Consumul mediu 1.6 16v 105CP

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Originally posted by Logan5141 View Post
    Voi ce spuneti este adevarat ca dupa circa 5000 km consumul se va mai regla si va ajunge aproape de limitele normale sau ar trebui sa fac cat mai devreme o vizita dealer-ului... :Helpsmilie:
    Dap ... dupa 1.000 km deja incepi sa simti ca se lasa motorul . ( o sa ai un consum mai bun ). Ai grija si ce benzina bagi in ea .... 16v'urile sunt un pic mai pretentioase.

    Comment


    • Incearca sa bagi numai 98 sau mai buna!!
      Frana de mana trasa pana in tavan,treapta a-II-a cu pedala in fund.....peste 5000 rpm=DRIFT nu altceva!

      Comment


      • Recunosc ca pana acum nu prea am menajat pedala de acceleratie in special seara (asa cum am spus mai sus) cand era mai liber dar am si prins mult timp de stat degeaba in trafic asta este deocamdata mai revin cu date despre consum cand se mai lasa si cand mai prind unele escapade in afara orasului.

        Comment


        • Deci 14% e mult. Eu stiu ca 1.6 16V daca il calci papa mult, dar parca prea mult la tine...
          Sa nu crezi ca dupa cateva mii de km o sa-ti scada ''dramatic'' consumul.
          Sau sa nu crezi ca daca bagi benzina de 98 o sa-ti scada consumul.

          Eu spre exemplu nu prea vad mari diferente, cand era noua mergeam incet (6,7% media, inuman) acum merg mai tarisor (sub 7% nu prea mai iese media).

          Comment


          • Octavian .... tu ai 8v ... motoarele cu 16v sunt ceva mai pretentioase.

            - daca bagi picioru' in ea e normal sa sara consumu ( poti sa ai si 18% ).
            - sunt pretentioase la benzina. Eu daca merg cu efix am consumul mai mare cu 1-2litri/100km...

            Comment


            • Azi am reusit sa cobor consumul prima data sub 5.9 l/100
              Plecare din constanta si traseu pana la murfatlar si inapoi. Am cauciucuri de iarna , acceleratia o apas in asa fel incat las masina sa urce singura in ture fara sa apas eu mai mult, daca intelegeti. Nu e mers sportiv dar consuma putin asa. Si la intoarcerea in oras am mai mers cam 20 de km prin constanta iar consumul a urcat la 6.4.
              Drum parcurs ..aprox 75 km, 60% afara, 40% oras. Se simte o scadere de consum cand s-a mai incalzit afara si am trecut si de 5000 km ( 6200 momentan )

              Comment


              • @razvan
                Am mai postat pe acest forum: azi vara, Cluj - Targoviste, cu masina goala si mers la cea mai mare economie, am scos 5,5.
                Cu cauciucuri de vara vei scoate si tu la fel.
                Martinel rules!

                Comment


                • Sub 6 nu am reusit sa cobor nici cu motorul oprit!Dar nu ma plang,cand am luat masina am fost constient de consum,nu am luat-o ca sa ma deplasez ieftin,am luat-o sa ma deplasez repede!!!!!!!
                  Frana de mana trasa pana in tavan,treapta a-II-a cu pedala in fund.....peste 5000 rpm=DRIFT nu altceva!

                  Comment


                  • Am si eu o intrebare cu cat mergeti sa scoateti consumu sub 7.

                    Comment


                    • Consumul sub 7 nu este cel urban,e extraurban!Si in general tre samergi foarte linistit sa scoti un asa consum!
                      Frana de mana trasa pana in tavan,treapta a-II-a cu pedala in fund.....peste 5000 rpm=DRIFT nu altceva!

                      Comment


                      • Da extra ma refeream si eu. uite am fost la buc am facut plinu am resetat am mers la dus 110 vreo 50 km si mediu arat 7.2. am vazut ca nu a scazut si restu am mers 140 160 si in final consum mediu 8.4 cam asa . nu ma plang ca papa mult,eram constient cand am luato ca va consuma dar citesc pe aici si vad consumuri super la 6, 6.5 si parca ma oftica putin.sa consume mult din cauza faptului ca iam dat talpa de cand am luato exact din primii km si nu am lasato sa isi faca rodaju?(asa am mai auzit ca dasta ar consuma mai mult )sa fie adevarat?

                        Comment


                        • Nu neaparat.si eu i-am dat talpa dupa 600 km.si mie nu imi manaca atat.am 2700km cu ea.depinde si cum mergi cu ea.
                          Frana de mana trasa pana in tavan,treapta a-II-a cu pedala in fund.....peste 5000 rpm=DRIFT nu altceva!

                          Comment


                          • Tiam zis am mers usor cu ea daca nu a scazut sub 7 iam dat nu mam mai uitat la consum.

                            Comment


                            • Originally posted by Stuke View Post
                              Sub 6 nu am reusit sa cobor nici cu motorul oprit!Dar nu ma plang,cand am luat masina am fost constient de consum,nu am luat-o ca sa ma deplasez ieftin,am luat-o sa ma deplasez repede!!!!!!!
                              Intr-adevar, un post inteligent si eu sunt de aceiasi parere.
                              Daca cei de la Mioveni dotau Loganul cu o unitate de 2.0L 16v, cu certitudine pe aceea o achizitionam(dar numai pe benzina sa fie)
                              LOGAN PRESTIGE - 1.6 16v - GRI PLATINE ---- "Benzinar pana la moarte!"

                              Comment


                              • Originally posted by danni View Post
                                Da extra ma refeream si eu. uite am fost la buc am facut plinu am resetat am mers la dus 110 vreo 50 km si mediu arat 7.2. am vazut ca nu a scazut si restu am mers 140 160 si in final consum mediu 8.4 cam asa . nu ma plang ca papa mult,eram constient cand am luato ca va consuma dar citesc pe aici si vad consumuri super la 6, 6.5 si parca ma oftica putin.sa consume mult din cauza faptului ca iam dat talpa de cand am luato exact din primii km si nu am lasato sa isi faca rodaju?(asa am mai auzit ca dasta ar consuma mai mult )sa fie adevarat?
                                pai probabil ca cei care scot 6-6.5% consum mai merg si legal...adica maxim 100 km/h afar,si 50 km/h in localitate...La viteze de 160 cum vreti sa nu va consume ?
                                Pentru a evita imposibilitatea resetarii parolei pe forum, userii cu adresa de @yahoo.com sunt rugati sa activeze o alta adresa de mail, diferita de @yahoo.com.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google