Consumul mediu 1.6 16v 105CP

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • si iti zic eu de la Bucuresti pana in Cap Aurora daca folosesti 100% puterea toata plaja de turatie si viteza maxima a masinii obtii 14 15 %

    Comment


    • Originally posted by alessandro View Post
      @ ampt in locul tau mi as da ban singur de forum
      Eu stiam ca tocmai de aceea este forum, ca fiecare dintre noi sa ne putem exprima liber parerile si concluziile !
      Ce ar fi daca toti ne-am imbraca la fel ? Sau daca cineva nu are aceiasi parere cu a ta, gata, trebuie banat ?!
      Intotdeauna vor fi pareri pro si contra, tocmai aici este frumusetea, sa gasesti argumente pentru fiecare dintre ele !
      @uscatu :Crezi ca la mine consuma urban cat zice cartea ? Cat de "uman" as merge cu ea, tot nu am cum sa scot consum urban de 5 litri/100 km !

      Comment


      • a zis cineva urban??e vorba de un consum mediu pe un anumit traseu

        Comment


        • Originally posted by Ampt View Post
          Eu stiam ca tocmai de aceea este forum, ca fiecare dintre noi sa ne putem exprima liber parerile si concluziile !
          Ce ar fi daca toti ne-am imbraca la fel ? Sau daca cineva nu are aceiasi parere cu a ta, gata, trebuie banat ?!
          Intotdeauna vor fi pareri pro si contra, tocmai aici este frumusetea, sa gasesti argumente pentru fiecare dintre ele !
          @uscatu :Crezi ca la mine consuma urban cat zice cartea ? Cat de "uman" as merge cu ea, tot nu am cum sa scot consum urban de 5 litri/100 km !
          gaseste mi un argument logic si coerent prin care imi demonstrezi ca eu nu am scos consumul ala
          4.7 90 kmh drajna a1 - bucuresti
          ai mers vreo data cu 16v ? sa vezi cat consuma si ce poate ? stiu ca sunteti dezamagiti de tractorase ( nici tractoare nu se pot numi ) dar nu forumul este locul unde sa va descarcati frustrarile

          Comment


          • Pai si la consumul mediu este aceiasi poveste, mult mai mare decat este trecut in manual !
            Pentru cei care reusesc sa scoata consumuri mai mici decat le da producatorul (si asta pe distante mai mari de 200 de kilometri, indiferent ca este benzinar sau Diesel), fara nici un fel de ironie, Sincere Felicitari !

            Comment


            • o dai la intors ?

              tocmai ce am zis Buc transalpina Bucuresti 5% si ceva nu mai tin minte

              ori ma crezi ori ma feliciti ? sau mai exista varianta cea mai plauzibila ca te contrazici singur. si nu ai fi singurul caz de pe forum caruia i am demonstrat ca face asta .

              Comment


              • @alessandro : Sincere Felicitari !

                Comment


                • Originally posted by Ampt View Post
                  Intotdeauna vor fi pareri pro si contra, tocmai aici este frumusetea, sa gasesti argumente pentru fiecare dintre ele !
                  Ampt,fara suparare...noi am pus dovezi destule si poze si filmulete adica argumente/dovezi.
                  Dar veniti si voi cu dovezi contra noastra si nu doar vorbe de gen,,,nu cred,nu face,nu drege,nu consuma ca asa zic eu si atat!

                  Comment


                  • Merita citit si analizat de cat mai multi ! Sunt doar niste teste efectuate de nemti si italieni, nu are nimeni nimic cu Dacia, care a iesit chiar foarte bine fata de alte marci de traditie ! Implicatiile sunt mult mai mari (sunt foarte multi bani la mijloc), ecologia bat-o vina !

                    Comment


                    • ok bun,,si unde este loganul pe tabelul ala ca nu il vad?
                      Si cand am zis de dovezi ,ma refer la cele traite pe pielea ta si nu a altora sau fel si fel de pagini de pe internet!

                      Comment


                      • @Ampt, pentru ceilalti nu garantez, insa pentru Dr_Mke, pot sa iti jur cu mana pe inima ca scoate acele consumuri foarte lejer. Stilul de mers conteaza 50% din consumul mediu al unei masini, iar restul cat de ingrijita este masina.

                        Benzinarul, desi consuma clar mai mult decat dieselul, poate ajunge la valori destul de mici (nu exagerate!), insa e posibil.

                        Revenind la consumuri si sa nu fiu foarte off-topic, tabelul postat mai sus de colegul forumist Ivan Marian mi se pare destul de precis, valorile, desi fiind expuse pentru motorul 1,6 16v, se apropie destul de mult de cele ale motorului 1,6 8v. Atata timp cat se merge constant, se poate scoate o medie foarte buna.

                        Personal ma pot "lauda" cu aproximativ 7 litri consumati pe vreo 120km (verificat litrii din rezervor la plecare, verificat kilometrii parcursi, apoi la destinatie verificat din nou ambele) parcursi extraurban.
                        "Roata, chiar de-ar fi pătrată, tot se-nvârte, câteodată." - N. Guţă
                        Ca tratament general contra durerilor, recomand Xanax. Ramai cu durerea de p#!@

                        Comment


                        • Fuzzy...litri aia din rezervor iti pot da o oarecare eroare.
                          Daca masina este inclinata in fata/spate pe stanga/dreapta.
                          Cel mai bine te iei dupa CB si anume dupa LITRI CONSUMATI/ARSI.
                          Acolo eroarea este de maxim 100 ml.
                          Eu unul imi notez cati litri am avut arsi la plecare si apoi la final de cursa diferenta o impart la numarul de km parcursi si ala este consumul.

                          Comment


                          • Nu a fost diferenta nici la litrii consumati, erau vreo 7 si putin, pana in 7,5litri. Masina era pe suprafata plana si la verificarea dinainte de plecare si la sosire.


                            EDIT: conditiile de drum recunosc, au fost destul de favorabile, adica traficul minim spre inexistent, portiunea de drum european de 60km facuta cu ~130km/h iar restul prin sate fix cu 80km/h. Apropo, la intoarcere am avut consum mai mare. Motivul, din ce imi dau seama, a fost intentia mea de a scade consumul prin mers relativ subturat. Se pare ca nu prieste mersul subturat... :p
                            Last edited by fuzzy; 23 September 2011, 13:10.
                            "Roata, chiar de-ar fi pătrată, tot se-nvârte, câteodată." - N. Guţă
                            Ca tratament general contra durerilor, recomand Xanax. Ramai cu durerea de p#!@

                            Comment


                            • @Ampt: multumesc frumos! ;)

                              Inca un mic detaliu: verificarea se face pe o suprafata plana, insa recomand ca la sosire sa se faca la cel putin 2-3 minute dupa ce masina s-a oprit complet.
                              "Roata, chiar de-ar fi pătrată, tot se-nvârte, câteodată." - N. Guţă
                              Ca tratament general contra durerilor, recomand Xanax. Ramai cu durerea de p#!@

                              Comment


                              • Pai si pina la urma ce mai inseamna consum mediu ? Ce ii trece fiecaruia prin cap , adica ma duc pina la piata am consum mediu x , merg cu 90 in spatele unui camion am consum mediu y ?
                                In opinia mea un consum mediu este o cifra obtinuta in toate conditiile de rulare si extraurban si urban etc si nu doar in anumite conditii (cam asa e definita si oficial).

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google