Consumul mediu 1.6 16v 105CP

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Originally posted by razvan_rm2003 View Post
    Cam mult 6.1 pentru un asa mers, desi daca era frig..... mie 6.1 mi-a iesit la mers constant cu 100 si 60 in localitati pe aprox 260 km. O singura data am incercat sa merg cu 80 la ora constant in extraurban, si in localitati cu treapta 4 la 60, am scos 5.2 pe ruta CT _ Mangalia, dar era mai spre vara.
    Si am mai observat o chestie, daca nu accelerez brusc , chiar si un pic si apas pedala lin si constant pana ajunge turatia unde schimb treapta ( cam 2750 rpm cand merg la consum ) scade consumul destul de ....vizibil, in schimb pare ca masina nu prea are forta, se tureaza motorul dar nu ''face'' ca atunci cand ma reped in pedala de acc. , e si normal asta.
    daca vreti consumuri bune, incercati, acceleratii line, fara bruscari inutile si mai incercati viteza legala


    razvane 6.1 l mi-a consumat nu consumul mediu la %
    iar cu postul "poate avea motor de amg"ca nu prea inteleg

    Comment


    • Sorry, nu am citit atent, e bine, iese un 5.3 mediu

      Comment


      • Consum de 6 sau 5, etc ! cred ca glumiti , am masina de 2 ani si 5 luni, nici gand !poate pe un TICO, mai ganditi-va, doar nu suntem copii !...
        cu respect Ovi
        Last edited by kenjiro_sanga; 12 March 2009, 11:06.
        sigpic
        Maică, ce mafioți de treabă !!!

        Comment


        • Dar tu ai citit in ce conditii am spus ca am scos consumul ala? Sau nu ai citit TOT ce s-a scris.Si da, consumul mediu la mine e in jur de 6.5, pt ca nu merg tare si nu accelerez ca dementul.

          Comment


          • la un asa motor nici nu mai conteaza consumul, bucurati-va de el e de departe cel mai bun motor pus pe logan!!! nota 10+...

            Comment


            • consumul depinde de stilul fiecaruia de condus

              Comment


              • Originally posted by razvan_rm2003 View Post
                ... consumul mediu la mine e in jur de 6.5, pt ca nu merg tare si nu accelerez ca dementul.
                Eu am acum - aprox. 900km de la ultima resetare - un consum mediu de 7,2%. Si nu "accelerez ca dementul". Asa ca shut the **** up.

                considera editarea asta ca pe un warn. pe care o sa-l iei daca mai vorbesti asa cu colegii...
                Last edited by Seba; 14 March 2009, 05:44.

                Comment


                • cind iti iei un 1.6 16valvole nu te mai gindesti la consum.te bucuri de el! si gata

                  Comment


                  • Bine zis!Lasati-l incolo de consum,cine nu-i multumit sa-si ia 1.4
                    Forum neinteresant. Delogat definitiv.

                    Comment


                    • Originally posted by mamare74 View Post
                      cind iti iei un 1.6 16valvole nu te mai gindesti la consum.te bucuri de el! si gata
                      norocosilor!!! poate o veni mosu' si pe la mine, daca nu il iau cu japca...

                      Comment


                      • Daca scoti consumuri record de mic inseamna ca nu te bucuri de motorul asta. Chiar deloc. In cel mai bun caz poti sa te "bucuri" de niste probleme la motor. Vorba unui amic: da-i in barba ca se-nfunda. In oras n-are rost sa te dai la el, zic eu, pentru ca nu faci altceva decat sa consumi gaz aiurea. Afara in schimb merita tata sa bagi talpa in ea. Imi place la nebunie cum suna dincolo de 4000 de ture! Unii m-au transformat in vitezoman pentru ca circul in afara localitatilor cu colosala viteza de 120-130km/ora!!!

                        PS Am scos si eu un 6,2% odata (cu resetare din mers), la care nevasta-mea: "Esti obosit? Schimbam si conduc eu!". Dar mi-am revenit repede.

                        Comment


                        • ce consum frate, un 1,6 16v daca stii sa folosesti cutia consuma ca unul de 1,4 da' nu exista comparatie!!! cu atit mai mult cu un tractoras fie el si de 85'...

                          Comment


                          • mai mai lasati-l ca nu e vreun motor de referinta. 100 de cai chiar nu-s multi. ce vi se pare asa "spectacol" la motorul asta? e ok, trage bine, dar sa zici ca "la asa motor nu te mai intereseaza consumul", de parca ar fi vreun 5 cilndrii turbo de 500 de cai...la drum intins, un dci85 remapat la 105 va face praf. nu vorbim de autostrada, dar pe drum cu trafic, unde trebuie sa depasesti, sa urci dealuri, dizalul ii da fum daca nu stii sa turezi benzinarul. unde mai pui ca pe un traseu gen timisoara-botosani, cu benzinarul iti trebuie 2 plinuri daca mergi blana cu el si ala cu dizalul are destul cu un plin.
                            Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

                            Comment


                            • Pe mine nu ma intereseaza cat consuma un diesel,1.6 16v mi-am dorit,ala l-am luat.Multi km pe an nu fac si nici nu merg cu masina "la blana".Am luat 1.6 16 v ca sa ma "scoata" atunci cand am nevoie sau cand e nevoie.
                              Forum neinteresant. Delogat definitiv.

                              Comment


                              • sa-l stapanesti sanatos, asta ar fi cea mai buna optiune cand circuli mai normal(10-12mii) si te bucuri si de performante...

                                nu mai cita ultimul post!
                                Last edited by Seba; 14 March 2009, 05:42.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google