Consumul mediu 1.6 16v 105CP

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Alessandre, dai bacsu de Pepsi ! Consumul cu Alto 101 este mai mare in toate conditiile, fie drum intins fie oras. Am revenit la banala benzina de 95, iar consumul a fost chiar mai mic in conditii mai grele de drum, aglomeratie, depasiri intr-una, plus profilul drumului in usor dezavantaj. Timisoara_Lipova_Deva cu 6.5% http://www.youtube.com/watch?v=mCthKIpJ5fM
    sigpic

    Comment


    • imi dai posibilitatea de a face si eu un test sa iti demonstrez ca mie imi consuma mai putin cu ALTO 101 ?

      o sa pun baxul la posta

      Comment


      • Poti face ce test doresti. Atat mie cat si altora cu 16v sau alte motoare pe benzina cu Alto 101 le-a consumat mai mult.
        sigpic

        Comment


        • eu cred din ce in ce mai mult ca depinde foarte mult de unde bagam benzina.

          azi am bagat top premium 99 de la petromul de langa metro ploiesti. am urmat traseul:

          ploiesti - homoraciu - manastire crasna - ploiesti - bucuresti 5.2 %

          60 localitati 100 110 afara

          alta data am bagat din bucuresti aceiasi benzina. am resetat in ploiesti. acelasi traseu acelasi stil de mers aceiasi greutate aceiasi temperatura afara, cu alte cuvinte aproximativ aceleasi conditii - sub 6 % nu a vrut in ruptul capului

          o sa iau 16v u lu tata sa fac un test de consum comparativ cu al meu pinion de dci
          eu pe A2 am scos 4.3 % de la drajna la bucuresti cu fix 90 kmh
          cineva nu ma crede ca 16v stock nu coboara sun 4.7 % tras de par

          Comment


          • 90 km extraurban, consum 5,1%, vit. med 73 km/h

            mers la consum, fara depasiri si accelerari usoare

            Comment


            • Deva_Lipova_Timisoara, viteza medie 84 kmh, consum 5.7%, AC partial folosit, condus normal. Benzen efix 95 + un flacon de aditiv Carflux pentru cifra octanica. Eu zic ca functioneaza bine.
              sigpic

              Comment


              • La vale. Eu nu am reusit inca sa scot un consum sub 6,5%.

                Comment


                • @ dr_mke ca tot faci drumuri dese poti sa faci ceva pentru mine ?

                  un test de consum instant la 90 kmh fix stabilizat macar pe 2 3 km ca sa fie relevant

                  Comment


                  • La 100 kmh stabilizat consumul este undeva la 5.3-5.4 daca mai tin eu bine minte. La 90 o sa fie ceva mai jos. Drum perfect plat cam greu de gasit, eventual dus-intors pe aceiasi bucata si facem o medie.
                    sigpic

                    Comment


                    • eu nu am facut la 100. am facut la 90 kmh si acolo stiu cat consuma ce si cum

                      deci daca incerci ti as fi recunoscator. si o sa trimit si baxul de pepsi. twist da ?

                      Comment


                      • Daca stau ok cu timpul incerc maine spre Sag ori pe centura Timisorii, filmat evident.
                        sigpic

                        Comment


                        • Originally posted by Ozon View Post
                          La vale. Eu nu am reusit inca sa scot un consum sub 6,5%.
                          eu la fel, pe A2 mers cu 110/h nu a scazut sub 6,8%. benzeza petrom 95. desigur masina stock, PH2!

                          baieti, cum pacaliti voi consumul? si ma refer la cei cu masini stock! spune-ti si la astia mai ne-stiutori, va rog!
                          eu, personal, urmeaza sa fac un drum de vre-o 700 km si cred ca mi-ar fi utile cateva sfaturi ( rotile cat de umflate sa fie, de care benzina sa bag,etc.)
                          Last edited by RADU 1.6 16V; 13 September 2010, 17:03. Reason: Automerged Doublepost
                          Dacia Logan Laureat, 1.6 16V 105cp, Bleu Electrique

                          Comment


                          • Tu ai reusit un ~6,8% pentru ca esti sincer...?
                            Altii crede-ma ca sunt mai al drac ca David Cooperfield la consumuri.

                            Comment


                            • Originally posted by Octavian___31 View Post
                              Tu ai reusit un ~6,8% pentru ca esti sincer...?
                              Altii crede-ma ca sunt mai al drac ca David Cooperfield la consumuri.
                              te cred, dar poate unii chiar au unele trucuri. SPUNETI-NE SI NOUA VA RUGAM!
                              Dacia Logan Laureat, 1.6 16V 105cp, Bleu Electrique

                              Comment


                              • Mai frate astia de la dacia scot 5,6 consum oficial in conditii de laborator , iar voi scoateti mai putin si cu viteza de 100/110 ... sau mai degraba 70 la vale.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google