Curatare EGR Logan 1.5 DCI 65 Cai

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #16
    da unde vine aceste egr si ce este el? pls ca am si eu vreo 61.000 km

    dorescsi eu pozele cu demontarea si montarea egr
    Last edited by AGENTUL NYT; 7 May 2009, 16:14. Reason: Automerged Doublepost
    sigpic
    Poate pentru lume ești o singură personă,dar
    pentru o anumită persoană, ești întreaga lume!

    Comment


    • #17
      Exhaust Gas Recirculation , este o electrovalvula comandata de ECU in anumite conditi de exploatare a motorului , si este destinata asa cum ii spune si numele sa recircule o cantitate din gazele de evacuare in vederea rearderi in cilindri . Sper ca nu am gresit ce am scris.
      Si eu am desfacut-o , asa din pura curiozitate, si la 22 de mii de km , era destul de curata . Ce-i drept mi-a fost frica sa continui cu demontatul pe acolo , sa vad ce surprize gaseam si in tubulatura aia din inox , dar m-am uitat cat am putut prin ea si nu parea murdara . Asa ca next time !
      , sunt cu ochii pe voi !
      :thumbsup:

      Comment


      • #18
        unde este pozitionat acest egr?

        Comment


        • #19
          Este situata undeva sub carcasa filtrului de aer . Daca dai carsa la o parte imposibil sa nu o remarci. Este prinsa cu o flansa cu 3 suruburi . Din pacate nu am o poza ca sa-ti arat . Atentie la garnitura metalica , atunci cand demontezi EGR-ul. In mod normal acea garnitura se inlocuieste la fiecare demomtare .
          Tu ai Logan? Dupa motorizarea din avatar ..... nu prea. Sau ai gresit?
          Last edited by FLORYN; 7 May 2009, 22:39.
          , sunt cu ochii pe voi !
          :thumbsup:

          Comment


          • #20
            poza egr

            Sub filtrul de aer ai sa gasesti ,pozele s luate de pe net de pe un forum concurent
            Attached Files

            Comment


            • #21
              johan te rog sa imi spui pe ce site ai gasit pozele,daca doresti sa vb pe mess yahoo asta e id nicu28bad doresc sa al curat si eu si nu stiu cum se face unde este pozitionat si cum se demonteaza
              sigpic
              Poate pentru lume ești o singură personă,dar
              pentru o anumită persoană, ești întreaga lume!

              Comment


              • #22
                si eu sunt interesat, se pot posta si poze cu locatia? poate face careva un tutorial cu operatiunea si atunci am rezolvat si capitolul asta
                multumim anticipat

                Comment


                • #23
                  ar fi excelent un tutorial cred ca trebuie sa fac si eu o verificare ca am 80.000 km

                  Comment


                  • #24
                    Nimic mai simplu dati cautare pe google curatare egr logan exista un topic

                    Comment


                    • #25
                      acum mi-am dat seama ce e egr am crezut ca e altceva,l-am spalat la 25.000 si la 50.000 km urmeaza la 75.000 km,stiti ce am zis ca e acest egr,ceva legat de frina
                      aveam in cap esp abs si altele dar numai prin cap nu aveam ca egr-ul e ceva pe care l-am curatat am luat-o razna taica
                      apropo buna explicatia mai sus intalnita bv bv



                      DRIVE SAFE
                      sigpic
                      Poate pentru lume ești o singură personă,dar
                      pentru o anumită persoană, ești întreaga lume!

                      Comment


                      • #26
                        Macar ai avut ceva depunere ? daca tot ai desfacut

                        Comment


                        • #27
                          la prima nu prea,la a 2 a a fost,dar asa cam ca un fel de strat de praf funingine de cca 2 mm pe tubulatura
                          sigpic
                          Poate pentru lume ești o singură personă,dar
                          pentru o anumită persoană, ești întreaga lume!

                          Comment


                          • #28
                            Ma bate gandul sa curat si eu EGR-ul la loganul meu dar imi este cam frica ..... nu stiu daca il mai pun la loc intact. Am 180.000 km cu masina si nu a fost curat niciodata.Cam cat timp imi ia ? Am ocazia sa stric ceva scump? Adica se merita sa fac chestia asta singur? Am vazut niste poze si explicatii dar..... nu stiu ce sa fac.
                            In plus masina mi se pare k nu mai trage,daca a intrat pe rosu(motorina) nu mai trage deloc masina,am si o problema cu garnitura de la evacuare(adica trebuie schimbata)
                            Recunosc ca merg cu masina subturata 1700-2000.
                            Intrebare finala se merita sa incerc singur sau sa ma duc la un service?Am vazut ca cei de la service au un spray spuma special cu care curata carburatoare curata toate depunerile pana la metal(curata si vopseaua de pe masina) ce parere aveti de spray , nu e mai simplu?

                            Comment


                            • #29
                              iti recomand sa iti cureti EGR-ul.....o sa ramai surprins cata mizerie o sa gasesti acolo ..apropo eu l-am curatat sambata (din 10 in 10k) si nu dureaza decat putin cam doua trei ore cu demontare remontare curatire . Poti sa cumperi niste decarburol merge treaba foarte repede,aaaaa si am scapat si de tremuratul motorului la relanti.

                              Comment


                              • #30
                                gabi daca tu-l cureti din 10 in 10k deja esti la alt nivel fata de noi care doar citim si inca nu am pus mana
                                M-as baga si eu intr-un weekend cand ajung la curte sa stau linistit sa-l curat, sa vad cata mizerie gasesc dupa aproape 50.000 km si daca se simte vreo schimbare dupa.
                                ex-Logan Ambition 1.5 dci Iunie 2006/RIP Dec 2011
                                Dacia Duster Laureate 1.5 dci 110cp 4X4, ESP + whatever packs

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google