Curea Distributie Rupta ATENTIE LA PIESELE DE ORIGINE !

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #46
    ajungem sa ne fie frica sa schimbam distributia..in ce zile am ajuns..
    http://www.loganclub.ro/forum/flr_ul_meu-t22090p6.html

    Comment


    • #47
      Si asta cu verificatul ii cu 2 taisuri.. adica poti sa desfaci capacul te uiti la ea si cam atat... ca daca o dai jos.. ar trebui schimbata... unde se vede daca ii uzata sau nu ii la interior...
      LAUREAT 1.5 DCI INTILNIRE LoganClub DUMINICA
      Enter the Matrix

      Comment


      • #48
        sincer chestia cu frica e cam valabila , adica chiar nu stiu de unde sa imi cumpar piese care sa am garantia ca sunt de firma care scrie pe ele si nu doar puse in cutii de la firma respectiva .

        Comment


        • #49
          Chestia asta se rezolva foarte simplu mergi la un service si ti-o montezi acolo cu piesa lor si ei iti dau 1 an garantie sau 60.000 km... doar ca.. in cazul meu a trecut de 1 an.. si putea sa imi puna orice service... ca nu conta..
          LAUREAT 1.5 DCI INTILNIRE LoganClub DUMINICA
          Enter the Matrix

          Comment


          • #50
            keanu pana la urma ai luat si turbina?nu ai incercat una de 85 cp
            http://www.loganclub.ro/forum/flr_ul_meu-t22090p6.html

            Comment


            • #51
              Eu am schimbat f.de motorina origine reno,dupa 6000km.ma lasat injectoarele lam dat jos si am taiat carcasa metalica,elementul filtrant a iesit f.usor nici garnitura nu era la locul ei am taiat si alte filtre schimbate anterior si abia am reusit sa le dezlipesc de capac si garniturile erau la locul lor,mare atentie cu filtrele.

              Comment


              • #52
                Originally posted by yrman View Post
                @TDF kit-ul distributie contine: curea + rola intinzatoare (optional pompa apa).
                Alea de origine au fost curea Gates si rola Koyo (nu stiu ce pun mai nou, probabil tot alea) .
                Suplimentar la schimbarea distributiei se schimba curea accesorii + rola intinzatoare + rola infasuratoare. Daca nu vrei sa schimbi cele 2 role cureaua e musai sa o schimbi, un mecanic/service care se respecta nu pune o curea dupa ce a fost demontata o data.

                Ce pret ti-au dat la reprezentanta pt kit-ul de distributie cu manopera cu tot?

                O curea conti e aprox 50 60 Ron si o rola ina intre 170 si 200 ron. Daca nu gasesti la tine in oras au baietii de la daciashop.

                Yrman, iti multumesc pentru raspunsul tau. Imi este de folos.
                Sunt programat la reprezentanta Dacia de pe Feleac, maine dimineata.
                Atat acolo cat si la Dacia Service de pe str. Dorobantilor (eu sunt din Cluj) mi-au spus ca pretul pieselor "de origine", cu manopera cu tot va fi intre 550-600ron.
                Ceea ce ma deranjeaza insa, este modul sec, lapidar, fara nici cea mai mica solicitudine de-a lamuri clientul, a tehnicianului de la receptie. Parca n-ar avea habar ce inseamna dorinta noastra de-a avea piese bune, fiabile. I-ar fi fost greu sa spuna: da, d-le, sunt Gates si Koyo ?!!!
                Ar mai fi fost varianta de-a lua piesele de la UNIX (mare magazin de piese auto), care iti etaleaza cel putin 4 variante de producatori pt. fiecare piesa, manopera, la un atelier particular.
                Raman, insa, la Dacia si pentru garantia data de Reprezentata. Cel putin acuma stiu exact ce si cum sa cer, maine.
                Inca odata, multumesc.

