Consumul mediu 1.6 16v 105CP

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Nu stiu de ce dar multora dintre cei ce detin 1.4 sau dci-uri nu le vine sa creada ca un 16 v scoate 4.4-4,5 la 80/90 de km/h sau 5/5,5% la 100/110km/h!
    Le mai spun si vecinilor cu diesel(skoda,dacii,opel,etc) ca daca merg cu 80/90 constant scot consumul asta si se uita la mine crucis.
    La mai multi le-am aratat si consumul afisat in bord imediat cum ajuns acasa de la drum lung de 7,1 %, avand acest consum de la intrarea in Bucuresti(Voluntari) pana acasa in Rahova(era normal sa creasca un pic).

    Ps..Iar cand le zic sa bage 5 litri de benzina si sa mergem pe autostrada Buc-Pitesti sa vada consumul afisat,,o dau in balarii si se codesc ca nu vor sa mearga!

    Iar ca sa am extraurban 7,5% consumul merg cu viteze mult prea mari ca sa le atinga vreodata un 1.4
    Last edited by Ivan Marian; 14 June 2010, 15:55.

    Comment


    • Nu la 80-90, la 80 si eventual 90-100 la vale (Marx, tu sa taci ca esti din alt film).
      Nu e imposibil, dar nu stiu daca ala se mai cheama condus extraurban.
      Astea eu le numesc experimente, nu condus normal.

      PS: sau astia de la Dacia chiar sunt prosti de-a binelea ca dau 5,x % extraurban ))

      Comment


      • Originally posted by o8MeLC View Post

        @bossake ca sa ai cuplu nu trebuie sa fie doar turbo, ci turbo diesel
        Nu neaparat, un 1.4 tsi de 122cp are cuplu 200NM. Adica cu 40NM mai mult decat un dci de 70cp si la fel cat un dci din ala "forrtza" de 85cp.
        Dacia Logan Prestige 1.6 16v - B 21 xxx

        Comment


        • Cand merg cu nevasta si fata de 1,6 luni mi se pare normal sa merg cu 80/90/100 de km in afara sau mai mult cand imi permite drumul!!!
          Cand sunt singur in masina alta este situatia!

          Comment


          • Ee...lasa copii (sa-ti traiasca!) neveste, etc etc.
            De obicei se poate merge (pana la primul tir sau primul loganist care merge la consum) cu un ~110.
            Acolo nu mai scoti tu consum de 4,7%.

            Comment


            • de ce sunt din alt film ? tot 16v am

              Comment


              • Marx, las-o asa. Tu cu pinionu tau de dizal si reprize de 1.4 lesinat.
                Si eu ma duc seara pe autostrada si la 80 media, scot sub 5%, cum spunea colegu Shakar, tre' sa stii sa scoti un consum mic.
                Eu spun ca in cazul benzinarelor aspirate e un efort suplimentar, is not fun.
                Sub 6 scoate si 1.4 la 90/h (ici colo un 100/h) dar e inuman de plictisitor sa mergi la drum bun cu 90 pe cas, eu mor nu alta. Macar un 100-110.

                Comment


                • am repriza mai buna decat un sandero stepway de 1.6 absolut stock.
                  la 100 kmh acceleram iar eu o iau usor in fata. greutatile masinilr sunt identice.

                  il astept pe colegul matheo la o seara calda de vara pe autostrada sa vedem cum se comporta.

                  nu te gandi ca e mare diferenta ca nu e. la 90 am undeva intre 100 150 rpm in minus. care nu fac diferenta. se simte intredevar ca trage mai geru un pic dar nu asa cum crede lumea. este chiar ok. daca sunteti multumiti de 1.6 cum trage atunci 16v trage mai bine cu pinion de dci. si in plus eu ma gandesc la a 5 a ca fiind doar economica.

                  p.s faza cu inumanu e adevarata. ma zgariam pe ochi pana am terminat testul. cand plec la bulgari week viitor ies pe a2 si ii fac un test de consum la 130 150. aici se vede daca a meritat investitia

                  Comment


                  • Io iti arat ca n-ai repriza mai buna nici decat un 1.4 mpi pe tr V la 100/h (al meu spre ex).

                    Comment


                    • eu iti garantez ca da. este o diferenta considerabila intre 1.6 si mine.

                      am si solutia. cronometreaza te. 100-160 si ma cronometrez si eu

                      Comment


                      • Octaviane faza cu inumanu este si va fi inumana,,ca data trecuta m-am plictisit de mers cu 80-90 ca eram si cu soacramea in dreapta si la un moment dat am ajuns fara sa vreau la 180 ...A facut soacra mea niste ochi mari cand a vazut ea cat am pe bord si ca masina de la incet a inceput sa fuga de nebuna,,A incremenit
                        La intoarcere spre Bucale am mers iar linistit pana la Urziceni dar de acolo dai nene speed cat cuprinde ca incepuse deja sa o ia cu lesin pe nevastamea de data asta,,si ma facut ca sunt nebun ca ia nu mai merge cu mine ci cu trenu sau RATB-ul.
                        Deci am zis DACA MERG cu 80 asta e consumul meu de 4,4/4,5%,,,deci nici eu nu prea pot merge cu viteza asta prea mult.

                        Comment


                        • Originally posted by Ivan Marian View Post
                          Octaviane faza cu inumanu este si va fi inumana,,ca data trecuta m-am plictisit de mers cu 80-90 ca eram si cu soacramea in dreapta si la un moment dat am ajuns fara sa vreau la 180 ...................
                          Depinde de drum.
                          Io pe soacra-mea am bagat-o cu 120-130 pe drum inuman de prost, n-a mai putut zice nimic...Inainte tot vorbea ca proasta de una-alta si m-a calcat pe nervi. Nu mai am treaba cu ea de atunci, ce-i drept, nici nu se mai urca cu mine in masina.

                          Originally posted by marx View Post
                          eu iti garantez ca da. este o diferenta considerabila intre 1.6 si mine.

                          am si solutia. cronometreaza te. 100-160 si ma cronometrez si eu
                          Esti nebun?
                          Eventual 100-120 sau 100-130...
                          Last edited by Octavian; 14 June 2010, 19:25. Reason: Automerged Doublepost

                          Comment


                          • de ce asa scurt ? eventual filmezi de la 100 la 160 si se vor vedea clar timpii pana la 120 130 140. eu nu am nici o problema in a ajunge foarte repede la 160 170

                            Comment


                            • Originally posted by marx View Post
                              ... eu nu am nici o problema in a ajunge foarte repede la 160 170
                              Da,dar el...
                              Forum neinteresant. Delogat definitiv.

                              Comment


                              • Ajuns in TM prin Arad, trafic destul, viteza medie la intrarea in TM 85 kmh, consum mediu afisat de CB fix 7%, AC tot drumul. Pana in Arad am avut 2 pasageri si portbagajul plin de bagaje.
                                sigpic

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google