Consumul mediu 1.6 16v 105CP

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • CONSUM MEDIU DE CONCEDIU: 7,2%
    1.Traseu la dus: Braila - Focsani - Adjud - Onesti - Oituz - Tg. Secuiesc - Tusnad - Baile Tusnad - Baile Balvanyos - Baile Tusnad.
    2.Traseu la intors: Baile Tusnad - Sf. Gheorghe - intorsura Buzaului - Buzau - Braila.
    3. Mers zilnic cu masina pe traseul Baile Tusnad - Lacul Sf. Ana - Baile Balvanyos, mers tarisor, depasit cam tot ce era pe serpentinele alea.
    *Incarcare masina 4 persoane, bagaje full indesate in portbagaj, mers fara A/C, vantureala prin Braila/Buzau/Tg.Secuiesc/Adjud/Onesti, mers mai tarisor(nu m-a interesat consumul), cam aglomerat in toate zonele in afara de Baile Tusnad.
    La intoarcere am incercat prin zona Intorsura Buzaului sa ma tin dupa un Renault Laguna 2 (banuiesc ca benzina, ca nu prea scotea fum) si am mers ca inconstientul vreo 20 km blana cu 80-130 kmh prin localitati/serpentine/etc dar apoi l-am pierdut.
    Cel putin la intoarcere a mancat jar masiv masina, ma declar multumit de cum s-a comportat, in unele momente mai mergea un newton doi(in special in urcare si in unele depasiri). Probabil daca era masina goala era mai fasneata.

    Comment


    • CONSUM MEDIU DE CONCEDIU: 6,6%.
      Traseu 1500km: Braila, Buzau, Ploiesti, Novaci, Transalpina, Sibiu, Sighisoara, Praid, Transfagarasan, Curtea de Arges, Brasov, Intorsura Buzaului, Barajul Siriu, vulcanii noroiosi....Braila. In masina doar eu cu sotia dar portbagajul full de bagaje. N-am mers in ritmul meu...am fost un pic fugarit si am cam tras de masina. As fi mers mai usor sa vad si eu peisajul dar faceam o saptamana pe drumuri.
      Poze:
      Attached Files

      Comment


      • Si un record negativ:

        Record de consum EXTRAurban: 8,7% de la Galati la Adam (langa Barladi)
        Conitii: 3 persoane in masina, porbagajul PLIN cu baxuri de apa, bere, diverse produse pentru o pomana, si mers cat am putut de tare ca ma grabeam. Zic mers cat de tare s-a putut in conditiile acelui drum ingust, denivelat si plin de curbe fara vizibilitate. Inainte de curba rupeam frana iar dupa curba rupeam acceleratia cu schimbarea vitezei la 3500-4000 rpm.
        Poze:
        Attached Files

        Comment


        • Personal mi se pare otzara cam mare pentru conditiile date.

          Deva_Arad_Timisoara, practic am cam rupt drumul in doua, ca si saptamana trecuta http://www.youtube.com/watch?v=NJhTssRQhRw

          Vmed 88 kmh, consum 6,5 %. trafic intens, plin de ''italieni, spanioli si frantuji'' care se fie se intorceau fie veneau la nemoteniile lasate acasa.
          sigpic

          Comment


          • Erai nervos de jucai numa intre 3500-4000rpm intradevar un consum

            Comment


            • va zic si eu un consum pe GPL ?

              50 % urban mers numai la orele de varf

              50 % extraurban Bucuresti - Ploiesti pe A3 130 kmh + DN1 80 - 140 kmh

              490 km cu 40 litri de gaz 8,2 %

              echivalenta in benzina 4,1 %

              Comment


              • Da, nu-i rau deloc. La 20.000 km pe an ce-as mai pune si eu.

                Comment


                • nu am reusit pana acum sa consum un plin doar urban sau extraurban. poate de duminica.
                  oricum...economia se simte din plin. ramane banutu' in buzunar

                  Comment


                  • Din cate am observat consumul mediu comparativ cu 1.2 16v in aceleasi conditii de mers este +1, max 2 litrii la 100km. Insa merge mult mai bine. Eu as zice ca merita.
                    Bucură-te de videoclipurile preferate È™i de muzica preferată, încarcă conÈ›inut original È™i arată videoclipurile tale prietenilor, membrilor familiei È™i lumii întregi pe YouTube.

