1.6 16v + JH3

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • 1.6 16v + JH3

    Datele de intrare au fost preluate de pe Google. Nu am putut sa le verific deoarece nu am primit masina inca (Logan Phase Deux Laureat 1.6 16v).

    viteze.jpg

    Daca considerati ca se incadreaza in alt topic rog moderatori sa il mute.

  • #2
    Confirm ca datele sunt corecte, mai ales curba de cuplu. Problema ar fi ca masuratorile s-au facut doar pana la 5500 rpm.
    Cel mai nou proiect auto din România!
    Foarte curând şi teste cu modele Dacia.

    Comment


    • #3
      Da cu jr5 unde gasesc un grafic???

      sigpic

      Comment


      • #4
        Nu se gaseste, oricum nu sunt diferente mari de rapoarte, doar ca sunt combinate in alt mod, pentru un consum mai bun.
        Cel mai nou proiect auto din România!
        Foarte curând şi teste cu modele Dacia.

        Comment


        • #5
          Curba de cuplu e copiata dupa cea care care am mai vazut-o pe forum (alb-negru si mica) iar vitezele sunt bazate pe cele date la 1000rpm... Eu doar am facut o reprezentare grafica care sa ma ajute la rodaj...

          @Sonykel:
          Pentru JR5 !!!
          ENGINE 1.6 MPI 1.5 dCi 70 1.5 dCi 85
          Speed (kph) at 1,000 rpm in
          1st gear 6.19 7.89 7.89
          in 2nd gear 11.26 14.35 14.35
          in 3rd gear 17.45 22.24 22.24
          in 4th gear 23.74 30.25 30.25
          in 5th gear 31.24 39.82 39.82

          (in functie de motor afli viteza pentru fiecare treapta in parte la 1000rpm apoi le inmultesti cu multiplu turatiei gen x4 pentru 4000rpm)

          Daca imi spui ce motor ai iti fac eu graficul (dar nu garantez pentru curba de cuplu).
          Last edited by Vulpasin; 23 July 2008, 14:09. Reason: material prost

          Comment


          • #6
            Are tot K4M.
            Cel mai nou proiect auto din România!
            Foarte curând şi teste cu modele Dacia.

            Comment


            • #7
              S-a rezolvat, daca doreste cineva si pentru alte combinatii sunt disponibil.
              16v JR5 MCV.jpg
              Atasez si curba de cuplu si putere ...
              grafic-prestige.jpg

              OFFtopic: Ca sa ma laud si eu mi-a iesit masina din fabrica sper in 2-3 zile sa o ridic

              Comment


              • #8
                Nu m-am putut lamuri. Cu ori ce combinatie de rapoarete fac calculul mie nu-mi iese viteza de 74 km/h la o turatie de 2000 rpm. Am alt tip de cutie, sau acul minte?
                Attached Files

                Comment


                • #9
                  acul indica cum a fost proiectat, adica cu o eroare de 3-5% sau 5-10km/h. Din cate stiu eu la dacia eroarea este constanta, la masinile "straine" eroarea este proportionala.
                  Pana una alta poti face rost de un GPS si sa iti satisfaci curiozitatea. Personal eu am aflat ca la 138Kmh dupa bord am 130kmh dupa GPS (probat pe A1)

                  Comment


                  • #10
                    Corect, asta se testeaza cu GPS-ul, nu cu acul vitezometrului.
                    Cel mai nou proiect auto din România!
                    Foarte curând şi teste cu modele Dacia.

                    Comment


                    • #11
                      Inca ceva... Eroarea este doar pozitiva, niciodata acul nu iti va indica mai putin.

                      Comment


                      • #12
                        Au fost mai multe plangeri la dacia referitor la oameni care mergeau ma irepede decat arata vitezomentrul

                        am citit de un caz in care unu a laut mai multe amenzi desi el mergea cosntant si a facut contestatie la politie si aia au aratat pozele cu viteza pe care o avea. Si atunci asta sa dus la dacia cu masina in brate si sa rezolvat problema iar dacia ia platit amenzile.
                        1.5 dc

                        Comment


                        • #13
                          Pentru JR5 !!!
                          ENGINE 1.6 MPI 1.5 dCi 70 1.5 dCi 85

                          1.6 mpi din cate stiu are aceeasi cutie ca si 1.6 16v,adica JH3

                          edit,acu am vazut ca e vorba de MCV
                          Pentru a evita imposibilitatea resetarii parolei pe forum, userii cu adresa de @yahoo.com sunt rugati sa activeze o alta adresa de mail, diferita de @yahoo.com.

                          Comment


                          • #14
                            @mae: Daca vitezometrul arata mai putin, are dreptate, exista probabil o problema la calibrarea acelor si el n-are nici o vina.
                            Cel mai nou proiect auto din România!
                            Foarte curând şi teste cu modele Dacia.

                            Comment


                            • #15
                              Originally posted by Vulpasin View Post
                              acul indica cum a fost proiectat, adica cu o eroare de 3-5% sau 5-10km/h. Din cate stiu eu la dacia eroarea este constanta, la masinile "straine" eroarea este proportionala.
                              Pana una alta poti face rost de un GPS si sa iti satisfaci curiozitatea. Personal eu am aflat ca la 138Kmh dupa bord am 130kmh dupa GPS (probat pe A1)
                              Salut,
                              Eroarea de kilometraj exista la orice masina. Cea mai mica eroare o are BMW adica 3%.
                              Logan are "fix" 6%, pe testate si verificate.
                              De exemplu:
                              138kmh (viteza la bord) > 6% (eroarea) = 8.28 km/h => 129.72 km/h(viteza reala-GPS)
                              :P::U::S::H: :T::H::E: :L::I::M::I::T::S: :excl:

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Anulare DPF
                              Politica de Securitate Google