Consumul mediu 1.6 16v 105CP

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Pai la vale probabil scot si eu 3% dar drumul asta este normal, are si rampe si nu mergi pe coborare. Eram curios cat de putin pot sa scot, pana acum recordul era de 4.6% fara sa ma chinui deloc. Ieri am mers cu 70-75 constant in afara, 65 in localitate. Am mers si cu 90-100 km/h de 2-3 ori. Ideea e ca o viteza medie de aproape 70 km/h nu este deloc rea si nu am incurcat traficul.

    PS - la intoarcere, pe acelasi traseu, aveam peste 6% consum mediu acasa, asta inseamna undeva la 7.5% pe drumul de intoarcere, a trebuit sa recuperez .
    '08 Logan Prestige PH1 - 1.6 16V - Mineral Blau Pearleffekt

    Comment


    • daca e sa o luam asa eu am scos 4.4 % la 90 kmh pe plat. calarasi - bucuresti pe a2

      daca plec de aici pana la cluj si merg cum merg eu scot o medie undeva la 65 70 kmh

      in schimb daca plec la cluj si merg constant 70 kmh o sa scot medie de 30 40 kmh si o sa fac vreo 15 ore pe drum

      70 kmh este doar viteza medie pe o portiune dreapta care ti a permis sa faci asta si atat

      Comment


      • Da dar eu nu am pinion de dCi. Apropo, nu stiu cu ce te deranjeaza ca am mers eu cu 70 km/h sa vad cat consum. Pana la urma viteza medie e totul, in functie de asta ajungi la destinatie iar atata timp cat 70 km/h e rezonabil nu vad unde e problema.
        '08 Logan Prestige PH1 - 1.6 16V - Mineral Blau Pearleffekt

        Comment


        • Eu am tot 7,3 ... 2000km, vit medie 52km/h.
          Dar,
          ma bucur de masina, ma bucur de consum, ma bucur de senzatia sofatului fara grija consumului prea "mare"... Chiar nu va inteleg, sunteti cativa care va laudati cu consumuri extrem de mici, voi apucati sa va bucurati de caii aia? Inteleg sa faci un test, doua, dar sa iti faci un obicei din asta e prea mult. Niciodata nu voi face asta, mi-e mai bine asa.

          Comment


          • Consumu tau e foarte real; mai ales pe kilometrii aia;
            ps:pe mine ma mira ca nu da nimeni si rezultate de consumuri maxime, daca tot ne "dam" la extreme
            Last edited by andrushk_mib; 28 September 2010, 22:56.
            If everything seems under control, you`re just not going fast enough...

            Comment


            • Originally posted by Ozon View Post
              Craiova - Balcesti , 40km, consum 12l/100km. Dar in forja ca lumea, nu gluma.
              Ba, am dat eu, d-aia mi-am cumparat 1,6 16v, sa ma bucur de bruma asta de performanta.
              Daca vroiam consum "ni(mic)" alegeam alta motorizare.

              Chiar nu inteleg un anume coleg, (se stie el) continua ceva la care trebuia sa zica de mult "pas".
              Last edited by Ozon; 28 September 2010, 23:05.

              Comment


              • In forja eu am sarit de 20 lejer, dar nu asta conteaza cand vorbim de un consum mediu. In mod normal, un consum mediu il faci la 3-400km la un mers constant. Si in mod clar consumul cel mai bun e cel dat de producator, in general chiar putin mai mare. Pentru cine merge mai tare, consumu e chiar si cu 2 litrii mai mare. Consumuri foarte mici sau foarte mari (fata de cel de referinta-al producatorului) sunt rezultatul unor teste/utilizari (ale masinii) particulare. Pentru ca nici forje nici "melc-isme" nu pot fi aplicate pe drumuri lungi (>=400km), multe dintre consumurile vehiculate p-aici sunt cu titlul informativ, in 99% din timp masina va consuma altfel.
                If everything seems under control, you`re just not going fast enough...

