Consumul mediu 1.6 16v 105CP

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • poate are ca la bmw si merge cu cat vrea omul sa scoata motorul.cam toata tare tinde sa devina un bucuresti la trafic .ideea e ca in orele de varf in mai toate orasele sub 11 l nu prea se poate scoate.
    Welcome to the Club, We Have Jackets !

    Comment


    • Braila - Constanta ( trecand prin Tandarei )
      Mers foarte lejer , constant 100 km/h cat timp am putut, cu mici scapari pe la 120, dar rare, 60 in localitati-treapta a 4-a, vreme rece 0-2 grade, vanticel mai tot timpul , am scos un 6.2 l/100km. Depasit de xxx masini, nu am depasit mai mult de 7 cred deci mers NORMAL SI LEGAL .

      Comment


      • [QUOTE=margelatu;260584]poate are ca la bmw si merge cu cat vrea omul sa scoata motorul...[QUOTE]
        asta-i o gluma, nu? o fi si bemveul ala vreo scula...nu tot cilindrii si supape are si ala, sau motorul de bemveu arde altfel benzina?... in principiu la un benzinar aspirat nu scoti cat vrei, nici sa fie maybach. tot 10% castigi, ca n-ai din ce jongla, ai un amestec aer/benzina ce trebuie respectat, altfel f*** motorul, nu-i ca la dizale, unde poti sa amesteci aerul cu motorina in ce proportii vrei, numa' sa nu te uiti la fum
        cu asta, gata offtopicul, revenim exclusiv la consum
        Last edited by Seba; 24 February 2009, 12:47.
        Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

        Comment


        • asa e seba dar vedeti ca dupa ce a scos bomba nu a mai zis nimic)

          Comment


          • BUNA, sunt variante si variante, sunt multe de care depinde consumul. Saptamana trecuta a fost o emisiune la EuropaFM unde fiecare ascultator si-a dat cu parerea. In toate cartile de specialitate se spune ca in general consumul se face in felul urmator, se alimenteaza full si se parcurg 50 de km in oras (fara a depasii 60 km/h) si 50 de km in afara(drum intins) fara a depasii max. 3000rot/min in treapta a V-a de viteza, in cazul nostru undeva 110 km/h. Se realimenteaza la full si se fac calculele.
            Referitor la tipul de carburant(95 sau 98) ori de statia de alimentare NU cred ca sunt diferente majore. Fiecare are un anumit LOBBY fata de un anume distribuitor de produse petroliere. Faptul ca la noi in Romania benzina nu se afla la cifra octanica corespunzatoare este alta problema.
            Ce pot sa va spun eu am facut 3350 de km pe un traseu LOGRONO(SPANIA)- DEVA si am avut un consum mediu pana la intrarea in Romania de 6,3% alimentand de la diversi, dar numai benzina CO 95,viteza max. a fost 170km/h in Germania, in rest 80,110,140 iar de la Nadlac la DEVA 215 km consumul a crescut la 7% cu o viteza medie de 42km/h si max 120.

            Comment


            • edy33edy : imi zici si mie cum ai tu 130 cai ? ai pus biturbo ? as fi interesat.....
              multumesc anticipat
              Last edited by LUCian; 5 March 2009, 20:46. Reason: Automerged Doublepost
              Mereu superiori unui sat cu caini si oi

              Comment


              • off-topic: 130 de cai din vorbele unor chiptuneri pe dyno nu ies mai mult decat vreo 10 in plus...
                Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

                Comment


                • Originally posted by edy33edy View Post
                  BUNA, sunt variante si variante, sunt multe de care depinde consumul. Saptamana trecuta a fost o emisiune la EuropaFM unde fiecare ascultator si-a dat cu parerea. In toate cartile de specialitate se spune ca in general consumul se face in felul urmator, se alimenteaza full si se parcurg 50 de km in oras (fara a depasii 60 km/h) si 50 de km in afara(drum intins) fara a depasii max. 3000rot/min in treapta a V-a de viteza, in cazul nostru undeva 110 km/h. Se realimenteaza la full si se fac calculele.
                  Referitor la tipul de carburant(95 sau 98) ori de statia de alimentare NU cred ca sunt diferente majore. Fiecare are un anumit LOBBY fata de un anume distribuitor de produse petroliere. Faptul ca la noi in Romania benzina nu se afla la cifra octanica corespunzatoare este alta problema.
                  Ce pot sa va spun eu am facut 3350 de km pe un traseu LOGRONO(SPANIA)- DEVA si am avut un consum mediu pana la intrarea in Romania de 6,3% alimentand de la diversi, dar numai benzina CO 95,viteza max. a fost 170km/h in Germania, in rest 80,110,140 iar de la Nadlac la DEVA 215 km consumul a crescut la 7% cu o viteza2 medie de 42km/h si max 120.


                  nea edy ai uitat sa ne explici si noua de aia 130 caluti crescuti in portbagaj ca au loc la cat e ))
                  mai am si eu o intrrebare spuneti-mi si mie evacuare si filtru sport cati cp iti dau?


                  am facut astazi tg.jiu (iesire,coloana infinitului) - craiova (hypermarchet pic) 115km mers constant 80 in tr a-5-a si mi-a consumat 6.1 litri.atat imi arata pe cb
                  si folosesc benzina de la rompetrol efix 95
                  Last edited by speed_shock; 9 March 2009, 00:18.

                  Comment


                  • Cam mult 6.1 pentru un asa mers, desi daca era frig..... mie 6.1 mi-a iesit la mers constant cu 100 si 60 in localitati pe aprox 260 km. O singura data am incercat sa merg cu 80 la ora constant in extraurban, si in localitati cu treapta 4 la 60, am scos 5.2 pe ruta CT _ Mangalia, dar era mai spre vara.
                    Si am mai observat o chestie, daca nu accelerez brusc , chiar si un pic si apas pedala lin si constant pana ajunge turatia unde schimb treapta ( cam 2750 rpm cand merg la consum ) scade consumul destul de ....vizibil, in schimb pare ca masina nu prea are forta, se tureaza motorul dar nu ''face'' ca atunci cand ma reped in pedala de acc. , e si normal asta.
                    daca vreti consumuri bune, incercati, acceleratii line, fara bruscari inutile si mai incercati viteza legala
                    Last edited by razvan_rm2003; 9 March 2009, 11:11.

                    Comment


                    • poate 1.6...ca 6.1 inca nu este disponibil ptr logan ))

                      Comment


                      • O avea motor de AMG biturbo si nu stim
                        In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

                        Comment


                        • Ultimele doua posturi. Ce vreti sa spuneti? 6,1 este consumul mediu nu capacitatea cilindrica. Sau cel putin asa am citit eu.
                          Cel mai lent 1,6 8v

                          Comment


                          • Da, e consumul dar eu am i-am raspuns strict lui Alex21
                            In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

                            Comment


                            • s-au trezit moderatorii de bucuresti mai tarziu alo, conducerea, la noi e aproape pranzul, voi inca dormiti?
                              Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

                              Comment


                              • ...e luni?Ce vrei?
                                In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google