Consumul mediu 1.6 16v 105CP

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Originally posted by gigi.cobza View Post
    [B]

    Cam mult consuma tipul asta de motor dupa parerea mea.
    Mi se pare o masina greoaie in vitezele 1-2.
    La drum lung e destul de competitiva.
    Mi se pare foarte mult, nu am asemenea consumuri cu o masina de 1350 kg goala, nici in oras nici la drum lung. Ce-i drept, Euro3, dar Laguna2 break cu 1.6 16v ca pe Logan nu imi ia mai mult de 6/100 la drum lung, mers linistit si peste 10/100 in oras (Pitesti) pe drumuri scurte, de maxim 3km.

    Comment


    • sustin ce zice andri1940, aceasi masina laguna 1 cu 1.6 16v, break dar cu GPL. La 150 km.h aproape toate autostrada buc-constanta am venit cu 20 l de gaz. Si la 120 km.h cam 7 l de gaz
      Cred are treaba cu aerodinamica. Am mers cu 1.6 16 valve logan, masina trage foarte bine..mai bine decat laguna (doamne cu se aude motorul la 100 km.h...zici ca esti afara !)
      Last edited by Andyno; 13 October 2014, 15:43.

      Comment


      • Postez si eu niste valori obtinute in regim de mers 70% urban:

        - distanta parcursa: 1000 km
        - benzina consumata: 79.5 L
        - consum mediu: 7.9 %
        - viteza medie: 26.8 km/h

        Anvelope de vara 215/45R17, benzina Petrom 99
        Stock is boring...
        My ride: http://www.loganclub.ro/forum/b_20_riw-t35953.html

        Comment


        • Deva-Remetea-Arad-Nadlac-Budapesta-Viena-Berlin-Frankfurt-Passau-Viena-Budapesta-Timisoara-Deva.

          Michelin Energy, 2 persoane & bagaj usor, AC ~80%, mers asa cum stiu eu, vre-o 3 ore de stau la nemti cu 40-30-20-0 kmh, Franfurt batut in toate directiile, Viena la fel.

          Consum & V medie 》》》》》https://youtu.be/QMcPt5HnGsw
          sigpic

          Comment


          • Nu e rau deloc pentru acea viteza medie.

            Comment


            • Foarte multumit de consum, traseu Geoagiu-Slanic-Moldova-Buzau-Vulcanii Noroiosi-Geoagiu, total 1080km consum mediu 5,7. In prima zi am parcurs 394km cu 21,5 litri benzina la o viteza medie de 68,6 km/h, consumul mediu de 5,4. In a doua zi am parcurs diferenta pana la 1080 iar consumul mediu a crescut la 5,7 si viteza medie a scazut la 62,8km/h. Doi adulti in masina cateva bagaje iar AC nu l-am folosit deloc. De vreo doua trei ori am trecut de 130 in rest pana la 120km/h
              Attached Files

              Comment


              • Se pot obtine destul de usor consumuri sub 6% daca se merge ponderat.
                sigpic

                Comment


                • Si eu care ma gandeam sa o schimb cu logan II cu motor de 0,9

                  Comment


                  • Pentru performante inferioare si consum mai mare la drum intins ? Cred ca glumesti !
                    sigpic

                    Comment


                    • Dupa o tura la munte, mers mai ponderat la dus, la intors m-am mai infipt in ea de eram sa fac o vulpe praf....
                      Attached Files

                      Comment


                      • Originally posted by dr_mke View Post
                        Pentru performante inferioare si consum mai mare la drum intins ? Cred ca glumesti !
                        Si eu ma cam gindesc la ce zice colegul mai sus.
                        Dar cred ca 0,9 TCe va bate 1.6 cind il vor aduce la mai multi Nm si la vreo suta de cai, probabil la Logan II Facelift.

                        Comment


                        • Am schimbat uloiul joi, si am purces la drum vineri spre Cta. M-am intors duminica seara. Nu i-am dat in gura prea tare, deoarece ploua/ningea. Ca de obicei dupa ce schimb uleiul si filtrele, imi sare consumul cu cca 1 litru, vreo 4 luni. E drept ca era si frig afara.
                          Attached Files

                          Comment


                          • la fel am observat si eu cand aveam 1.4 in 2008 de la firma. Dupa revizie consuma mai mult...nu stiu care i faza...da nu m a crezut nimeni ! Aveam si foaie de parcurs si imi dadea cu - la km si consum ))

                            Comment


                            • Am resetat azi CBul, sa vad cat am urban. Am facut vreo 40 km urbani azi. Ma infioara consumul. 12,6 l/100. Astept sa fac 100-150 km urban sa vad media. Oricum e mai mare ca de obicei, uleiul abia schimbat plus frigul.

                              Comment


                              • Ce ulei folosesti?

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google