Consumul mediu 1.6 16v 105CP

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Postez si eu un consum obtinut exclusiv in regim urban, cauciucuri de vara (dimensiuni 215/45/17) si benzina Petrom 99:
    - Distanta parcursa: 583.0 km;
    - Viteza medie: 21.1 km/h;
    - Combustibil consumat: 49.2 L;
    - Consum mediu: 8.4 L/100.
    Stock is boring...
    My ride: http://www.loganclub.ro/forum/b_20_riw-t35953.html

    Comment


    • Interesant consum.
      Eu urban, AC, canicula, 400 km parcursi, 9.0 l%. Vmedie 25 km/h. Poze maine dim.

      Comment


      • Am venit duminica de la mare,cu masina incarcata,3 persoane la bord+1 bebe de 1 an,mers cu 90-100 km/h.La statia de taxare aveam un consum de 5.6 l /100 km,iar la intrare in Bucuresti,consum a fost de 5.3 l /100km.Am bagat de 200 lei benzina la rompetrolul de la iesirea din CT...cand am intrat in Buc mai imi arata o autonomie de 600 km,care a scazut brusc dupa un drum de 15 km in Buc la 500km...oricum,am ramas impresionat,mai ales ca atunci cand am venit la Ct,am mers cu 130-140-150 pe unde sa putut si consumul a fost de 7.8,7.9 l/100km..oricum ptr un 1.6 16v euro4,chiar a consumat super bine

        Comment


        • Postez si eu un consum obtinut in regim 20% urban, 80% extraurban. Am incercat sa mentin o viteza constanta (atat cat s-a putut) si fara acceleratii bruste. Am folosit AC-ul pe aproximativ 30% din distanta parcursa; 2 persoane cu bagaj putin; anvelope de vara 215/45/17 si benzina Petrom 99.

          Traseul parcurs: Buzau - Focsani - Bacau - Piatra Neamt - Port Bicaz - Retur.

          - Distanta parcursa: 542.1 km;
          - Viteza medie: 57.2 km/h;
          - Combustibil consumat: 29.9 L;
          - Consum mediu: 5.5 L/100.

          Consumul afisat de CB coincide cu litrii afisati la pompa + ce mai aveam in rezervor (+/- 0.1 L).
          Stock is boring...
          My ride: http://www.loganclub.ro/forum/b_20_riw-t35953.html

          Comment


          • Bucuresti - Slobozia si retur consum 7.8l/100km;
            mers 140 pe bord cu doar 3-4 intreruperi generate de trafic cand a trebuit sa franez. bucata de la drajna la slobozia 3-4 depasiri cu a3a, a4a, ture multe etc..
            4 persoane.
            Dacia Logan Prestige 1.6 16v - B 21 xxx

            Comment


            • 8 % la 150 cu 1.6 16v? ciudat....1.6 normal sare de 10 %

              Comment


              • Păi și cât ai vrea să consume, dacă ție ți se pare ciudat un consum de 7,8% ?
                Al tău motor 1.6 16V cât consumă dacă mergi cu 140\150 la oră?

                Comment


                • Cam 10 % pe GPL... la 140

                  Comment


                  • Nu cred treaba asta cu 7,8 la 150. Consuma dieselul meu la 160 7,5. Un consum de 9 cred ca este destul de corect.

                    Trimis de pe al meu SM-G360F folosind Tapatalk

                    Comment


                    • Te duci catre 9% cu 16v, la 150km/ora, de n-ai aer; peste 110, iti ia ~6.5.
                      Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

                      Comment


                      • Deci am intuit bine 9.

                        Trimis de pe al meu SM-G360F folosind Tapatalk

                        Comment


                        • Originally posted by Andyno View Post
                          Cam 10 % pe GPL... la 140
                          Păi și având în vedere că,consumul pe Gpl este mai mare decât cel pe benzină cu circa 2 la sută, înseamnă că ăla este consumul normal la 140.
                          Restul e CanCan......

                          Comment


                          • Cred ca ai vrut sa zici 20%.

                            Dar ma bucur ca lumea s-a mai trezit un pic, mai in trecut daca fac sapaturi gasim ca 1.6 16V la 150/h nu ia mai mult de ~7-7,5%

                            Comment


                            • @Marian
                              Can can e consumul ala de 7,8% gaz, la 150/ora, iar tu l-ai servit ca adevar. 10-12 la suta e mai aproape de adevar; nu te mai duce dupa toate fentele de pe forum.
                              LE.
                              Gaz nu am, dar am 16v asa ca, mai slabiti-o putin cu 7,8%, la 150 km/ora.
                              Last edited by IancuMIC; 19 September 2015, 19:07.
                              Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

                              Comment


                              • Eu sunt curios cati au resetat cb-ul la 130 si sa urce pana la 150 si sa o tina acolo vreo 20-30 de km de autostrada. Nici nu visati ce consum de la viteza aia. Mcv-ul ia intre 15 si 18% la 150. Scadem la berlina putin ca e alta cutie si masina mai joasa...dar pana la 7...8....9%...

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google