Consumul mediu 1.6 16v 105CP

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • adica ce vrei sa zici ca nam inteles ironia???

    sigpic

    Comment


    • Salut , eu sunt un incepator intr-ale masinilor , detin un Logan de 1.4 Mpi si as vrea sa-mi iau un Prestige pana-n vara , si as vrea sa-mi spuneti daca merita sau nu , in comparatie cu alte masini de aceeasi putere , Wv , Opel .
      Cum se comporta la drum , directia , fiabilitatea etc...
      Va multumesc !

      Comment


      • eu nu prea pot sa-ti spun cum e in comparatie cu alte masini gen wv opel , oricum la banii la carei dai pe loganel nu prea poti sa iei un wv sau opel cu aceasi motorizare...
        eu iti zic doar ca dupa mine masinuta mea isi merita pana la ultimu banut...

        sigpic

        Comment


        • Merci SoNyKel , vreau sa te mai intreb ceva ...
          cum e la depasiri , pentru ca a mea de 1.4 ma rog de ea sa mearga
          16 V-ul are demaraj puternic ca sa nu-ti stea inima cand vrei sa depasesti un tir in panta si vezi ca din fata vine altul si nu stii ce sa faci ...?

          Comment


          • mai daca stii cum so turezi depasesti si migu vorba vine , oricum nu am avut probleme desi n-am iesit foarte mult din oras cu ea , ideea e ca e motor de ture , deci daca stii ce vrei de la ea si cum sa io dai e super...

            sigpic

            Comment


            • daca vrei, sau esti pus des in situatia de a depasiri tiruri in panta, atunci prestige dci85cp...daca e sa le iei de noi, prestije-ul merge ca un golf de 1.6 si 100cai, numai ca-i la juma de pret. daca nu le vrei noi, atunci poate nu se merita prestiju'...dar 3 ani garantie la o masina noua, inseamna sa nu bagi bani decat in benzina...si 120000km la una second inseamna ca masina aia a afcut inconjurul pamantului de 3 ori...gandeste-te bine ce vrei sa faci cu masina aia, in plus sau in minus fata de ce faci cu actuala...
              Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

              Comment


              • Sa vedem daca suntem la unison: cel mai bun raport consum-performante (din cate am citit si aici) il are asta de 1.6 16V urmat de 1.6 si cel mai rau spun eu, cel 1.4. Afara vad ca ''mananca'' la fel ca un 1.4 (7-8) un pic mai mult decat 1.6 8V. Corect?
                In oras consuma tot cat un 1.6 8V.

                Comment


                • da, mah, io-s la unison cu tine
                  Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

                  Comment


                  • Merci SoNyKel si csebalin ...
                    Deci , csebalin sa inteleg ca dci-ul e mai tare decat 16V-ul ? Sau poate n/am inteles eu bine ...
                    Oricum eu vreau sa-mi iau una noua , vorba ta ... trei ani garantie (desi e smecherie mare si cu garantia asta....) sau 120.000 de km se merita .
                    Da tot n-am inteles pana la urma care e la fel ca putere cu Golful de 1.6 ? dci-ul sau 16V-ul ?
                    a! si inca ceva ABS-ul cum se manifesta ? .. eu am auzit ca n-ar fi chiar asa de bun...

                    Comment


                    • ABS-ul e foarte bun, e Bosch 8.0 si asta se pune la multe masini, inclusiv la masini scumpe.
                      Cel mai nou proiect auto din România!
                      Foarte curând şi teste cu modele Dacia.

                      Comment


                      • Originally posted by Octavian___28 View Post
                        Sa vedem daca suntem la unison: cel mai bun raport consum-performante (din cate am citit si aici) il are asta de 1.6 16V urmat de 1.6 si cel mai rau spun eu, cel 1.4. Afara vad ca ''mananca'' la fel ca un 1.4 (7-8) un pic mai mult decat 1.6 8V. Corect?
                        In oras consuma tot cat un 1.6 8V.
                        E normal ... Cu motorul de 1.6 16v masina merge mai lin , are o putere si'un cuplu mai mare. Dupa parerea mea singurul motor benzinar care se merita e acesta.( ai si performante la un consum destul de redus ). Si noul dci de 85cp e ok

                        Comment


                        • Originally posted by Octavian___28 View Post
                          Sa vedem daca suntem la unison: cel mai bun raport consum-performante (din cate am citit si aici) il are asta de 1.6 16V urmat de 1.6 si cel mai rau spun eu, cel 1.4. Afara vad ca ''mananca'' la fel ca un 1.4 (7-8) un pic mai mult decat 1.6 8V. Corect?
                          In oras consuma tot cat un 1.6 8V.
                          E o greseala la consum. 1,6 8v consuma mai mult decat 1,6 16v la acelasi stil de mers. Ca la 1,6 16v se da mai tare si are consumul mai ridicat e alta poveste. Dar la acelasi mers, oficial, 1,6 8v e cel mai lacom.
                          Cel mai lent 1,6 8v

                          Comment


                          • Originally posted by SoNyKeL View Post
                            mai daca stii cum so turezi depasesti si migu vorba vine , oricum nu am avut probleme desi n-am iesit foarte mult din oras cu ea , ideea e ca e motor de ture , deci daca stii ce vrei de la ea si cum sa io dai e super...
                            se comporta bine. Nu o data am mers cu ea pe cheia si se tine bine pe curbe adica depasesc multe masini mult mai scumpe decat loganu, numa sa o tii sus in ture,cum zice si sonykel. Eu am vazut ca undeva la 4000rpm merge cel mai bine cand vrei sa mergi agresiv
                            If everything seems under control, you`re just not going fast enough...

                            Comment


                            • Eu nu pot sa o scut sub 10.5 in oras nici daca bate vantul din spate,sau daca ma impinge unul e imposibil!!!
                              Frana de mana trasa pana in tavan,treapta a-II-a cu pedala in fund.....peste 5000 rpm=DRIFT nu altceva!

                              Comment


                              • cati kilometri ziceai ca ai??? eu am 9.4 chiar si 9.1 la mers mai lejer peste 10 nu mai sar indiferent de trafic... deci se apropie de cele zise de producator

                                sigpic

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google