Consumul mediu 1.6 16v 105CP

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • in oras consuma mai putin daca mergi mai atent. sau tot pe-acolo. daca mergi in caleasi fel, gen pedala in podea din 2000rpm pana in 3500rpm, nu mai bea la fel, 1.4 ia o idee mai putin. dar in general, la un condus atent, 16v bea ceva mai putin.
    Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

    Comment


    • Pedala in podea de la 2000 la 3500 rpm in oras. De ce ?
      sigpic

      Comment


      • de aia, ca pur si simplu ne place, ne place, ne place, place, place...
        si pt ca economia si condusul "green" sunt doua chestii pe care de cele mai multe ori te p.i.s.i. cu gratie. cand nu e inghesuiala prin portofel, atunci merg "green";daca voaim sa fiu "verde" meream dracu' cu bitioacla sau cu 33u'.
        Last edited by Seba; 29 April 2011, 22:31.
        Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

        Comment


        • LOGAN 1.6 16v cu 2 persoane in masina, mers regulamentar

          Comment


          • It's just so unnecessary . . . Inteleg sa tin pedala la podea ca sa urc in plaja superioara de turatie
            sigpic

            Comment


            • eh, unora le place sa simta ca ii impinge scaunul inainte...
              Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

              Comment


              • Detaliile in descrierea clipului, consum 5.5 %, din nou. Plictisitor
                sigpic

                Comment


                • De unde se poate face rost de curba motorului de 1.6 16V.
                  Consumul meu nu scade sub 7 si vreau sa imi dau seama care ar fi problema

                  Comment


                  • Uhm, eroare de utilizator ? Presupun ca masina este in mintile ei dpv tehnic. 7% in ce conditii, in oras este super putin
                    sigpic

                    Comment


                    • Nu; e vorba de cel mixt; si de fapt e pe la 7.4

                      Comment


                      • Atunci nu inteleg ce ti se pare anormal la un consum mixt de 7 jumate
                        sigpic

                        Comment


                        • pai mixt e bun .Extraurban era marisor (insa si doar extraurban este posibil un 7,4 la un condus mai alert).
                          La diesel aveam undeva pana in 6 mixt, asadar la benzinar mi-as dori sa fie pana in 8

                          Comment


                          • Am vazut pe aici consumuri in jur de sub 7 si am dedus ca eu cu 7.5 mixt am probleme (sau masina are )

                            Comment


                            • Un consum de 7-7.5% mixt este in regula. Consumurile de 5-6% sunt consumuri extraurbane, poti sa resetezi consumul mediu si o sa ai un consum sub 7 daca mergi preponderent extraurban, nu la mers sportiv evident. Eu am scos de la 4.3% 9.5% extraurban in functie de stil dar consumul mediu/mixt este de 6.5-7.5% in functie de cat calc pedala si de anotimp (iarna evident e cel mai mare consum).
                              '08 Logan Prestige PH1 - 1.6 16V - Mineral Blau Pearleffekt

                              Comment


                              • Eu sincer nu am calculat niciodata consumul mixt. Mi s-ar parea total irelevant pt ca este influentat de fff multi factori. Cel mai relevant mi se pare consumul pe 1 sapt(sau macar 3-4 zile) strict urban sau resetat la iesirea din oras pe extraurban.

                                De asemenea nu va raportati strict la alte consumuri gasite pe net ca multi uita sa posteze si conditiile in care au scos acel consum.
                                Ontopic: In bucuresti consum mediu pe 1 sapt 9,5 + - 0,5l. Cam atat scot eu de ~1-2 ani. In consumul asta sunt incluse si 2 zile de weekend cand se merge MULT mai liber, deci consum mai mic.
                                ca stil de condus am un stil mediu, adica nu consider ca fac raliu iar incet chiar nu merg,dar la cum am citit pe net ca merg unii atunci e posibil ca pentru unii sa fie agresiv felul in care merg eu )
                                Last edited by bossake; 6 May 2011, 00:06.
                                Dacia Logan Prestige 1.6 16v - B 21 xxx

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google