Consumul mediu 1.6 16v 105CP

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Cum se si povestea pe aici, de acum 1000 ani: CO 95 = CO 98 ca si putere calorica. Adica atunci cand face bum in camera de ardere ies niste ceva de imping pistonul => aceeasi putere in cazul basinilor aspirate.

    Comment


    • Daca s-ar reduce totul numai aici, ar fi pe piata numai de CO95 si gata.
      Nu e vorba numai de puterea calorica.
      Benzina de 98 are avantajele ei, chiar daca nu se regasesc la un aspirat mic.

      Comment


      • Pai bre, noi vb despre ce anume? Nu despre 1.6 16vulve?

        Comment


        • Functionarea aia supercalifragilistica a motorului la benizna de 90000 de CO este, de fapt, functionarea normala (ma refer la feonurile de pe Logan), avand in vedere ca in majoritatea cazurilor, benzina de "95" este de 91,92,93
          In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

          Comment


          • Da, nu cred ca a masurat nimeni cat are la noi la pompa aia de 95, vorbeam cu cineva care lucra la rafinarie si-mi spunea ca de la ei benzina pleaca ok si are cat trebe sa aibe...

            Nu stiu cum se face ca de cate ori am fost pe afara (EU) cu orice masina (Dacia, Ford, VW, Peugeot, BMW, Haudi) cum faceam plinu cu benzina de-a lor, mergea mai bine.
            Nu e placebo pt ca s-a intamplat de fiecare data, plinul facut la noi in RO , apoi realimentat in Austria (nu bag din Ungaria)

            Comment


            • Plus de asta, pai iarta-ma, dar sa scoti 14 cai in plus doar din benzina
              Trebuie si fifthgear sa castige ceva de undeva, ca doar asta este rolul acestor emisiuni.

              Comment


              • uite zilele astea o sa bag numai Alto 101. sunt curios daca si in ce fel se modifica avansul si timpul de injectie

                Comment


                • Originally posted by Octavian View Post
                  Da, nu cred ca a masurat nimeni cat are la noi la pompa aia de 95, vorbeam cu cineva care lucra la rafinarie si-mi spunea ca de la ei benzina pleaca ok si are cat trebe sa aibe...

                  Nu stiu cum se face ca de cate ori am fost pe afara (EU) cu orice masina (Dacia, Ford, VW, Peugeot, BMW, Haudi) cum faceam plinu cu benzina de-a lor, mergea mai bine.
                  Nu e placebo pt ca s-a intamplat de fiecare data, plinul facut la noi in RO , apoi realimentat in Austria (nu bag din Ungaria)
                  Stiu c-a masurat cineva si cea mai buna a iesit la un Lukoil, cu 97, dar asta acum cativa ani.
                  In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

                  Comment


                  • Originally posted by Cezar View Post
                    Plus de asta, pai iarta-ma, dar sa scoti 14 cai in plus doar din benzina
                    Trebuie si fifthgear sa castige ceva de undeva, ca doar asta este rolul acestor emisiuni.
                    Nu stiu de ce spui ca e ceva necurat, au aratat clar ca la un aspirat mic nu se intampla nimic.
                    Pana una alta daca nu venim cu un alt test contradictoriu, eu ii cred.

                    Comment


                    • Originally posted by alessandro View Post
                      uite zilele astea o sa bag numai Alto 101. sunt curios daca si in ce fel se modifica avansul si timpul de injectie
                      Ca sa fie treaba treaba,,mergi la un dyno test din ala ca sa se vada caii putere in plus sau in minus cu fiecare benzina in parte.

                      Comment


                      • plateste cine ?

                        eu zic ca un cronometru repetat de cateva ori confirma destul de bine ca nu se castiga nimic din benzina 101. sau poate sa castiga ceva vizibil la fotocelula

                        dar de la asta pana la a zice ca trage fabulos, exista o supradoza de subiectivism fara dar si poate

                        Comment


                        • Noi zicem, altii cu bani au facut teste.

                          Pana nu facem ceva macar la fotocelula daca nu avem bani, vorbim vorbe.

                          Comment


                          • Originally posted by Octavian View Post

                            Nu stiu cum se face ca de cate ori am fost pe afara (EU) cu orice masina (Dacia, Ford, VW, Peugeot, BMW, Haudi) cum faceam plinu cu benzina de-a lor, mergea mai bine.
                            Nu e placebo pt ca s-a intamplat de fiecare data, plinul facut la noi in RO , apoi realimentat in Austria (nu bag din Ungaria)
                            Acum 3 saptamani am fost plecat pe "afara" si sincer nu am simtit nimic deosebit la benzina astora, de parca ei ar fi extraterestrii. A ramas intiparita in mitea romanului perioada comunista cand tot ce venea de "afara" era mai bun? Avem sechele mari fratilor....ba mai mult, patronul hotelului unde am stat in Grecia avea afaceri si prin alte tari inclusiv Romania. Conducea un X5 pe motorina (normal ) si mi-a spus ca aveam cea mai buna motorina din europa la statiile omv....fiecare om cu "afara" al lui

                            Comment


                            • Alex,,,plateste ala cu mai multi bani si vrea sa se convinga de puterea calorica a benzinei.
                              Pana atunci eu bag de 95 de la OMV in continuare ca de aia nu mi-a sughitat loganul pana acum

                              Dar nici din statii NO NAME nu mai bag in viata mea pt ca am patit-o odata cu benzina bagata de la benzinaria Carrefour din Militari. Mai aveam o liniuta la benzina si aia din Carrefour acum vreo 3 ani de Craciun dadeau bonuri de benzina. La 200 de lei iti dadeau un bon de 20 de lei sa alimentezi. Am luat doua bonuri de benzina de la aia si cu alea am alimentat la benzinaria lor( ca numai de acolo puteai alimenta) si pana sa ajung pe centura deja motorul mergea ca dracu si apoi cand am urcat podul spre Bucuresti deja il simteam cum moare sub mine.
                              Deci,,,in viata mea nu mai bag benzina din aia de la statii NO NAME..nici daca mi-o da unul gratis !

                              Comment


                              • Interesant, eu bag de la carfur de 2 ani, benzina si motorina, fara probleme.
                                In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google