                    Doctore, de acuma sa pui ceva nume la videoclipuri Logan 1.6 16v,etc... ca asa nu le gaseste nici nasa . Caut clipuri din astea pe net si nu gasesc nimic serios. Doar niste videoclipuri vechi cu 1.6 16v care nu sunt prea reusite. Si mai este cu 1.4MPI cu filtru sport care depaseste.

                    Comment


                    • Destul de impresionante consumurile lui dr mke. In special datorita vitezei medii. Nu stiu ce sa zic, poate conteaza si ca in general Deva - Arad se merge destul de sustinut (cu viteze mai marisoare). Pe aici prin sud ca sa scoti viteza medie de 88 km/h trebuie sa tragi serios de masina, sa mergi destul de des cu ~140 in afara localitatii. si faci zeci de depasiri in 100km. Sa nu mai zic de localitati unde efectiv nu ai ce sa faci cand dai de coloane care merg cu 50-60. Conteaza foarte mult ritmul in care se merge, pt un consum cat mai mic contand foarte mult sa se mearga constant, chiar si cu viteze mari.

                      ontopic; traseu de vacanta, chiar am mers foarte relaxat, in 1500km nu stiu daca am facut mai mult de 10 depasiri cu a3a (80-120km/h).
                      Bucuresti- brasov- sf gheorghe - cheile bicazului - tg neamt - facut turul manastirilor din Moldova(putna, voronet + inca 5-6) - vatra dornei - borsec - praid - sighisoara - brasov - bucuresti ,,,, consum 6.1 insa la o viteza medie de tot rasul, 63km/h.
                      2 persoane + bagaje putine + folosit ac-ul destul de rar.
                      Dacia Logan Prestige 1.6 16v - B 21 xxx

                      Comment


                      • E foarte ok consumul, probabil scoteam si eu acelasi consum ca si tine in concediu daca o calcam mai usor, dar nu m-a interesat. E plictiseala mare la 90-100 kmh extraurban si vroiam sa pierd vremea la destinatie. Asa patesc mereu, incep calculat traseul si apoi incep sa ma iau "cu vorba" pana ajung sa merg cu 120-140 kmh constant. Asa mergeam si cu 1.4, acelasi stil tampit numai cu diferenta ca in majoritatea accelerarilor le faceam cu pedala la fund(cand mai mergeam cu cate un prieten, doi in tandem ne mai si intreceam pe la 150-160 kmh).

                        Comment


                        • Dute frate la plimbare niciodata cu gpl nu ai sa scoti sub 10% mai ales in Bucuresti te duci si mai mult,ajungi si 12%.

                          Comment


                          • In afara localitatii nu se merge tare daca este trafic greu, asa cum a fost la ultimele 2 consumuri postate. In localitati de regula se merge cu 70 kmh, daca nu chiar cu 80 kmh, la anumite momente ale zilei. Autostrada (cica) Arad-Timisoara a curs cu 160 kmh constant, viteza medie abia revenind aproape de unde fusese la intrarea in Arad.

                            Intr-adevar, la voi se circula exasperant de lent in zone intraurbane unde nu este picior de om, urma de casa, plus ca se gasesc mult mai multi ''inteligenti'' care merg la ''consum'' cu 70-80 kmh in afara localitatii, provocand mari coloane in spatele lor.

                            Per total, p-aci pe la noi lumea conduce mult mai infipt la drum intins si mai molcolm in oras.

                            Conteaza insa foarte mult si ''stilul'' de mers, eu nu stau lipit de curul tirului, mereu in gaz si apoi in frana. Cand apare ocazia, talpa, blana, forja, s.a.m.d. si am depasit rapid. Altfel tin frumos distanta si merg in ritmul traficului. Nu sunt genul ''nelinistit'' care sta la 50 cm de cel din fata, intr-un mereu pendul gaz-frana si oscilatii nervoase stanga dreapta
                            sigpic

                            Comment


                            • Bine da nu are rost acuma sa ma cert cu colegu,dar daca el zici ca are consumu ala echivalent cu benzina de 4,1% bravo lui.

                              Comment


                              • @ dr_mke cred ca jambon vorbea cu mine.

                                @ jambon te mai invit sa citesti o data postul. 8,2 consum mixt urban+extraurban ce e asa incredibil ?

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google