Consumul mediu 1.6 16v 105CP

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Dantis,,nu ma mai cita..nu mai da QUOTE la postul meu ca se intelege ca mie imi raspunzi.

    Sa inteleg ca tu ai mers toata autostrada numai cu 160 la ora si la dus si la intors si ca ai avut 12% !?
    Sau cati km ai mers tu mai exact cu viteza asta?

    Ps...imi raspunzi si mie totusi la o intrebare...
    cat ai mers cu 1.6 16 v ca sa afirmi ca ai obtinut consumul asta? Cati km ai facut tu cu un logan 1.6 16v?
    Last edited by Ivan Marian; 21 August 2012, 14:31.

    Comment


    • @dantis
      Un 16v demareaza foarte usor de la 0-100km/h; de aici schimbi a 5 a si nu era nevoie sa apasi acceleratia pana la fund; aici ai pierdut foarte mult si n-ai castigat decat cateva secunde sa ajungi la acea viteza, in schimb i-ai "turnat" inutil pe gat motorului. Experimentul tau pare mai degraba legat de cat poate sa "bea" un 16v; poate mult, dar ii dai cat trebuie ca sa obtii cam acelasi lucru.
      Last edited by IancuMIC; 21 August 2012, 14:35.
      Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

      Comment


      • Stiu ca 1.6 16v demareaza usor. Am zis ca i-am dat talpa, metaforic, adica am accelerat de la 0 la 160, si am obtinut 12%!

        Originally posted by Ivan Marian View Post
        Dantis,,nu ma mai cita..nu mai da QUOTE la postul meu ca se intelege ca mie imi raspunzi.

        Sa inteleg ca tu ai mers toata autostrada numai cu 160 la ora si la dus si la intors si ca ai avut 12% !?
        Sau cati km ai mers tu mai exact cu viteza asta?

        Ps...imi raspunzi si mie totusi la o intrebare...
        Am mers pe A2 dus intors, nu mai stiu cati km!
        Last edited by 77sky; 21 August 2012, 15:09. Reason: Automerged Doublepost

        Comment


        • Ok,,fie ca tine,,,din moment ce tu ai 1.4 inteleg ca ,cu loganul ala ai mers ocazional vreo 200/300 de km maxim.
          Mai citeste si tu restul de 158 de pagini pe aici si vezi cati mai au la 140 la ora consum de 9,5/10% si cati au la 160 la ora 12%.
          Daca ii gasesti te rog eu sa ii citezi,,si pe urma mai vorbim. Pana una alta esti singurul de pe aici care afirma consumurile mai sus amintite de tine.
          Mai tarziu o sa vezi si alte pareri aici si nu numai ale mele,Shakar si Iancu..Deja este 3-1..

          Comment


          • Asa o fi. Inseamna ca prietenii mei de prin Brasov care detin 1.6 16v, care se "vaita" ca au consumuri de 11-12% la 140-160km/h, au masinile stricate!

            NU mai cita inutil postul anterior (QUOTE!) Foloseste Post Reply!
            Last edited by 77sky; 21 August 2012, 15:10.

            Comment


            • Brasovul este un oras cu un praf de n-am vazut nici macar in Bucuresti, una la mana.

              Consum de 12.8 % am avut spre Cluj, pe urcare, viteza mentinuta intre 140-160 kmh. Repet: U R C A R E !

              In plus, este postat si clipul cu 8-10 minute de film pe YT
              sigpic

              Comment


              • Fie cum ziceti voi! Si in plus stiti voi cat de multumiti si de sinceri sunteti cand alimentati la pompa!
                Last edited by 77sky; 21 August 2012, 15:26.

                Comment


                • Aici este segmentul cu urcarea cea mai abrupta, de la finalul tronsonului catre Cluj. Pana la momentul respectiv, consumul statuse o mustata peste 10%.

                  Daca mai dai vre-o replica bulangista, te tin numai intr-un report.

                  Bucură-te de videoclipurile preferate È™i de muzica preferată, încarcă conÈ›inut original È™i arată videoclipurile tale prietenilor, membrilor familiei È™i lumii întregi pe YouTube.
                  Last edited by dr_mke; 21 August 2012, 15:30.
                  sigpic

                  Comment


                  • La comentariile din videoclipul postat de tine dr_mke, jos, la comentarii, declara o persoana ca, consuma 10% cu dieselul la 170! Deci, daca un dieselar consuma 10% la 170km/h, vreti sa spuneti ca 1.6 16v, nu consuma mai mult cu 1.5-2L decat 1.6 16v la aceeasi viteza? Sincer, cu mana pe "suflet", vreti sa spuneti ca la 170km/h 1.6 16v consuma cat un diesel? Cat despre replica bulangista nu ma tem, dar te dai singur de gol. Urmareste comentariile la propriul videoclip!

