Consumul mediu 1.6 16v 105CP

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Originally posted by vvasile View Post
    La mine calculatorul arata 12l, MCV 7 persoane, cu portbagaj 680l, numai in oras, rute scurte 2-4km. O sa stiu mai precis dupa ce realimentez.
    Ala e consumul. Producatorul are un consum urban declarat de 9,7 l/100 km, in conditii ideale (temperaturi 15-25 grade, cauciucuri de vara si umiditate scazuta si doar soferul).

    Originally posted by vvasile View Post
    Da, sigur am calculat bine. 368km si au intrat 46l benzina. Si CB arata tot timpul 12.8, pe ultimii 40km a inceput sa scada la 11.5, dupa aceea la 10.9. Dar dupa plinul facut a iesit 12.5l/100km .
    Plinul este facut cu exactitate? Ca poate sa iti mai ramana litri din benzina pe care nu i-ai consumat si de aceea ai calculat eronat. Eu nu am stat sa fac calcule la sutime, dar in principiu consumul dat de CB, corespunde cu ce alimentez.
    Last edited by aris86; 3 February 2015, 11:42. Reason: Automerged Doublepost

    Comment


    • Ne mentinem la 9.6%, viteza medie 24.2 km/h.

      Comment


      • Consum in Cluj

        Ca sa mi incep si eu activitatea pe forum. Consumul meu in Cluj in perioada asta este in jur de 9,3L/100 KM, viteza medie in jur de 25 Km/h.

        Comment


        • 9.5 %, viteza medie 24.6.

          Comment


          • 8,21% consum pe 560km, din care 170km pe autostrada cu 130-140km/h, 100km in oras, restul pe drumuri judetene.

            Comment


            • Postez si eu un consum obtinut exclusiv in regim urban, cauciucuri de iarna si benzina Petrom 99:
              - Distanta parcursa: 900 km;
              - Viteza medie: 20.8 km/h;
              - Combustibil consumat: 78.2 L;
              - Consum mediu: 8.6 L/100.
              Stock is boring...
              My ride: http://www.loganclub.ro/forum/b_20_riw-t35953.html

              Comment


              • Esti funny. Ai calculat si de la plin la plin? Ai prbl mari cu CBul. Nici 1,2 sau drujba de 0,9 nu scot atata iarna.

                Comment


                • Originally posted by mihai.85 View Post
                  Postez si eu un consum obtinut exclusiv in regim urban, cauciucuri de iarna si benzina Petrom 99:
                  - Distanta parcursa: 900 km;
                  - Viteza medie: 20.8 km/h;
                  - Combustibil consumat: 78.2 L;
                  - Consum mediu: 8.6 L/100.
                  Asa ceva nu exista. Nu sa inventat inca. Poate daca mai pui 10 km la viteza medie...poate...
                  Un om inteligent nu va fi niciodata rau. Rautatea se naste din prostie, inferioritate si frustrare.

                  Comment


                  • Nu prea obisnuiesc sa scriu pe forum (mai mult citesc), dar cred ca este necesar sa vin cu niste precizari. Nu va contrazic, este foarte posibil sa aveti dreptate si chiar sa existe o problema la CB. Asta poate doar in legatura cu viteza medie. Eu doar pot sa spun ca:
                    - distanta parcursa indicata de kilometrajul partial a coincis cu cel general (aproximativ 39.0xx -> 39.9xx);
                    - cantitatea de benzina afisata la pompa (78.4 L) este apropiata de valoarea afisata de CB (78.2 L);
                    - daca luam in calcul cantitatea de benzina consumata raportata la distanta parcursa, se confirma si consumul mediu.
                    Inainte sa incep masuratoarea propriu-zisa am mers cel mult 1 km cu becul aprins, dupa care am alimentat si am resetat CB-ul.
                    Am alimentat odata cu 43.4 L si odata cu 35 L.
                    In rest, nu stiu ce alte detalii sa va mai dau.
                    Stock is boring...
                    My ride: http://www.loganclub.ro/forum/b_20_riw-t35953.html

                    Comment


                    • Ne mentinem la 9,5 l/100 km

                      Comment


                      • Salutare postez si eu pentru prima data. Deplasari scurte prin oras + distanta Mioveni - Pitesti pe 4 benzi ( 18 km) de 2 ori pe saptamana, viteza cam 100 km / ora: consum 8.6 %, benzina omv.

                        Comment


                        • Muuult fratzioare!

                          Comment


                          • Din ce punct de vedere mult?
                            Daca nu stii viteza medie, nu poti aprecia corect un consum.
                            Dupa 490km, din care ~90% in mediu extraurban, vit. medie 58km/ora, eu aveam 6.1%.
                            Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

                            Comment


                            • Pe nationale si europene nu poti aprecia nici dupa vit medie un consum.
                              Pe acelasi treaseu la aceeasi medie poti sa ai diferente de 1-1,5 litri fc de trafic.
                              Cel mai corect e pe autostrada si astea noi inca nu le avem.

                              Comment


                              • Consumul mediu după 1394 km..10%
                                Primii 230 de km sunt făcuti de Crăciun, când am fost la tară...restul sunt exclusiv făcuti în Bucureşti.
                                Attached Files

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google