Consumul mediu 1.6 16v 105CP

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • nu te supara pe mine dar nu am inteles nimic din ce ai zis

    Comment


    • deci,eu am obtinut in parlitul de oras roman ,consum de 9,2 cu ac + alte incarcaturi.eu o calc pe bataturi.adica :a 1-a la limitarel,iar restul cat se poate.
      Welcome to the Club, We Have Jackets !

      Comment


      • Originally posted by margelatu View Post
        off topic:fratilor! de suparare ca so mai .....inca un diesel in famelee ,cumpar numai benzinare .disperat.poate ma ajuat cineva.HELP!}
        Cred ca la asta s-a referit.De altfel,nici eu nu am inteles nimic....
        Forum neinteresant. Delogat definitiv.

        Comment


        • hop si eu

          Originally posted by sorinacho View Post
          Bucuresti - Pitesti -> resetat la intrarea pe autostrada, 3 persoane + ceva bagaje + 3 biciclete deasupra, consum 9%. Am tinut-o constant la 110km/h.
          Cam mult dupa parerea mea...
          Nu e mult .. se poate si "mai bine":
          Traseu: Iasi - Piatra Neamt si retur
          Incarcatura: 4 persoane a ~85 kg fiecare + AC aproape non-stop
          viteza medie de deplasare ~125 - 130km/h; viteza maxima cam 150 punctual, unde se putea;
          consum 9.6 l / 100km !!!!!!!!

          Am crezut ca mi s-a spart rezervorul cand m-am trezit cu 3 liniute lipsa !
          Adevarul e ca, mi se parea ca masina nu trage asa cum o stiam eu (de' eram adunati 4 grasi ) si .... i-am dat turatii ca sa compensez "amorteala"

          Nu mai fac asa ceva ... singurul avantaj a fost ca am ajuns ceva mai repede la destinatie, dar care a fost "bucuria"?! ... eram in plimbare si nu ma grabea absolut nimeni ...

          Comment


          • Bals - Craiova - Filiasi - Craiova (centura) - Bals

            Tur - eu + 3 persoane (250 kg) + bagaje + AC non stop, viteza de deplasare ~90 km/h

            Retur - eu + 1 persoana (60 kg), viteza de deplasare ~ 110 km/h

            Consum mediu - 5.6%.
            '08 Logan Prestige PH1 - 1.6 16V - Mineral Blau Pearleffekt

            Comment


            • Chestiunile cu "aproximativ ~" la viteza de deplasare nu sunt acceptabile. Masina are CB care afiseaza viteza medie pentru distanta parcursa. THE END.
              sigpic

              Comment


              • Dupa cum am mai spus, m-am referit la viteza de deplasare in general, extraurban, nu la viteza medie. Evident nu am avut 110 km/h MEDIU, a fost 75 km/h la sosire. Mai sunt localitati, tiruri, drumul spre tara pe care evident mergi incet, etc.
                '08 Logan Prestige PH1 - 1.6 16V - Mineral Blau Pearleffekt

                Comment


                • am depasit azi pe drumul de Tulcea-CT cam 10 loganuri 1.6 16v care mergeau cam cu 80-90 ) cred ca incercau sa scoata consumuri sub 5 , chiar m-am benocalat si mergeau si cu geamurile deschise nu cumva sa foloseasca AC-ul din dotare. dar am vazut si logan 1.4 , burdusit cu 2-3-4 persoane cu AC pe on si mers 120-130 in ritm alert. sincer... as vinde masina daca as ajunge sa ma chinui sa scot un consum cat mai mic, sa ma depaseasca toti , sa merg fara ac etc. daca apare careva din aia 10 aici sa ma injure , poate merit dar mai bine isi luau dci.

                  Comment


                  • Pe criza asta unii nu vor sa dea banii aiurea pe benzina. Nu vad care e problema, merg fara sa incurce traficul (aproape de limita de viteza) si ajung la destinatie cu cateva minute sau zeci de minute mai tarziu, timp in care oricum nu faceau nimic.

                    De multe ori merg cu ~ 80 km/h cand ma intorc acasa, stiu ca daca ajung mai repede nu rezolv nimic ci doar ma plictisesc pentru mai mult timp pana vine seara. De ce sa ma coste mai mult drumul pentru nimic ? Mai mult, sa risc si o amenda aiurea. Daca e rost de graba e o chestie dar nu asa inutil.

