Consumul mediu 1.6 16v 105CP

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Dupa indelungi incercari si greseli am reusit sa scot un consum rezonabil in oras!8.2%
    Frana de mana trasa pana in tavan,treapta a-II-a cu pedala in fund.....peste 5000 rpm=DRIFT nu altceva!

    Comment


    • Am scot in bucuresti 13% nu schimbam la 3000 mult mai sus...
      Nu ma vorbi pe la spate ca sunt in spatele tau !

      Comment


      • Distanta : 1174 km, vit medie 45.8 km/h, cam 750 km extraurban, aer conditionat 95% din timp, consum 6.8%

        Comment


        • 6,5 l/100 km, masina din decembrie 2006, aprox.41.000 km (mers lin, fara frâne inutile sau accelerări)

          Comment


          • Masina de-o saptamana, 2200km, mers 1500km in afara orasului, consum mediu 9.2%...Wtf !? Cu 1.6mpi aveam 8.5% in aproape acelasi stil de mers...Astept sa fac 3000km, cand toata lumea zice ca va consuma mai putin masina
            Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

            Comment


            • înainte de terminat rodajul şi al meu a consumat mult, după.....E altă poveste. Depinde ce carburant pui, cum conduci, ce anvelope foloseşti, etc. Ai să vezi că se schimbă treaba când ieşi din rodaj. Şi motorul "toarce" altfel după. ÃŽşi dfă drumu pe la vro 3.000 km

              Comment


              • Salut tuturor! Eu am masina din octombrie 2007.
                Pot sa spun k sunt destul de multumit de ea dar mie in bucurestiul asta infernal imi consuma in medie cam 10.4 l/100km.
                Intradevar nu pot sa spun k merg foarte calm cu ea pt k la cat de greu se circula....Simti nevoia cand ai drum liber sa o "calci" putin.
                Iar in afara orashului am iesit doar de cateva ori si la viteza medie de 120km/h,mai jos de 8,7 nu a scazut.Oricum zilele astea trebuie sa o duc la revizie ...A implinit 10.000 km.

                Comment


                • Mai am o mica intrebare pentru userii care au modificat ceva pe la motorul de 16V...Un tip care este posesorul unui logan 16V mi-a spus k a mers cu masina la o firma de tuning si pt o suma modesta de bani i-au fost schimbati anumiti parametrii la computer.....Prin urmare,are acum 11 cp in plus iar consumul in oras redus la 8,5l/100km...Singurul inconvenient fiind acela k relantiul nu mai este constant,ci oscileaza.
                  Iar din punctul lui de vedere nu este nici o problema
                  Pe mine unul m-a surprins toata povestea.Astept si eu alte pareri de la dvs.
                  Multumesc!

                  Comment


                  • Dupa 3100km, consumul e cam acelasi. Mai "betivan" motorul asta in 16 valve decat 1.6mpi...
                    @cliffbadboy: revizia la benzinare se face la 15000 sau chiar 20000km. La 10000 fac dizalele dar daca a trecut un an de la ultima revizie, mergi cu ea, altfel pierzi garantia. Daca n-ai un an de la ultima revizie si nici 15000km nu-i nevoie sa mergi la service.
                    referitor la chiptuning, eu am avut pe 1.6mpi si nu consuma mai putin. Userul mareom are 16v si dupa chiptuning nu consuma mai putin...Mai ales in oras, unde ai multe reprize de accelerare, consuma chiar un pic mai mult. Consuma la fel doar daca mergi ceva mai lejer decat inainte de chipuire, adica in loc sa schimbi la 3000rpm, schimbi la 2800, dar nici nu-i arati podeaua la pedala de "gaz" pana ajunge la 2800rpm. Altfel, bea la benzina de numa. Nu stiu daca aia 11 cai nu-s de fapt doar vreo 9, dar oricum se simte o imbunatatire a comportamentului masinii. Nu te astepta sa-ti bage ochii in fundul curtii cand pleci de la semafor, dar e ceva mai bine. In special la viteze mari, in afara orasului, se simte la depasiri ca trage motorul mai bine. Intr-adevar, joaca ralantiul, asta nu stiu din ce cauza, probabil softul nu e chiar 100% compatibil cu ecu sau cu motorul. In general, se cam pune softul de megane 115CP pe loganul de 105CP. Asta e de fapt "chiptuningul" facut de majoritatea celor ce se ocupa cu asta. Bineanteles ca-ti vor spune ca masina consuma mai putin, dar nu e asa. Putini sunt cei care spun ce si cum se intampla cu masina. Arunca o privire la ofertele de chiptuning de la sectiunea de anunturi online, o sa vezi cateva oferte. Nu vreau sa fac reclama, dar vorbeste cu userii doc sau jeff pe tema asta. Iti vor explica ce si cum fara sa te prosteasca...
                    Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

                    Comment


                    • Am consum mediu 9.3% mers mixt 70%orasa 30%afara , ac zilnic schmbat in oras la 3500 in afara la 4000-4500 in ultimele 3zile am avut blocaje in trafic de cate o ora jumate(10km i-am facut intr-o ora jumate)

                      sigpic

                      Comment


                      • Pai cam 9.3% am si eu. La 1.6mpi aveam 8.8%. Bine, parca nici nu-l cocsam ca pe asta
                        Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

                        Comment


                        • Ce benzina bagi in ea ? ... Ai grija cu subturarile ( chiar si alea pentru scurta durata ) odata ce'ai trecut de la 8v la 16v..

                          Comment


                          • Nu stiu ce tot o dati atata cu subturarile.
                            Studiati graficul cuplu-putere de la ambele motoare 1.6 (mpi si 16V) si vedeti la ~2000 rot/min de cat cuplu dispune unu' si celalalt, raportat la cuplul maxim. La fel si la putere.

                            La ~2500 rot/min un 16V nu e subturat in conditii normale de mers.

                            Comment


                            • S-a vb mai demult ce inseamna subturare= motor in sarcina, rpm insuficente.
                              Deci poti avea si 1800 rpm in conditii normale de mers nu e subturat.

                              Comment


                              • Daca merg constant si am 1800 rpm am consum de 14 15% ... ( testat pe 3 masini cu motoare 16v - Aveo , Bertone , Citroen)

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google