Consumul mediu 1.6 16v 105CP

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Castrol Magnatec 5w40 C3. Dupa primul schimb, cel de fabrica, numai Castrol de tipul asta. De fiecare data mi-a crescut consumul cu cca 1 litru, timp de cca 4 luni. Sa inteleg ca atat dureaza pana isi intra in parametri uleiul. Eu facand cate 14-15k km pe an.

    Comment


    • In ultimele 2 zile am facut 100-120 km extraurban si am ajuns la 9%, dupa ce saptamana trecuta am mers numai prin oras si eram la 9.9-10%. Uleiul este Elf 900 Evolution SXR 5W40 (+filtre Mann).

      Comment


      • Originally posted by Archangel80 View Post
        Castrol Magnatec 5w40 C3. Dupa primul schimb, cel de fabrica, numai Castrol de tipul asta. De fiecare data mi-a crescut consumul cu cca 1 litru, timp de cca 4 luni. Sa inteleg ca atat dureaza pana isi intra in parametri uleiul. Eu facand cate 14-15k km pe an.
        E frig bre. Nu prea are treaba uleiul cu consumul.
        Ba mai mult s-ar modifica daca ai rula cu 0.1 bar mai putin in roti.
        Sau daca iei 2 truse de scule.
        Sau daca prinzi 3 semafoare la rand.
        Uleiul e ultimul de pe lista.

        Comment


        • Eu am schimbat uleiul vara...asa in august nu prea este frig. consumul crestea cu 1 l la suta. De la 6.2 cat cosuma afara, se ducea si in 7.5...aceasi viteza si traseu...buc/const

          Comment


          • Consum urban oribil cu zapezile astea. Imi arata 11,4 l/%. Nu as avea probleme sa intretin si sa alimentez un SUV sau o masina sport. Jale.

            Comment


            • Pana la urma iti permiti sa consumi benzina la masina aia?

              Comment


              • @Archangel80
                Si cand o fi iarna în toi, ce consum se întrevede? La mine, dupa o saptamana de urban, ma incadrez in 9.3-9.5%. Apropo, ce benzina folosesti?

                Comment


                • Probabil 14 . Sper sa mai scada pana se mai aseaza uleiul abia schimbat. Sau sa mai scada pretul la combustibil si ies tot acolo.

                  Originally posted by andreyi View Post
                  Pana la urma iti permiti sa consumi benzina la masina aia?
                  Tu ce crezi? Bag benzina de cca 400-500 lunar si am 50k km in 3 ani. Nu inteleg logica intrebarii in legatura cu postul meu. Dilema mea era de ce un motor de 1,6 are un astfel de consum, mai mare ca la motoare de 2 litri si egale cu motoare mai mari? Dar nah logica nu e pentru toti. Oare de ca bag eu toti trolii in seama?
                  Last edited by Archangel80; 1 December 2014, 11:36.

                  Comment


                  • Originally posted by Archangel80 View Post
                    Dilema mea era de ce un motor de 1,6 are un astfel de consum, mai mare ca la motoare de 2 litri si egale cu motoare mai mari?
                    Pentru că este un motor de concepţie cam veche? (fără injecţie directă, turbină, Valvetronic&Vanos, sistem Vtec - Variable Timing and Lift Electronic Control, etc)

                    Comment


                    • Asa e. Din cate stiu e conceput la inceputul anilor 90.

                      Comment


                      • Si totusi, benzina? Care-i benzina?

                        Comment


                        • Rompetrol de 95. La drum lung mai bag de 98. Iarna nu pun de 98 deoarece nu merg tare. Cea de 98 ii face bine la turatii mari, chiar daca am consum extraurban cateodata si de 8,5. Dar nu o iert. Ii dau talpa. Cel mai mic si cuminte consum extraurban a fost de 5,2. Eram depasit de toate masinile. Si mai rar de la Mol, cand mi-e lene sa mai trec pe la Rompetrol.

                          Comment


                          • Dupa cum am mai spus: Talpa mare=consum pe masura, corect?

                            Comment


                            • In urban nu e valabil. Primavara si toamna ajung si la 8,4-8,5 litri. Daca ai chef sa cauti, chiar am pus aici astfel de consumuri. Acum, consumul actual e chiar fara talpa. In fine, mergem inainte, mai ales ca imi place cum se misca Loganul prin zapada cu Michelinurile din dotare. A inceput sa imi placa masina asta din ce in ce mai mult. Are plusurile ei daca stii sa le exploatezi.

                              Comment


                              • Originally posted by Archangel80 View Post
                                Are plusurile ei daca stii sa le exploatezi.
                                Important este să vezi întotdeauna partea plină a paharului...

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google