                    Ca sa nu mai spun ca daca iti cumperi o motorizare mai mare (indiferent de masina) nu inseamna ca trebuie sa mergi mai tare decat aia cu motoare mai mici.
                    '08 Logan Prestige PH1 - 1.6 16V - Mineral Blau Pearleffekt

                    Comment


                    • Originally posted by Dennis_TL View Post
                      am depasit azi pe drumul de Tulcea-CT cam 10 loganuri 1.6 16v care mergeau cam cu 80-90 ) .
                      ce lucru amuzant, radem de unii care merg cu viteza maxima admisa .
                      e mai cool sa mergi cu 120-130, nu ?
                      Dacia Logan Prestige 1.6 16v - B 21 xxx

                      Comment


                      • Originally posted by Dennis_TL View Post
                        ... as vinde masina daca as ajunge sa ma chinui sa scot un consum cat mai mic, sa ma depaseasca toti , sa merg fara ac etc....
                        Esti amuzant...
                        Cred ca n-ai inteles nimic din ce s-a scris aici pana acum.
                        Cei care posteaza consumuri mici pe acest topic nu inseamna ca asa merg mereu.Sunt doar niste experimente,ca sa se demonstreze,lor si altora(ca tine) ca si un 16v poate avea consum mic.
                        Forum neinteresant. Delogat definitiv.

                        Comment


                        • consumul mediu il ai in fisa tehnica. nici pe departe loganul 1.6 16v nu consuma putin , oricat ar incerca unii sa se pacaleasca. vb in cunostiinta de cauza , mcv 1.6 16v 36.000km consum MEDIU 8,2% dupa bonurile de alimentare. mers preponderent extraurban 4 anotimpuri .
                          din moment ce topicul are ca titlu consum mediu logan 1.6 16v de ce va bateti cu caramida in piept , cu pinion de a 5-a , cu viteza unui melc si cu linkuri catre youtube , uite domle ce consum am scos oooau.
                          eu merg cu 130-140 pentru ca am cutia si motorul care au randamentul cel mai bun la viteza asta in treapta a 6-a si consumul este de 5,8% , nicidecum sa ma alerg cu cineva. te asigur ca au fost destui care m-au depasit dar sunt cumva indignat de cei care incurca traficul cu 80km/h in afara localitatii ...

                          scuze de offtopic , weekend placut

                          Nu mai da Quote la postul anterior
                          Last edited by darksid3; 18 July 2010, 17:42.

                          Comment


                          • E plin topicul de consumuri cat sa iti faci o parere ca 1.6 16v chiar consuma putin, raportat la cilindree / putere. Cu alte cuvinte, mai putin decat 1.6 MPI si cam cat un 1.4. Ti se pare mult ? Nu.

                            Cat despre 80-90 km/h in afara localitatii, nu uita ca pe acolo se invarte si limita deci nu stiu cum te deranjeaza niste participanti la trafic care merg regulamentar, la limita de sus. Daca te grabesti nu te retine nimeni sa ii depasesti.
                            '08 Logan Prestige PH1 - 1.6 16V - Mineral Blau Pearleffekt

                            Comment


                            • Originally posted by Dennis_TL View Post
                              ....
                              eu merg cu 130-140 pentru ca am cutia si motorul care au randamentul cel mai bun la viteza asta in treapta a 6-a si consumul este de 5,8% ...dar sunt cumva indignat de cei care incurca traficul cu 80km/h in afara localitatii
                              Treapta a 6-a?
                              Cred ca ai gresit topicul.Aici se vorbeste de consum mediu 1.6 16v si nu de chestii gen "versus" sau cu cat incalca legea unii in afara localitatii...
                              Forum neinteresant. Delogat definitiv.

                              Comment


                              • Mers vineri pe autostrada soarelui pana la Lehliu Gara si am mentinut viteza de 170-175 de km/H vreo 40 de km,,,ca apoi a venit ploaia si am lasat-o mai moale..
                                Oricum la viteza de 175 de km/h am avut consumul de 11,5%,,11,8%,,,si repet ca am mentinut viteza constanta aproximativ 40 de km.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google