Consumul mediu 1.6 16v 105CP

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Cu toate ca nu am 16v din asta si la mine se intampla cam la fel , si anume cu benzina de 99+, 101 consumul este mai mare cu 0,5 -1 litru contrar opiniei unor colegi care afirama ca benzina 99 ar aduce un consum mai mic decat 95.

    Comment


    • Consumul cel mai bun deasemenea il am si eu tot cu Petrom 95 obisnuit (nu PetromV sau OMV) , cat despre benzina cea mai fasneata, pt mine e Lukoil de 98 cu aia chiar se simte bine de tot diferenta.

      Comment


      • @ dr_mke mie imi scade consumul de la alto 101 clar. dar de fugit fuge mai tare cu efix 95. m am elucidat in drumul asta la mare.
        este mai zgomotos motorul cu efix95 clar dar se misca mai bine.

        bucuresti - cernavoda - cap aurora 8 % cu forje absolut necrestinesti pe autostrada. 200+ pe ceas in repetate randuri si minim 150

        la intoarcere 6.4 % 80 90 pe drumul vechi 130 140 autostrada

        Comment


        • Moncher, las-o mai moale cu forjele necrestinesti, fa-ti cruce inainte sa fie forja crestineasca !

          La 8% ai mers doar destul de tare, in nici un caz forja. In regim de forja serioasa consumul se invarte pe la 10%, la drum intins.
          sigpic

          Comment


          • 8 % a fost media pe 160 km de autobanda.

            pe 130 km am mers foarte tare. nu cred sa o fi lasat sub 150, cu varfuri dese de 200+
            pe ultimii km m am speriat de ce consum aveam si am lasat o la 110.

            dupa asta am ajuns la o singura concluzie: trebuie sa umblu la suspensie neaparat

            p.s. la viteze mari simt din plin grupul de pinioane de diesel. isi fac treaba cu varf si indesat

            Comment


            • timisoara mannheim aprox 1300 km incarcat aprox 200 kg inclusiv soferul, 130 km/h pana in germania (drum decent de gol) si maxim unde am avut voie pe portiuni nu foarte lungi (200 pe ceas 185 pe navigatiune) consum mediu 9.5l/100 km. temperatura de afara 15-25 grade.benzina 95 diferite stati.diferente insesizabile

              Comment


              • alesandro intr-adevar se simte tr5 mai lunga, nu de alta dar la stilul ala de mers la care zici tu cred ca as fi ajuns lejer la 9-9.5. la mine doar daca merg in intervalul 140-150 (cam asa merg de obicei pe A1 sau A2) iese 8-8 si ceva. fara forje peste 150.
                Last edited by bossake; 6 September 2010, 00:58. Reason: edit
                Dacia Logan Prestige 1.6 16v - B 21 xxx

                Comment


                • pai asta era si ideea ca se simte mai mult decat credeam pinionul.
                  la viteze mari fata de un 16v stock cred ca ajung si la 700 750 rpm in minus

                  ca sa ating 200 pe ceas nu trebuie sa mai trec de 5000 rpm.

                  sunt niste rpm pe care motorul nu le mai face. la viteze mari si foarte mari diferenta de consum ajunge chiar la 1 litru la 100km. la viteze mici ( 80 90 ) diferenta este de 200 grame %

                  Comment


                  • Concluzionam deci ca i-ar fi stat foarte bine o cutie in 6 trepte.
                    sigpic

                    Comment


                    • da corect. ce am facut eu este o tziganeala. dupa a 5 a stock mergea a 6 a cu 50rpm mai lunga decat asta care o am eu acum.
                      cand zic 50 rpm ma refer la turatia de la 100 kmh
                      parerea mea este ca oricarui benzinar de peste 100 caii ii sta bine in 6 trepte

                      Comment


                      • una de pe renault in 6 dar benzinar.poate daca faci si remapare o sa aibe putere sa o duca.
                        Welcome to the Club, We Have Jackets !

                        Comment


                        • Hai sa va zic si eu despre consumul meu...De cand am masinuta (26 apr. 2010) mi-am notat intr-un carnetel de fiecare data cand am alimentat km. si litri; acum am in jur de 8500 km, si cu regula de trei simpla imi reiese un consum mediu de 7,03 l la suta de km; tind sa cred ca este un consum mediu destul de exact, deoarece in concediu nu am resetat consumul 2100 km, si CB nu s-a mai clintit de la 7%...Conditiile de drum, precum si viteza, din cele mai diverse...

                          Comment


                          • E normal , cu cat parcurgi mai multi km cu atat se schimba mai greu consumul mediu.
                            Eu consider mai relevant consumul pe o anumita distanta urban/extraurban intr-o unitate de timp ca de ex. pe luna ca sa te poti raporta si la buzunar.

                            Comment


                            • Traseu : Bucuresti ( Dristor 1) ora 19h00 - Drajna ( A2) - Slobozia - Tandarei - Harsova - Atmagea - Horia - Macin - Jijila - ora 22h25 ( jud. Tulcea). Total 301 km, parcurs in 3h25 min cu oprire la Rompetrol in Slobozia ( viteza medie o calculati voi ), n-am depasit 120 kmh, in localitati mers legal. Consum 6.9 % ( in conditiile unui traseu foarte variat, cine stie zona poate confirma). Eu unul ma declar f multumit. Benzina utilizata : exclusiv MOL 95

                              Comment


                              • pe cluj oradea ai scos consum super Ruud

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google