Consumul mediu 1.6 16v 105CP

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Maine dimineata plec in Retezat, iar duminica seara la Timisoara. Am sa-ti comunic consum pe ruta Deva_Lipova_Timisoara, drum pe care am determinat multe dintre consumurile postate pe forum.
    sigpic

    Comment


    • mergi usor. lasa ecu sa adapteze curba de avans. jur ca se va vedea diferenta la consum.
      la mine se vede. daca merg 5 luni cu 95 si bag o singura data 100 nu se vede. trebuie sa o lasi sa se obisnuiasca cu benzina

      Comment


      • Adica Dr_mke mai baga vreo luna si ceva numai benzina alto 101!
        Lada de pepsi sau bere este clar ca nu o sa o vezi de la Marx
        Poate lamaile din pepsi Twist

        Ps,,glumesc..nu mi-o luati in nume de rau ce am scris..Este un pamflet.

        Comment


        • ca motorul sa se obisnuiasa cu benzina ii trebuie zic eu 40 50 km

          dr_mke sa imi dai pm cu adresa sa iti trimit un baxuletz de pepsi twist numai ca sa demonstrez ca ma tin de cuvant si cand ajung la deva dai tu berea

          Comment


          • 1. vezi sa fie pepsi cu concurs duster, de 0.6l; ce mai cautam eu prin magazine, cand colo, la metro nu are, la kaufland doar lipton la jumate 3 RON, pepsi doar de o,5 deci fara concurs, si 1,5; 2l;; real nu are ca doar sunt cu metro, la consignatii ce sa mai zic; niste bu...gii.
            2. eu am dci, si comparativ intre efix- si alto 55 cam 0.5-0.8 l la consum, ca idee, n-am stat sa masor si sa incerc acelasi stil de mers, si de cand a aparut alto, cand bag de la pompa doar de asta bag; cand nu, am chiar si 1l si peste in plus, e petrom regular, dar e criza .

            De asta sustin ca combustibilul rompetrol e mai calitativ.

            Comment


            • stai ca nu am inteles cu care consuma mai putin ? cu alto 55 sau cu efix ?

              Comment


              • alto 55 bineinteles consuma mai putin; + ca se simte mai vioi motorul, si cand bag, bag de minim 150RON, nu cate 5l, cum fac unii cu masini straine, in general nemtesti(sunt rautacios)

                Comment


                • Bucuresti - Predeal - Brasov - Bucuresti

                  pe liniile drepte am mers 130 140
                  in localitati 80
                  depasiri cat am putut si alergat pe serpentine
                  5 persoane si ceva bagaje
                  benzina ALTO 101

                  consum 6.2 %

                  pe acelasi traseu in aceleasi conditii cu aceiasi greutate in masina dar cu benzina de 95 am avut 6.7 6.8

                  Comment


                  • Nisipurile de Aur-Targoviste 420 KM,consum 7,5%,a.c. in permanenta.
                    M-am mai incurcat un pic pe langa Ruse si a trebuit sa o mai lalai pana am reusit sa intru pe traseul normal.Iar pe soseaua de centura,inspre A1,am facut 6 km in 40 de min.Am crezut ca inebunesc...
                    Forum neinteresant. Delogat definitiv.

                    Comment


                    • In 2 ore plec spre TM. Am fost ieri in Retezat si am consumat deja jumatate din rezervorul de Alto 101. Consumul la drumul respectiv a fost mai mare decat in mod normal, il fac frecvent.
                      Inainte de plecarea la TM refac plinul tot cu Alto 101 si deseara comunic consumul, care sunt deja destul de sigur ca nu va fi mai bun.
                      La noi benzina de 100, fiind mai scumpa, sta in tancuri suficient de mult cat sa-si piarda calitatile, prin evaporarea fractiunilor usoare.
                      In Ungaria si Austria am circulat destul cu benzen "superior" si diferenta la consum se simte, insa insuficient cat sa compenseze diferenta de pret.
                      sigpic

                      Comment


                      • mie imi scade consumul clar . astept sa vad ce consum final ai. dar este irelevanta treaba ca ai avut mai putin alta data. sunt foarte multe variabile

                        Comment


                        • Eu unul am consumuri foarte constante la mers normal, ma rog, normalul meu.