                Comment


                • Turda_Cluj pe otostrada, consum 12.9% In regim constant de 165 kmh pe bord, reclama 10.5%, distanta suficienta pentru credibilitate.
                  Subliniez inca o data, in regim rapid la limita mersului civilizat, consumul este undeva in jur de 7% +/-, in conditii de drum national. In regim rapid relaxat, adica medii in jurul a 75-80 kmh (majoritatea au medii orare de drum national mult sub) consumul agregatului nu prea sare de 6.5%

                  In conditii de mers "legal" se obtin consumurile date de carte, uneori chiar sub. "Performanta" motorizarii 1.6 16v este fiabilitatea si temperamentul placut.

                  Un filtru de aer murdar, aduce aprox 0.5% la drum intins in plus, experimentat pe propria piele.
                  sigpic

                  Comment


                  • OFF:

                    Originally posted by Shakar View Post
                    Bals-Craiova cu ~1 litru de benzina (22.5 km).

                    Consum mediu - 4.3% / Viteza medie - 66 km/h.
                    Nu de mult s-a terminat pe Discovery o emisiune in care au prezintat procedura de productie a unei Lamburghini Murcielago LP680SV care are un rezervor de 100L si cu 1L de carburant se poate deplasa nu mai mult de 5,5KM
                    Asta inseamna ca va consuma 4.1L (rotunjit) pentru a se duce din Bals pana in Craiova.
                    Tu cu aceeas cantitate de benzina vei parcurge 92.25KM in conditii identici cum te-ai dus din Bals pana in Craiova si pe o distanta de 100km consumul mediu iese la 4.4L , asta daca ai tu rabdare sa faci 1 ora si 51 de minute pentru 100km

                    Comment


                    • Dupa trecerea la gume de iarna se va observa o crestere de consum, care va ramane constanta pana in primvara cand se va trece din nou la gumele de vara
                      sigpic

                      Comment


                      • eu cred ca se simte mai rau aerul rece si dens care in inghite motorul decat gumelede iarna.
                        cand am avut gume de iarna, le am luat pe 175 si speciale de sarcina sa se poate umfla la 3 atmosfere. rezultatul 0.0% consum in plus de la gume
                        in schimb aerul rece urca consumul si cu 1.5 %

                        Comment


                        • Te inseli. Pune gumele de iarna de proba acum, cat e caldut afara si te vei convinge. In oras nu se simte la consum, cu exceptia frigului, doar la drum intins.
                          sigpic

                          Comment


                          • Originally posted by alessandro View Post
                            eu cred ca se simte mai rau aerul rece si dens care in inghite motorul decat gumelede iarna.
                            cand am avut gume de iarna, le am luat pe 175 si speciale de sarcina sa se poate umfla la 3 atmosfere. rezultatul 0.0% consum in plus de la gume
                            in schimb aerul rece urca consumul si cu 1.5 %
                            aerul rece creste consumul cu maxim 1%

                            Comment


                            • aer rece inseamna de la 15 grade la - infinit

                              iarna trecuta m am dus de nebun cu masina in zona M, Ciuc Joseni Intorsura buzaului.
                              la Intorsura am avut ocazia sa traiesc minunata experienta de a conduce la - 39 grade. lamele stergatorului se lipeau de parbriz, motorul nu trecea de 2 liniute (si e benzina nu diesel), umezeala din interior facea ca usile sa se lipeasca de chedere si sa sa nu se deschida, era atat de frig incat daca trageai aer tare iti inghetau plamanii la propriu
                              ralantiul nu se stabiliza niciodata la 750 si statea turata incontinuu din cauza ca nu se incalzea.

                              consumul stabilizat la 80 90 era de 7 - 7.5 % de la Intorsura la M.Ciuc nu am depasit 90
                              cat am mers prin M.ciuc am avut 14%

                              consider ca aerul rece si foarte rece poate mari consumul mai mult decat poti crede

                              p.s. alte simptome erau ca masina tragea extraordinar intre 1000 si 3000 rpm

                              Comment


                              • offtopic: pai ce ulei aveai atunci ?
                                In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google