Consumul mediu 1.6 16v 105CP

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Nu serios? chiar trebuie sa pisti mai tare acceleratia? Pai care are cuplu maxim la turatie mai mare?
    Consumul la 8v nu e mai mare pentru ca este acceleratia calcata mai tare.

    Comment


    • N-are treaba cuplu...daca era asa, vedeam TIR-uri sau locomotive capabile sa fuga cu 700km/h stock. Haideti sa revenim totusi la subiect.
      In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

      Comment


      • Originally posted by crull View Post
        Pai el a avut 1.6 8 v si a scos 7,8 iar colegul lui a scos 6,9 cu 1.6 16v bineinteles consumuri medii dupa cum spune Denis.
        aaa intelesesem eu pe dos
        e perfect credibil ce zice Denis. Oricum 1.6 8v consuma mult si cai multi fata de 1.4 nu prea are ( 87, nu 90 - transformati din kw in CP si o sa va convingeti )

        Comment


        • Diferentele dinamice intre cele 2 motoare sunt mari, practic 1.4 trage in a 4-a ca 1.6 in a 5-a. Loganul de 1.6 90 cp are performante dinamice apropiate de SupeRNova, iar Loganul 1.6 16v cu 105 cp abia se tine dupa un Megane 1 cu motor 1.6 8v si 90 cp.

          In practia asa stau lucrurile

          La drum intins, aproape in orice conditii motorul de 90 cp consuma mai putin decat cel de 1.4. La mers stabilizat cu 80 sau 100 kmh consuma mai putin deat cel de 105 cp. In conducere dinamica consumul este mai mare cu aproape un litru / 100 km la motorul de 90 cp fata de cel cu 105 cp.

          Observatia colegului nostru este cat se poate de pertinenta si de reala, subliniez inca o data.
          sigpic

          Comment


          • am mers cu megane 1 cabrio 1.6 8v si iti garantez ca nu fuge cat un 16v nici de departe. fuge mai prost ca un logan 1.6. si cabriolet ul este mai usor ca un megane 1 berlina.
            si megane 1 are 2 variante de 1.6 . 75 cai si 90 cai.

            cat despre consum 1.4 consuma cel mai putin la mers stabilizat de pana in 100 kmh. pe 2 e 16v. iar 1.6 are un consum sensibil mai mare ca 16v
            la viteze mari si oras sunt convins ca 16v consuma cel mai putin dintre motoarele pe benzina in afara de 1.2

            16v nu este un motor care obtine puterea din aer mai mult si imbogatire cu benzina ci din evacuare si admisie mai performanta.
            timpii de injectie si debitele sunt identice la cele 3 motoare iar cantitatea de aer inhalata este aceiasi.
            16v are un cuplu foarte bun jos ceea ce permite un stil de mers cu trepte mari la viteze mici

            nu vorbesc din auzite. am 2 16v un 1.4 si un 1.6 in familie. stiu pe dinafara cat consuma
            supernova intradevar era o masinutza jos palaria. fugea bine rau si consuma putin. cu DSN am scos de la bucuresti la budapesta 5.5 % in conditiile in care am ars o bine
            Last edited by alessandro; 15 October 2010, 08:22.

            Comment


            • Vezi ca exista teste facute de reviste auto respectabile cu respectivu' Megane 1 de 90 cp, unde sunt trecuti si timpii de repriza

              In oras sunt convins ca 1.2 16v este castigator.
              sigpic

              Comment


              • off topic:care reviste respectabile?zine si noua cateva sa cautam si noi.is foarte curios.
                Welcome to the Club, We Have Jackets !

                Comment


                • Daca acum 10 ani nu erai cu nasul prin auto-motor-und-sport ori prin versiunea romaneasca, ce sens are ? Nici macar nu te obosesti sa scrii corect romaneste.
                  sigpic

                  Comment


                  • Da, super rapidul Megane de 90 cai, luat de toba cu Super nova 75 de cai.
                    2 glume sinistre.
                    Reveniti la topic? Consum 1.6 16v, nu reprizele a 2 legume.

                    Comment


                    • Consum urban, Timisoara: 9.6 % in timpul saptamanii, o mustata sub 200 km.
                      Resetat CB pentru WE si arata 8.4 % deocamdata pe aproape 50 km.
                      sigpic

                      Comment


                      • consum urban, Bucuresti: 8.7 % pe vremea actuala si cu mers ,,infipt".
                        Dacia Logan Laureat, 1.6 16V 105cp, Bleu Electrique

                        Comment


                        • ai scos tu 8.7 in Bucuresti in conditiile actuale si mers infipt cand s-o duce bunica la spa ... tu te auzi ce spui ? la ce e in bucuresti acum nici noaptea la ora 2 nu mai scoti sub 9 , pleaca la ora 4 din piata victoriei si du-te pana in berceni , pe ce traseu vrei tu , iti garantez ca ajung inaintea ta cu bicicleta ...
                          Daca prostii ar zbura, ar fi intuneric.

                          Comment


                          • bucuresti - poiana brasov - bucuresti 5.9 %

                            4 persoane mers 80 - 120 si pe o bucata buna de 10 15 km am mers 5000 rpm cu a 4 a sa mai desfundam catalizatorul

                            Comment


                            • Ce-i acela un mers infipt?
                              Ce viteza medie ai avut?

                              Comment


                              • amobservat ceva ciudat. daca tin 16veu intr un mers sustinut adica mai tot timpul acceleratie consuma chiar ok
                                cand m am intors de la ploiesti i am dat cox. 5.4 % aveam in bucuresti
                                cox inseamna 120 130 (mai mult nu se putea) cu retrogradari dese intr a 4 a pt reprize bune

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google