Consumul mediu 1.6 16v 105CP

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • @ Cristi_Xp

    Nu stiu sa-ti spun informatia. Am mers cat de constant am putut - 78 in localitati, 80 - 85 (90) in afara. (turometru am cautat sa il tin foarte aproape de 2500 rpm sau chiar valoarea respectiva)

    Eu consumul il calculez:
    consum mediu = (indicatie CB litrii consumati sosire - indicatie CB litrii consumati plecare)x100/(indicatie CB km sosire - indicatie CB km plecare)

    CB-ul nu l-am resetat de cand am luat masina. Indicatia de consum pe CB o am stabilizata acum la 7.5 l/100 km si respectiv viteza medie pe la 38 km/h
    Last edited by ion_R5; 16 May 2011, 15:04.

    Comment


    • Ar trebui sa aiba Vmed macar 70 kmh. La mers constant cu 80 kmh in bord consumul are toate sansele sa fie chiar sub 5% si Vmed pe la 70 kmh.
      sigpic

      Comment


      • Doctore, cand am vazut ca mi-a iesit 5.11 la tine m-am gandit "Unde-i doctoru' sa vada ca mi-a iesit si mie consumul sub carte"

        Ti-am zis, cand ai scris de 5.2 si respectiv 4.8 am fost foarte circumspect. Totusi la dus, cand am mai mers cateva portiuni cu 100 km/h consumul a fost 5.26, iar la intoarcere am mers doar cu 90 km/h cateva portiuni si in rest 80 - 85 si 78 in localitati, de a iesit 5.11 [precizez ca am mers fara aer conditionat]

        Sunt curios cam unde ar fi consumul la un 105 - 110 si respectiv 115 - 120
        Last edited by ion_R5; 16 May 2011, 16:38.

        Comment


        • si eu am reusit 5,1-5,2.dar sa merg cu 70 km cu a 5-a mie nu-mi place.nu e foarte greu daca vrei neaparat.
          Welcome to the Club, We Have Jackets !

          Comment


          • Trebuie doar sa te controlezi. Eu am mers 190 km cu 80-85 kmh constant si consum final 4.7%. Evident trebuie sa ''te ajute'' si traficul, mai precis sa fie cam inexistent
            sigpic

            Comment


            • ai si video?

              Comment


              • @ Margelatu
                Ieri dupa ce am trecut de Tancabesti (in directia Bucuresti) se formase deja o coloana care mergea cu 75 - 80 km/h "constant"...

                Sunt anuminte drumuri respectiv ore cand poti sa ai orice masina, ca mai mult de 60 - 70 - 80 nu poti merge --- si atunci zici Doamne ajuta sa nu faca vreun istet accident, ca daca se intampla asta, stai vreo 20 - 30 minute in coloana in tr. 1 si 2 pana treci de zona cu ghinion... Pe "my ride" m-au "certat" deja cativa pentru consumul asta - fie fiindca tin "herghelia" la foc mic 80 - 90 km/h, iar altii m-au "certat" ca anunt consumuri sub 1.4 mpi... ("motor mare - consum mare", cum spunea cineva...)

                Pentru "psihicul" meu e foarte ok consumul - si ma declar foarte multumit de masina. Consumul mediu de cand am luat masina e 7.5 conform CB, iar daca fac calcului litrii consumati total/km totali... iese undeva pe la 7,23 l/100km. Nu am facut consumul si in oras... probabil ca e undeva pe la 8.5 - 9.5 in functie de traficul in oras (sau poate chiar 10 - 11 daca traficul e foarte aglomerat)

                @sorinacho Cred ca suntem baieti mari... Daca cineva ar pune cifre din burta, mi s-ar parea copilarie... Nu ar fi cazul sa cerem "dovada". La ce scrie doctorul ce as intreba ar fi legat de ceva traseu usor la vale sau vant din spate... (eventual)
                Last edited by ion_R5; 16 May 2011, 17:02.

                Comment


                • Eu am
                  sigpic

                  Comment


                  • si eu sunt multumit de consumul pe care il are tigaia mea.sunt multi factori care influienteaza consumul.eu zic ca principalul e stilul de conducere,in speta soferul.
                    Welcome to the Club, We Have Jackets !

                    Comment


                    • Si eu zic la fel. Iar discutia comparativa cu motorul de 1,4 e usor penibila. Daca sunt diferente intre cele 2 consumuri sunt infime. Un 0.2-0,3 chiar 0.5 litrii/100km mi se par cifre INFIME pt a le dezbate. Daca vorbeam de diferente de 1-2litrii atunci era altceva, dar wtf chiar conteaza 0,3l/100km indiferent in favoarea careia dintre motorizari ar fi "castigul" asta?
                      Dacia Logan Prestige 1.6 16v - B 21 xxx

                      Comment


                      • Socoteste la 45.000 km pe an si ai sa constati o suma maricica
                        sigpic

                        Comment


                        • 135 litrii de benzina ce mai conteaza.dai un ban si stii ca....nu'l mai ai
                          Welcome to the Club, We Have Jackets !

                          Comment


                          • Vezi, in loc sa stricam banii pe femei
                            sigpic

                            Comment


                            • la mine din cand in cand se mai reseteaza consumul singur.am vazut ca are legatura cu momentul cand ramane masina pe rosu.asta se intampla rar ca eu nu las benzina sub doua linii.la voi face asa?
                              Welcome to the Club, We Have Jackets !

                              Comment


                              • Originally posted by dr_mke View Post
                                Eu am
                                Da sa vada si ochiu nostru consum de 4,7 la o medie de 80

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google