Consumul mediu 1.6 16v 105CP

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • wow ) consum de "dizel " ...mers ieri cu un mcv tulcea-constanta viteza maxim 130 si localitati 70 consum 7.5

    Comment


    • Ma bag si eu in seama.

      In ultimii 250 de km mers 50% oras/afara, cb-ul indica 6,5 - benzina de 95. Stilul meu de mers este linistit, in oras normal - fara plecari in talpa de la semafoare sau alte teribilisme, in afara (centura - autostrada ocolitoare Pitesti, mers 80, 90, 100, 110 max 120 constant).

      Comment


      • Originally posted by Octavian___30 View Post
        Poti sa spui lejer 7,5-8% la mers 130-140 pe DN-uri.
        eu pe dn-uri nu merg mai tare de 80 in localitati si 110maxim 120 in afara. doar pe autostrada merg 130-140, de asta am spus ca pe drum doar DN-uri e undeva la 6.2-6.3, iar pe dn+autostrada (unde merg mai tare si creste consumul) ajunge in final pe la 7, mediu.

        edit: in oras(buc) consumul este intre 10 si 13(in functie de ora din zi,zona,etc) dar nu ma deranjeaza in niciun fel ca e "mare" si nu merg la consum.
        Last edited by bossake; 24 September 2009, 16:28. Reason: edit,
        Dacia Logan Prestige 1.6 16v - B 21 xxx

        Comment


        • ontopic: referitor la consumul lui george, care sa fie aportul incarcarii masinii fata de cel al AC-ului la acel litru suplimentar?[/QUOTE]

          daca te referi la ca incarcatura aveam in portbagaj undeva la 150-170 kg si trei persoane adulte

          Comment


          • Originally posted by fainis View Post
            Ma bag si eu in seama.

            In ultimii 250 de km mers 50% oras/afara, cb-ul indica 6,5 - benzina de 95. Stilul meu de mers este linistit, in oras normal - fara plecari in talpa de la semafoare sau alte teribilisme, in afara (centura - autostrada ocolitoare Pitesti, mers 80, 90, 100, 110 max 120 constant).
            Consumul asta asta e fara AC evident, per toral AC-ul mai pune aprox 1 litru vara.

            Comment


            • Pfuuuuiiii ca mor astia cu dizalurile

              Comment


              • @fainis: Fara AC. Si fara pasageri? Cu sofer sau fara? ;)

                Comment


                • de la ultima resetare am facut aprox 1200 km si mi-a iesit un consum mediu de 8% cu o viteza medie de 37,2 km/h. nu stiu cati km am facut urban si extraurban. cred ca este un consum ok tinand cont ca am folosit mult ac si schimb vitezele la 3500+ de rotatii!

                  Comment


                  • salutare:
                    40 de km parcursi cu o viteza constanta de 110 km/h pe autostrada => consum 6.2 L/100 km
                    (cu Aer conditionat ON, 2 persoane, + 80-100 kg bagaj)

                    in rest se tine cam la 7 - 7.4 consum mixt
                    Last edited by jonyonyx; 5 October 2009, 15:31.
                    Logan Prestige 1.6 16v 105CP Bleu Electrique

                    Comment


                    • jonyonyx, sa nu te superi pe mine, dar indicatia consumului de la CB se apropie de realitate dupa minim 300 de km rulati in aceleasi conditii, si un alt aspect, mi se pare ca masina ta este inca in rodaj, un proces care face ca motorul sa fie inconstant in consum, initial consuma mult pe primele sute de km apoi consuma mai putin (dar tot mai mult decat daca nu era in rodaj) ca sa consume iar mult cand te apropii de 3000 de km, iar apoi sa scada incontinuu pana pe la 5000-6000 cand se stabilizeaza iar motorul se simte ca trage mai bine. Cel putin asa a fost la mine...
                      Toate cele bune, si bine ai venit pe forum.
                      Dacia Logan Prestige, 1.6 16V, gri comet...

                      Comment


                      • Originally posted by jonyonyx View Post
                        40 de km parcursi cu o viteza constanta de 110 km/h pe autostrada => consum 6.2 L/100 km
                        (cu Aer conditionat ON, 2 persoane, + 80-100 kg bagaj)
                        Ai resetat cumva CB-ul inainte sa parcurgi cei 40km pe autostrada? - daca da e ok - se apropie de realitate pe traseul parcurs, daca nu acel 6,2 este o medie cu alte conditii de mers.
                        Recalcularea mediei se face la fiecare 400 de metri parcursi - sper sa nu gresesc - in manual.

                        Comment


                        • Valori CB neresetate de 2800 de km : consum mediu - 6,7 l/100km.

                          Comment


                          • 7,1 l/100km fara resetare cb 10.000km,eu zic ca are un consum bun pt ce stie sa faca pe sosele

                            Comment


                            • Pune mai des sa gandeasca calculatorul de bord!

                              Comment


                              • ...si ce mai gandeste pseudo-cb-ul asta...
                                Forum neinteresant. Delogat definitiv.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google