                    Comment


                    • Amice, esti idiot
                      sigpic

                      Comment


                      • Tu esti idiot, daca crezi ca masina ta consuma la fel ca un diesel! Asa cum ti-am zis, vezi comentariile la clipul tau si convinge-te, cat de idiot si de naiv esti!
                        Last edited by Seba; 21 August 2012, 23:58.

                        Comment


                        • ca sa te lamuresc de ce ai fost jignit dantis: benzinarul este un motor de turateie care are cuplul maxim si caii putere la turatii mari. dieselul are cuplul si caii putere la turatii mai joase. deci un benzinar consuma mai putin sau la fel, comparat cu un diesel, la aceiasi viteza.

                          ce nu pot eu sa inteleg e cum de s-au facut 159 de pagini cu consumul mediu la o masina. peste 3000 de comentarii ca nu te cred, ca a fost vale, etc.
                          raspuns simplu: consumul mediu este afectat, mai mult sau mai putin, de aglomeratia din oras, zona de ses/deal/munte dar mai ales de stilul de condus al soferului.
                          Last edited by crististreulea; 21 August 2012, 15:50.
                          Daca indeplinesti o sarcina prea bine, vei ramane cu ea pe cap, cum ar fi Tutoriale pentru Dacia Logan

                          Comment


                          • Cat consuma acest 1.5 DCI la 160km/h? http://www.youtube.com/watch?v=EH0StsKA7UU
                            Cu 1.6 16v la aceeasi viteza ca a lui, consumi macar cu 1.5 L % in plus fata de el. Daca nu recunosti adevarul poti sa faci ce vrei ca nu te cred, si oricum nici un posesor de diesel nu o sa te creada, daca le zici ca masina ta consuma cat a lor la viteza aia!

                            Eu imi cer scuze pentru jignire, insa am raspuns la jignire cu o jignire!

                            Originally posted by crististreulea View Post
                            ca sa te lamuresc de ce ai fost jignit dantis: benzinarul este un motor de turateie care are cuplul maxim si caii putere la turatii mari. dieselul are cuplul si caii putere la turatii mai joase. deci un benzinar consuma mai putin sau la fel, comparat cu un diesel, la aceiasi viteza.

                            ce nu pot eu sa inteleg e cum de s-au facut 159 de pagini cu consumul mediu la o masina. peste 3000 de comentarii ca nu te cred, ca a fost vale, etc.
                            raspuns simplu: consumul mediu este afectat, mai mult sau mai putin, de aglomeratia din oras, zona de ses/deal/munte dar mai ales de stilul de condus al soferului.
                            Nu ma cert cu tine critistreulea, dar gasim vreun dieselar care sa confirme faptul ca la 160-170km/h consumul unui diesel e egal cu consumul benzinarului? Sincer...
                            Last edited by dantis; 21 August 2012, 15:53. Reason: Automerged Doublepost

                            Comment


                            • da, eu. la 170km/h pe ceas aveam consumul instant 10.0% si asta pe o distanta de vre-o 10km fara sa vad macar 9.9 sau 10.1. dieselul nu este o masina de turatie.
                              un benzinar consuma mai putin la viteze mari deoarece este un motor de turatie.
                              vezi ce simplu e?

                              si nu, nu-i tin partea lui dr_mke, si-a luat-o si el desi il cunosc si imi este prieten ;)
                              Daca indeplinesti o sarcina prea bine, vei ramane cu ea pe cap, cum ar fi Tutoriale pentru Dacia Logan

                              Comment


                              • Consumurile postate sunt reale si dovedite. Consumul maxim este influentat mult de calitatea filtrelor si starea lor, starea injectoarelor, presiunea din anvelope si tipul lor, temperatura exterioara, vant (directie si viteza).

                                Offtopic: la dCi, dupa cum am observat eu, Vmax este mentinut si fara sa tii pedala in podea, lucru valabil cam pentru toate motorizarile cu exceptia lui 1.4 MPI.

                                Cu Vmed 178 kmh afisata de CB, consumul a fost o mustata sub 14%, asa, pe vre-o 400 km.
                                sigpic

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google