                          Sosit in TM, viteza medie 80.o kmh fix, consum 6.1%, fara AC, ruta Deva_Lugoj_TM. Mai fac un plin de Alto 101 si mai determin un consum. Daca este mai mic, estimez un 0.2 litri/100 kmh, total insuficient pentru acoperirea diferentei de consum.

                          Am consumat 10 litri (rotunjit de la 9.8 parca) care au costat 50 de lei. Aceiasi distanta o acopeream cu maxim 11 litri, nici o data nu mi-a luat mai mult cu benzen de 95 in conditii cat de cat normale, cu AC tot drumul. In mod normal am obtinut consum de 6.1 si cu 98 cu viteza media tot din domeniul +/- 80 kmh.

                          Vis a vis de adaptarea hartii de injectie, se poate face o "cura" de reinvatare rapida descrisa in manualul de service. S-a facut, in plus masina avea deja jumatate de rezervor consumat la momentul drumului de TM si s-a mers in toate felurile posibile.

                          Eu raman la ideea fondata ca benzina cu cifra octanica mai mare nu aduce beneficii financiare ori dinamice la un motor de 105 cp, aspirat. Prin Europa am rulat destul cu benzen "premium" ca sa pot sa-mi fac o parere clara asupra costurilor.

                          Dar, de dragul experimentarii, mai facem 1-2 plinuri de Alto 101.

                          Nu mai are ce sa-si mai reactualizeze ECU, este deja up to date.

                          Bucură-te de videoclipurile preferate și de muzica preferată, încarcă conținut original și arată videoclipurile tale prietenilor, membrilor familiei și lumii întregi pe YouTube.
                          sigpic

                          Comment


                          • 1. sper ca nu TU ai condus si ai filmat la volan!
                            2. consumul in exterior este super 6.1 - 7.5% este, la puterea masinii, foarte bine. Pe viitor intentionez sa iau si eu una.
                            3. sunt curios in oras cam cat va consuma

                            Multumesc
                            PS: la #1 tu sa zici "stai linistit! A fost safe! Eu doar am filmat, prietena mea, care statea in dreapta, imi tinea de volan "

                            Comment


                            • Inseamna ca tu nu ai vazut 5.2 % cu Vmedie 70 si ceva, sau 3.8% dar am chinuit motorul in a 5-a.

                              Eu spun doar ca nu-i un consum mai mic decat am avut pana acum. Apreciez scaderea cu aprox 0.2 litri/100 km pentru ca asa s-a mai intamplat cu benzen premium, insa dupa cum am socotit nu ies deloc in avantaj. In cel mai bun caz ies idem.

                              Oricum am sa ies intre timp si am sa filmez mers constant cu a 5-a la 60 kmh. Cu benzen de 95, dupa mai mult de 40 km mers asa, consumul era 3.8%.
                              Oricum eu nu ma pronunt definitv dupa 1 plin. Mai fac inca 2 plinuri de Alto 101 asa cum am mai spus.

                              Teoretic este mai bine, practic la consum in mers normal conteaza puterea calorica, care-i cea mai buna la benzenul de Petrom (nu PetromV) sau Luk. Desi sunt benzina cotate ca "proaste" cele mai bune consumuri la mers normal cu astea le-am scos.
                              sigpic

                              Comment


                              • Eu nu mai inteleg nimic . V-ati luat 1.6 16v-ul asta ca sa mergeti la 60 km/h in treapta a 5 a ? Nu va ganditi la motorasul asta ca il sugrumati ? Fericire mare pt un consum dar tristete in buzunare cand n-o sa mai reziste motorasul la astfel de chinuri . Asta e motor de turatie nu de mers cu 60 in tr 5 sa fim seriosi. Numai bine si sper ca nu-mi sariti in cap este strict o parere de a mea. Nu am vrut sa atac pe nimeni (nu-mi sta in caracter) pur si simplu vb de masini , consum .... contraziceri
                                Last edited by Christnacht; 30 August 2010, 09:16.
                                Facebook: https://www.facebook.com/CrisGarage

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google