Consumul mediu 1.6 16v 105CP

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Pai precizeaza si stilul de a sofa(adica schimbat undeva la 6000 de ture ), am avut ocazia la ultima intalnire sa ma plimbe o tura cu 16v lui si am vazut si eu ce prapad fac 105cp la 6000rot/min. + ca masina este in rodaj inca (are parca 900km, nu?)
    Mie unu in oras imi consuma acum in perioada asta mai rece undeva la 9% ... sofat calm 2800 - 3000 ture dar si sofat mai agresiv cand e cazul --- de la 3500 - 4500.
    Moisiu Liviu 16v este un motor foarte bun si fiabil ce a demonstrat pe la renault si urmeaza sa demonstreze si pe la noi ca este un motor bun raportat la pretul masini, dar este un motor de turatie adica daca vrei sa executi depasiri in siguranta trebuie sa te duci cu el in turatie .... de exemplu pe mine intr-o depasire ma prins in treapta a 4 - 60km la ora deci 2000 de ture cam asa si vreau sa iti spun ca mi a dat emoti mari si atunci m am prins si eu cam in ce ture ar trebui sa te prinda o depasire(adica peste 3000 de ture cel putin). Per total este un motor super placut de sofat in afara mai ales daca ai si carosabil bun.
    sigpic
    Golanca...gri-platinata...16v...105...:D---concluzie--- ma simt bine in masinuta mea:)

    Comment


    • Eu spun ca nu are rost sa dati un consum de oras facut in Bucuresti...n-are nici o relevanta. Sau eventual, mai scadem un litru- 1,5 litri din ce spuneti si asa ajungem la un consum de oras...

      Comment


      • deci eu sofez normal schimb la 3000 si uneori imi aduc aminte ah stai ca-s in a3a ia sai dau a4a sa mai fac economie si stau pe la 2500 da in acelasi timp pot sa merg si cu a3a cu aproape4000de ture ca acolo se infige cel mai bine si doar printro mangaiere de pedala mai depasesc cate o masina ceva cand ma grabesc

        sigpic

        Comment


        • salutare la toata lumea !
          Budapesta-Cluj noaptea,vit medie 101km/h consum 7.5 (pe autostrada M3 am mers mult cu 160-180)

          Comment


          • salut !! am si eu un logan 1.6 16v si vreau sa va spun ca in primele zile cand l'am luat imi arata consumul 14-15 L % sa lesin cand am vazut dupaia am citit pe net si am vazut ca e din cauza rodajului si totusi ma miram... asa mult ...dupa vreo 500km a inceput sa scada treptat ...!! cand am facut vreo 2500km tata a plecat cu ea constanta - craiova si inapoi si i'a iesit consumul mediu 6,3 asta in conditiile in care a mers legal ...doar pe autostrada a mers cu 140-150 km/h . mie mi se pare destul de bun...

            Comment


            • Salut
              distanta parcursa 460km
              vit medie afisata 70.km/h ( fix )
              consum mediu: 6.8l/100km

              Mie imi arata mediu in Constanta un consum de 9.2, iar cand ies si pe afara, un raport de 40% oras 60% afara, imi ajunge mediul la 6.7
              Merg linistit si cat mai constant, cu exceptia semafoarelor unde vreau sa plec primul ( copil prost )
              Last edited by razvan_rm2003; 1 February 2008, 11:59. Reason: later edit

              Comment


              • mie cel mai putin mi-a luat 5.6/100, mediu intre brasov si ploiesti. poza e cu putin inainte de ploiesti. timpul-putin sub 2 ore (daca va intrebati de rezervor, i-am facut plinul la plecare si dupa ce sare chestia aia din pompa ca sa intelegi ca e full, eu nu inteleg si mai bag vreo 3 litri )
                Attached Files
                If everything seems under control, you`re just not going fast enough...

                Comment


                • @radumanole: cam asa mi-a iesit si mie pe Cj-Budapesta.

                  @silviu_cos: ai scos 6,3 cu cauciucurile de iarna?

                  @andrushkmib: cu masina goala si numai tu in masina?
                  Martinel rules!

                  Comment


                  • eu si prietena in masina, 2 valize in portbagaj
                    If everything seems under control, you`re just not going fast enough...

                    Comment


                    • Si cam cu ce viteze ai rulat? ... eu cu 16v meu nu am reusit sa scot mai putin de 5,8l% 90km/h - 100km/h
                      sigpic
                      Golanca...gri-platinata...16v...105...:D---concluzie--- ma simt bine in masinuta mea:)

                      Comment


                      • pai sunt cam 100 km in mai putin de 2 ore deci o medie de 50-60km/h. asta iese asa mica pt ca sunt statiunile de pe valea prahovei si urcarea timisului pe serpentine, unde se merge incet si n-ai loc de depasiri; cum am trecut de comarnic am mers cu 120-130.
                        If everything seems under control, you`re just not going fast enough...

                        Comment


                        • Din cite stiu eu, consumul unui motor pe timp de iarna (temperatura scazuta, umiditate mare) este mai mare decit in conditii "normale".
                          De fapt consumul depinde de multe alte chestii... de exemplu al meu arata acum 10.4/100 in traficul din Bucuresti (de mentionat ca nu am mai iesit din Bucale de luni bune) fata de consumul de asta vara cind nu sarea de 10/100. Am in jur de 12000 de km parcursi de cind am cumparat-o. Explicatia mea este: filtru de aer care se cere inlocuit neaparat plus conditiile meteo de afara.
                          Si inca o chestie... am benzina de la Rompetrol Efix 95 (mi se pare mai buna decit orice tip de benzina de la Petrom).

                          Comment


                          • La mine cu benzina de 95(indiferent de unde)nu scade sub 10.5(mers linistit),dar cu benzina 98,99 sau carera 100,scade consumul incredibil....vazand cu ochiul,ajunge pe la 9-9,5.
                            Frana de mana trasa pana in tavan,treapta a-II-a cu pedala in fund.....peste 5000 rpm=DRIFT nu altceva!

                            Comment


                            • salut...am masina de 6 luni si am 2800km...merg cu ea doar prin oras iar consumul ei actual este de 11.4...pe vajul cel mare am avut consum de 13...deci.....papa daca nu iesi la drum intins...

                              Comment


                              • o sa vezi ca o sa mai scada...

                                sigpic

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google