Consumul mediu 1.6 16v 105CP

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • @ dr_ mke eu am 4.5-4,6 medie la 80 - 90 kmh tot medie singur in masina si cald afara

    la 90 kmh mers constant a scazut de pe la 4,7 la 4,5 de cand am suspensie

    consumurile de 3% sau 2% sunt aberante. si eu am scos 2,5 de la Sinaia la Ploiesti cu medie 75 kmh dar m am tarait si eram la vale

    media care conteaza e aia la 140 constant pe autostrada, unde orice i ai face tot 7 - 7,5 % consuma

    ba chiar spre 8% ca sa nu ne mintim singuri buzunarul. asta e singurul care stie consumul real. el stie cel mai bine cat decarteaza si in mod cert nu 3 sau 4%

    stai sa imi pun GPL sa vezi ce va oftic cu consmuri mai mici ca un diesel
    Last edited by alessandro; 6 August 2012, 15:55.

    Comment


    • Eu am obtinut 2.8% pe drum perfect plat.
      sigpic

      Comment


      • Cum mama zmeilor? La aspiratie si cu 75 km/h?

        Comment


        • bah, alexei, io nici cu pinion de dizal nu consum 4.5 la 90 constant. tu cum dracu' faci?
          Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

          Comment


          • intre 0 si 100 cu pinion de diesel consuma mai mult. intre 100 si 140 consuma la fel iar abia intre 140 so maxim diferentele de consum incep sa fie semnificativ in favoarea pinionului de tractor

            in turatii de ana in 3000 nu are forta sa tina decent pinionul lung

            mie nu mi a placut de absolut nici o culoare a 5 a lunga. la noi in tara ai 3 drumuri unde o poti folosi la valoarea ei A1, A2 si E85

            mai intervine si lag ul dintre 4 si 5. tragi ce tragi cu 4 si cand dai 5 s a terminat

            si ma gandesc ca tu ai 195 50 combinate cu 5 de tractor iese ca un fel de stock

            Comment


            • Originally posted by dr_mke View Post
              Eu am obtinut 2.8% pe drum perfect plat.
              Ce sa zic, probabil ai si vreun clip, asa cu ne-ai obisnuit.

              Comment


              • eu il cred...pentru ca se poate scoate. dat te tarai. si eu am scos asa ceva dar nu vad rostul sa postez aici

                Deva - Arad si Sibiu -Deva sunt drumurile unde eu am scos cele mai mici consumuri mai exact sub 5 de fiecare data, fara sa ma tarai si fara sa incurc traficul

                Comment


                • bag sama vreti un premiu sau cam asa ceva de la greenpeace.
                  Welcome to the Club, We Have Jackets !

                  Comment


                  • Postasem clipul acum 2 ani. Am rulat la 1250 rpm, varfuri de 1500rpm, in treapta a 5-a, pe o distanta de aproape 40 km, drum plat. Orice masina in mintile ei obtine acelasi rezultat daca tehnica de condus este corecta.
                    sigpic

                    Comment


                    • 1250 e cam putin, dar merge daca nu o iei tare. la 1500 cu a 5 a consumul este undeva la 3 %

                      Comment


                      • Inainte de a inlocui bujiile am facut ceva probe pe turatii joase cu a 5 a; sub 1300rpm deja motorul e cam "strangulat"; nu-i cam mult de dragul unui consum care nu e deloc semnificativ?
                        Nu am atata rabdare sa experimentez in zona asta.
                        Last edited by IancuMIC; 7 August 2012, 14:08.
                        Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

                        Comment


                        • O data merge. N-as fi dornic sa repet, sincer.
                          sigpic

                          Comment


                          • Oare cat de bine ii merge la motor asa. Cred ca nu are presiune de ulei mai deloc

                            Comment


                            • @alex: am 185/65, am revenit la stock. in plus, cb imi arata consum mai mic decat cu pinionul stock, chit ca acum am rotile mai mari. cu nici un 16v n-am reusit sub 4.6% la 80 constant, pe ceas. adica un 4.6% la 75km/h. pana la 90 mai e mult si bine. acum scot 4.7% la 80+ real, de aia ma mir cum scoti tu 4.5 la 90
                              Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

                              Comment


                              • eu mai am niste gume low friction umflate la 2,5 si niste bujii iridium. si gatuirea scoasa din evacuare

                                poate conteaza si astea, desi cam atat imi lua si stock

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google