dar estetic e jale a trebuit sa refac acasa. Instalatia electrica aceasta fiind peste tot motorul.
            Acum am o intrebare voua unde v-au plasat rampa de injectoare si diuzele de gaz pe galerie?
            La mine au gaurit plasticul ala negru unde e plasat pe un cilindru un senzor! E ok acolo?
            http://sincemylastcigarette.com/bann...EUR_3_dark.png

            Comment


            • #81
              Am vazut ca aveti pe aici logan1,6 16v pe gpl.Am si eu unul identic dar am o problema.am iesit cu plinul facut pana la vidraru si mi.au ajuns 36 litri fix 250 km in conditiile de mers cu 100-110 km/h pe a1.M.au imbolnavit aia cu montajul.Au strans colierele pe teu ptrincalzireaplamanului pana s-a crapat si apropae am pierdut tot lichidul din motor.Am avut noroc ca am oprit la timp.Si zic ca nu e vina lor ca ,atunci cand am plecat nu curgea nimic. Aveti vre-o recomandare de un service care face reglaje?Aveti idee daca umbli la UCH se schimba ceva din reglajul instalatiei gpl?Am tras fire din Uch ptr inchidere la 8 km/h si ptr stergatoare.Multumesc

              Comment


              • #82
                eu recomand http://www.agrom.ro/contact.htm stai linistit ca nu e nicio legatura intre firele alea si instalatia de gpl. instalatia are un calculator al ei.

                Comment


                • #83
                  multumesc.tipul la care am montat instalatia e autorizat de ei.i-am sunat azi si le-am zis de problema si m-au chemat la ei sa-mi remedieze problemele ca sa nu fac scandal si preiau ei si garantia

                  Comment


                  • #84
                    Eu zic sa te duci aici: http://www.instalatiigplauto.ro/

                    Nu o sa regreti.
                    sigpic1.6 16v Euro 5 + GPL

                    Comment


                    • #85
                      Remapare 16v

                      Am si eu o intrebare pentru baietii care au GPL pe 16v si au incercat si o remapare: ce parere aveti? Ma intereseaza cel mai mult consumul si cum a evoluat dupa remapare pe gaz. Pentru ca impresiile ca trage mai bine sint supersubiective insa niste consumuri de la gol la gol sau de la plin la plin la aceeasi pompa sint mai relevante (bine si alea sint influentate de multe, dar oricum...).
                      Am tot frunzarit topicurile despre remapare dar sint inca nehotarit daca e ceea ce vreau eu. Mai exact, nu insist sa-mi fac masina de raliu (mai ales ca e MCV) ci ma intereseaza daca mai pot scadea consumul (am facut pina acum cite ceva in sensul asta) la mers normal.

                      Comment


                      • #86
                        Eu am mers vreo 1000 km cu un Ecu softat. Am scost un consum de 8,7 % pe o portiune de drum ( Bucuresti -Sovata - Bucuresti ) unde scoteam de regula 7,5-8 maxim.
                        Fata e Ecu stock am simtit o usoara imbunatatire a raspunsului si acceleratiei pana in 3500 rpm. Cu imbunatatirea asta te obisnuiesti in cateva zile si iti dai seama ca nu e mare lucru.

                        Comment


                        • #87
                          Multumesc pentru raspunsul prompt, chiar vazusem un post de-al tau prin sectiunea cu remaparea si eram curios care sint motivele pentru care esti impotriva.
                          Eu sint oricum multumit de raspunsul pedalei si pe gaz, deci deocamdata am doar o bila neagra pentru remapare (consumul). Alte pareri?

                          Comment


                          • #88
                            salutare am 16 16 v vreau sa i pun gpl ce tip de instalatie imi recomandati

                            Comment


                            • #89
                              Ce 16v ai ? Vezi mai sus putin ca am pus eu un link. Incearca si o parere de acolo.
                              sigpic1.6 16v Euro 5 + GPL

                              Comment


                              • #90
                                Am pus si eu GPL pe loganul meu ,instalatie Tomaseto stag4,rezervor normal, 2150 lei 150 lei a fost din cauza ca am ales stag 4 ,standard este cu stag200.Am montat la Sebigaz in Buzau.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google