Consumul mediu 1.6 16v 105CP

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • bossake
    replied
    De 1 Decembrie (cand s-au implinit si 9 ani de cand am ridicat masina de altfel) am dus-o pana la Alba Iulia.
    Mers 110-120 pe A1, normal pe Dealul Negru, ceva mai tare pe valea oltului - a fost fff liber si apoi 120-130 pana la iesirea de pe A1 de la Sebes de unde era coada inca dinainte de iesire si am mai facut 1 ora si 10 min pana la Alba Iulia.
    Retur: vreo 25 min sa ies din Alba Iulia, 120-130 pana la Sibiu, incetisor pe valea oltului si dealul negru si 130-140 pe a1 pana la buc.

    Consum: 6.8, probabil daca nu prindeam aglomeratia aia infernala la Alba Iulia iesea un 6.5, 6.4. Viteza medie 52 dar nu e prea relevanta ca am stat fff mult in coada bara la bara (insumat vreo 1 ora jumate).

    1.6 16v eur4.

    Leave a comment:


  • Seba
    replied
    de "mini-vacanta" am facut un drum Timisoara -Tinca - Pestera Ursilor - Oradea - Timisoara. Vreo 450km, viteza medie sub 50km/h, consum mediu 7.5%.

    Leave a comment:


  • cristi-mic
    replied
    Eu pe MCV am intre 9-11% indiferent de conditii (ori ca e la drum intins cu 100-140km/h, ori in oras cu 20km/h). CB-ul indica foarte exact consumul de GPL, chiar daca el crede ca a consumat benzina. Nu stiu care e consumul de benzina pentru ca primul drum dupa ce am luat masina a fost la Buzau, la SebiGaz. Presupun ca undeva intre 8-10%.
    Last edited by cristi-mic; 2 December 2016, 22:27.

    Leave a comment:


  • mp74
    replied
    Benzina ok, dar acum e GPL

    La drum întins cu benzină de 98 LUKOIL scoate 6.0 cu viteza medie de 65 km /oră .... dar de fapt cam pe la 90 o țin. Cu benzină de 95 de oriunde consumul este de 7,2. În oraș cam 9,5 -10 l /100 km cu benzină de 98. Actual am 45.00 km. din care aproape 20.000 pe GPL.... eu cum acum am GPL .. e cu totul altceva . La un plin de 43 l fac cam 400 km urban + ceva extern. Vara cu rezervor plin de GPL fac 500 km extern . Afișarea pe UCH e cu 1l mai mică decât consumul de GPL.
    Last edited by mp74; 2 December 2016, 15:08.

    Leave a comment:


  • ManGreek
    replied
    Cluburi ? )

    La 16v din cate stiu nu se deregleaza asa tare... ca la 1.4mpi.

    Am schimbat si eu filtrul de aer ca era negru si tot la fel comsuma, parca mai mult cu 0.3% (de la 6.7 am ajuns la 7%).

    Leave a comment:


  • Fanez
    replied
    Originally posted by PRESTIGE View Post
    Salutare! In ultima periaoda am observat ca masina consuma destul de mult.
    Cauze posibile (din experinta mea cu 1.4 mp4):
    Filtru de aer, MPP (necuratat), cluburi (dereglati), benzina (necorespunzatoare), bujiile (dar si fisele) si desigur, temperatura exterioara.
    Sigur ca pot fi si alte cauze.
    Last edited by Fanez; 30 November 2016, 08:37.

    Leave a comment:


  • adi xxl
    replied
    la mine la mcv 16 16V +GPL consumul pe benzina nu a scazut niciodata sub 6,7% asta pe autostrada mers constant 100-120 pe gpl consuma 8% la aceleasi conditii
    -parerea mea e ca, consuma decent eu nu prea cred in consum 4,5 -5% pe 16 16V indeferent de stilul de condus si de drum.

    Leave a comment:


  • ManGreek
    replied
    Din cauza temperaturii exterioare (cred). Si mie la 1.2 imi ia acuma in jur de 7%, iarna deobicei am 6.5-6.8% consum mediu, iar vara pana in 6%.

    Leave a comment:


  • PRESTIGE
    replied
    Cu temperatura ii ok, se comporta normal.
    Bujiile trebuie schimbate anul acesta. Au in jur de 30 000 km.
    O sa incerc si cu filtru stock sa vad. Unii mai ziceau ca din cauza finalei si a filtrului sport... Finala din pucntu meu de vedere nu prea poate influenta consumul.
    P.S Chiar astazi am fost cu un var de-al meu cu un logan 1.6 16v exact din aceasi luna cu al meu, dar cu mai multi km. Am resetat CB in Blaj si am mers 40 km in afara orasului si a avut consum de 4.9-5. viteza pana in 80 km/h. ( Precizez ca am resetat computerul de bord dupa ce s-a incalzti motorul)

    Leave a comment:


  • cristi....
    replied
    e cam mare consumul intr-adevar

    daca zici ca sta la 4 linii continuu...inseamna ca termostatu si sonda sunt ok

    cu bujiile cum stai?

    eventual incearca si cu un filtru nou de aer stock, vezi daca apar diferente notabile

    Leave a comment:


  • PRESTIGE
    replied
    Salutare! In ultima periaoda am observat ca masina consuma destul de mult. Chiar aseara am incercat pe un drum de aproximativ 20km, cu km resetat si motorul la 4 linii. Rezultatul : In jur de 7 la un mers lejer fara sa depasesc 80km/h, fara franari/accelerari bruste. Pot zice ca fac aproape zilnic acest drum si in vara am scos chiar si consum de 4,7 la acelasi regim de mers.
    P.S in oras nu pot scoate sub 10, in cazul bun. De obicei sta pe la 11-12.
    Masina are 75 000 km, cu finala sport si filtru sport k&n!
    Din punctul meu ceva nu este in regula... Din ce cauza poate sa consume atat? Multumesc!

    Leave a comment:


  • Seba
    replied
    undeva in jur de 70 eu am medie de 35km/h si consum mediu de 8% pe ultimii 850km. un drum in afara timisoara-resita (220km dus-intors) si restul prin timisoara, mers si intors de la servici, taman in orele cand nu-i chiar cel mai fluent trafic.

    Leave a comment:


  • IancuMIC
    replied
    Tocmai ce spuneam; viteza medie?

    Leave a comment:


  • MOXU
    replied
    SINAIA-IASI 370km benzina petrom 95,consum 5,5 viteza maxima 110km/h Masina este din 2008 180000km
    Last edited by MOXU; 7 September 2016, 17:49.

    Leave a comment:


  • IancuMIC
    replied
    Viteza medie este referinta care de care se tine cont cand vorbim despre consumul mediu pe o anumita distanta; in lipsa acestei informatii, apar speculatiile.

    Leave a comment:

Working...
X
Anulare DPF
Politica de Securitate Google