Consumul mediu 1.6 16v 105CP

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Galati (alimentat si resetat Rompetrol) Buzau,Bucuresti(Militari, Apusului) 6.5.Nu e un secret,reprize lungi schimbati la peste 3000 si se poate.
    Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

    Comment


    • Eu am mai postat in legatura cu consumul si in bucuresti nu scade sub 11% nici sa-l bati.la drum intins sta intre6,9 si 7,9% in functie de cit de tare o alerg

      Comment


      • Am trecut si eu zilele astea la un 1.6 16v E4 si momentan consumul mediu(95% oras, mers multisor si cu viteza 1,brailenii stiu de ce) este undeva la 9 %. Am senzatia ca e cam un litru un plus fata de vechiul 1.4 mpi remapat(poate si remaparea ajuta la consum la un mers usor) insa e posibil ca si eu sa ma dau mai tare in ea.

        Comment


        • Am avut 1.4 si va pot spune ca 1.6/16v nu ia mai mult in oras.Afara e mai economic 1.4,dar nu se compara cu placerea de a conduce un16v.
          Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

          Comment


          • Afara depinde unde: pe autostrada la 130, de fapt daca treci de 110 cred, se simte ca haleste mai zdravan.

            Comment


            • Despre ce motor vorbesti?
              Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

              Comment


              • Consumuri din weekendul trecut:

                Bucuresti-Pitesti (autostrada)

                km parcursi: 108
                benzina consumata: 8,5 L
                Consum mediu: 7,87 l/100km --- sincer ma asteptam la un consum mai mic
                Regim viteza: 120km/h (cateva sectoare de drum am mers cu 130km/h)


                Pitesti-Targoviste-Ploiesti

                km parcursi: 116
                benzina consumata: 7,2 L
                Consum mediu: 6,2 l/100km
                Regim viteza: 60 - 80 si respectiv 100km/h

                Oricum, consumurile sunt ceva mai mari si din cauza temperaturilor mai scazute, fata de vara

                Comment


                • Verifica presiunea in pneuri, si starea filtrului de aer.

                  Comment


                  • Filtrul de ulei l-am schimbat la Pitesti (unde am facut revizia) - si arata destul de curat (pasla de deasupra era usor inegrita numai - nu se vedea mizerie sau praf consistent pe pasla, iar pliurile din carton erau foarte curate)

                    O sa verific presiunea din pneuri - desi dupa ce am luat masina am mai bagat 0,2 bari in rotile din fata si am si capacele la roti. Rotile arata umflate bine - ramane sa verific ce spune manometrul.

                    De rece a fost destul de rece sambata trecuta (cred ca erau vreo 7 - 11 grade) si pe autostrada a batut ceva vant - frigul si vantul fiind factorii care presupun ca au majorat consumul.

                    In orice caz, pe segmentul Pitesti-Targoviste-Ploiesti, cu revizia proaspat facuta m-as fi asteptat la un consum de maxim 5,8 L/100km, dar uite ca a fost peste 6. Cred totusi ca a fost temperatura.

                    Comment


                    • Vantul din fata sau fata-lateral ruineaza consumul. Chiar si un vant nu foarte puternic are un impact major.
                      '08 Logan Prestige PH1 - 1.6 16V - Mineral Blau Pearleffekt

                      Comment


                      • Vant plus temperatura scazuta, cam acela este efectul.
                        Eu cu 1.4 am scos consumuri si mai mari cand a batut vantul, deci relax.

                        Comment


                        • Originally posted by ion_R5 View Post
                          Consumuri din weekendul trecut:

                          Bucuresti-Pitesti (autostrada)

                          km parcursi: 108
                          benzina consumata: 8,5 L
                          Consum mediu: 7,87 l/100km --- sincer ma asteptam la un consum mai mic
                          Regim viteza: 120km/h (cateva sectoare de drum am mers cu 130km/h)


                          Pitesti-Targoviste-Ploiesti

                          km parcursi: 116
                          benzina consumata: 7,2 L
                          Consum mediu: 6,2 l/100km
                          Regim viteza: 60 - 80 si respectiv 100km/h

                          Oricum, consumurile sunt ceva mai mari si din cauza temperaturilor mai scazute, fata de vara
                          Mult Ioane,mult.Astazi am plecat la tara,undeva dincolo de Tecuci spre Tisita;
                          91.8 km, 5.7%,5.2l consumati,76.2km/ora.Intre Tecuci si Galati sunt vr-o 15 localitati:am fortat un pic norocul.Vezi ca nu e in regula.
                          Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

                          Comment


                          • La fel as zice si eu. Timisoara_Lipova_Deva_Petrosani_Deva, o mustata sub 400 km, consum 5.6%, anvelope de iarna, medie 76 kmh, cu varfuri de 140 kmh, si croaziera intre 100-120 kmh, in functie de trafic. Temperatura minima -4 Celsius.
                            sigpic

                            Comment


                            • Maine seara cand ma intorc in Galati postez consumul per total.
                              Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

                              Comment


                              • consum pe 1000 km de bucuresti in cele mai bucurestene conditii 10.01 %

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google