Consumul mediu 1.6 16v 105CP

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Originally posted by tezeu View Post
    Si cam cu ce viteze ai rulat? ... eu cu 16v meu nu am reusit sa scot mai putin de 5,8l% 90km/h - 100km/h
    1.6 16V mananca mai putin decat 1.6 8V? Din ce am vazut pe acest thread, asa s-ar intelege. La 1.6 8V al meu, mai putin de 6.4 in afara, viteza de 100 km/h, nu am scos...
    Logan Ambition 1.6 8V

    Comment


    • Am facut un drumul Bucuresti-Roman(neamt) la mers linistit 100-110 consum 6.1,depasiri numai cu a 5 a,frana de motor in vale etc(nesatisfacator).Mers mai rapid 130-140 consum de 7,3(jignitor).Sunt total nemultunit de consum,dar.....sunt foarte multumit de felul cum alearga(la 140 daca bag piciorul in ea pana la fud se simte).Pana la urma e o masinuta buna.
      Frana de mana trasa pana in tavan,treapta a-II-a cu pedala in fund.....peste 5000 rpm=DRIFT nu altceva!

      Comment


      • Iti recomand sa cumperi o revista auto unde se fac teste cu diferite masini si se dau datele concrete ( viteza max franare etc ) si consum la regim de 90, 100, 130 etc.
        O sa fii surprins cum si masini de 1.4 , 1.6 etc au un consum peste 7 l/100km la viteza asta. Asa ca daca nu e pe motorina o sa fii dezamagit de orice benzinar la 130 ( ma refer la consum ) Daca gresesc , corectati-ma .

        Comment


        • treaba asta cu consumul depinde de la masina la masina si de la sofer la sofer....dar in mare consumul este mic la un 16v atunci cand ii dai in turati pana in cuplu undeva max la 2750....ce depaseste turometru de cuplu atunci creste si consumul deoarece atunci trage masina si se consuma benzina intr-un ritm mai alert.....deci daca vrei consum mic skimbi pana in 3000 max.....daca nu ,consuma...ca e benzina nu diesel....
          JUST ME.....30-rdd......

          Comment


          • oricum ai schimba daca stai in bucuresti ai consum de 15l % in trafic lejer.
            Frana de mana trasa pana in tavan,treapta a-II-a cu pedala in fund.....peste 5000 rpm=DRIFT nu altceva!

            Comment


            • Originally posted by 30rdd View Post
              treaba asta cu consumul depinde de la masina la masina si de la sofer la sofer....dar in mare consumul este mic la un 16v atunci cand ii dai in turati pana in cuplu undeva max la 2750....ce depaseste turometru de cuplu atunci creste si consumul deoarece atunci trage masina si se consuma benzina intr-un ritm mai alert.....deci daca vrei consum mic skimbi pana in 3000 max.....daca nu ,consuma...ca e benzina nu diesel....
              loganul 1.6_16v are cuplul maxim la 3750, nu 2750. incearca sa sa mergi subturat cu ea (schimba la 2500) si vei vedea un consum mai mare decat daca schimbi la 3000....ce nu ne spune renault/dacia e ca pe la 4200 mai e o zona cu consum specific minim, adica acolo si pe la 3000; in jurul acestor turatii se consuma cel mai putin benzina raportat la lucrul mecanic produs de motor. dar aia nu inseamna ca la 4200 e mersul economic un mers al motorului la peste 2200rpm inseamna sa nu mergi subturat. la 2800-3000 mergi economic.
              Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

              Comment


              • @stuke, atat iti consuma tie in Buc 15% in trafic???
                Mai e mult pana departe!

                Comment


                • daca aveti CB va propun un test facut de mine!In special pt loganistii bucuresteni.Mergeti prin buc si cand dati de trafic specific bucurestiului resetati consumul si mergeti asa max 10 min ca o sa vi se faca rau!
                  @michee,cand prind un trafic nasol,la o ora de varf mai ales prim militari unde faci 40 min de la cora lujerului pana la apaca(1 km max 2)consumul sare in ultimul hal.Pana si loganul dci sare de 15%.
                  Frana de mana trasa pana in tavan,treapta a-II-a cu pedala in fund.....peste 5000 rpm=DRIFT nu altceva!

                  Comment


                  • Nu mai exagera... nu e chiar asa. Cand am facut 4 ore de la serv acasa (pe 5 decembrie cand ploua si tot bucuresteanul foloseste masina pe post de umbrela), consumul nu mi-a sarit de 8.5% (cu CB-ul resetat!), banuiesc ca un benzinar avea undeva in jurul 11-12L%.

                    Comment


                    • bai astia care mai aveti 16V, voi ce ziceti? ca Stuke asta baga filme de groaza pe aici....
                      Mai e mult pana departe!

                      Comment


                      • Pai daca motorul e cald si in conditii ok... nu cred ca sare de 13-14 indiferent de trafic .

                        Comment


                        • o sa bag poze si filme dar deocamdata nu am facut
                          cu prima ocazie o sa fac.
                          Frana de mana trasa pana in tavan,treapta a-II-a cu pedala in fund.....peste 5000 rpm=DRIFT nu altceva!

                          Comment


                          • cel mai mare consum pe care l-am avut a fost 11,8 in trafic bara la bara ca in bucuresti...(intr-o sambata,vara ,in mamaia) asa ca 15 16 este foarte exagerat.....(asa e 3750 nu 2750)....
                            JUST ME.....30-rdd......

                            Comment


                            • consum de iarna

                              La sfarsitul lui noiembrie am pus cauciucuri de iarna.
                              De atunci pana acum n-am mai resetat statisticicile la CB. Mi-a iesit consum de iarna in regim mixt 8,1.
                              Martinel rules!

                              Comment


                              • Stuke pai tu ce consum ai vrea sa iti aratate daca resetezi CB in aglumeratie si parcurgi cativa km? trebuie sa parcurgi cateva zeci de km ca sa poti lua in considerare CB, dar daca vei face metoda plin-plin vei vedea ca nu iti consuma cat iti arata comp de bord ...
                                Mie unu nu niciodata nu mi a urcat consumul la 15%(exceptand situatile cand il resetez si pleaca de la 15% in jos)
                                sigpic
                                Golanca...gri-platinata...16v...105...:D---concluzie--- ma simt bine in masinuta mea:)

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google