                Comment


                • #53
                  Originally posted by KeanuRev View Post
                  Ambele distributie au fost in ambalaj original cu holograma deci nu mai merge "faza" Intradevar vanzatorul este din pitesti, userul pe forum nu il gasesc dar in schimb am id de messenger si telefon la care nu mai raspunde de ceva perioada de timp userul este : afolie_auto iar nr de telefon 0723237253 asa ca mare grija la cei care au luat piese de la respectivul, mai ales distributii.

                  Pozele sunt de la cureaua mea...

                  NU stiu ce sa mai zic, cureaua mea schimbata la reprezentata e cea cu scris galben Made in UK in ambalaj original si tot aia a fost pe masina la 27000km cand am schimbat-o era impecabila fara nici o crapatura.

                  Raman la parerea ca astea de origine de la baieti nu sunt de origine, numai de la reprezentanta as mai lua curele sau doar Conti cum am mai scris .

                  Comment


                  • #54
                    3 kituri de distributie am cumparat de la reprezentante , toate 3 kituri aveau curele gates, iar inscriptia power grip si codul erau de culoare galbena.

                    Comment


                    • #55
                      Originally posted by TDF View Post
                      Ceea ce ma deranjeaza insa, este modul sec, lapidar, fara nici cea mai mica solicitudine de-a lamuri clientul, a tehnicianului de la receptie. Parca n-ar avea habar ce inseamna dorinta noastra de-a avea piese bune, fiabile. I-ar fi fost greu sa spuna: da, d-le, sunt Gates si Koyo ?!!!
                      .
                      Nu e treaba lui sa stie ce producator au cele 500 000 de piese de schimb vandute de Renault. Producatori care se mai schimba din cand in cand (adica acelasi kit de distributie, pentru aceiasi masina si cu aceiasi referinta poate avea producatori diferiti in functie de perioada de fabricatie). El trebuie sa-ti confirme ca foloseste produse cumparate de la Renault si asigura garantie pieselor si lucrarii conform cu prevederile producatorului. Daca o curea in garantie se rupe, Renault repara motorul. Unix nu face asta.

                      In fine, piesa de origine se poate numi doar cea luata de la concesionar Renault/Dacia (care cumpara piese direct de la centrul de piese de schimb de la oarja) ca pana si aia mai au oile lor negre, insa deja daca ajunge prin alte 2 sau 3 maini la tine sansele de oi negre care sa schimbe continutul cu ceva contrafacut in China.

                      Originally posted by petremoisanu View Post
                      La reprezentanta DACIA, la iesirea din Sf.Gheorghe catre Miercurea Ciuc. La DACIA COMERT BOGYO.

                      Pretul e pentru inlocuirea kitului de distribuitiei la dci, nu pentru o revizie de Nx60.000Km. Adica iti schimbi cureaua de distributie si o rola intinzatoare. Daca e uzata sau coapta cureaua de accesorii, mai costa si aceea intre 50 si 100 lei. La 126.630 Km nu m-au pus sa schimb si alte componente, cum fac alte reprezentante, deoarece nici in cartea de intretinere a masinii nu se recomanda sa schimbi toate rolele sau pompa de apa.
                      Dar zice in manualul de reparatie sa schimbi toate rolele si orice curea demontata (adica se schimba kitul de distributie +kitul de accesorii obligatoriu). Motiv pe care Dacia poate sa refuze service-ului decontarea garantiei daca se rupe cureaua de accesorii si intra peste distributie sa o decaleze.
                      Last edited by einstein1984; 16 August 2011, 15:14. Reason: Automerged Doublepost
                      Nu contraziceti moderatorii, iti iei ban daca ai dreptate.

                      Comment


                      • #56
                        si eu am cumparat cureaua de distributie de la afolie_auto( o am montata pe masina acum am doar 10.000 km de la montaj nici nu stiu ce sa fac), in service-ul dacia pot cumpara doar cureaua fara rola sa o schimb doar in service dacia ma intereseaza) ms!

                        Comment


                        • #57
                          norocosule ...

                          In locul tau, avand in vedere ca doi insi sunt deja patiti cu astfel de kituri - as face distributia urgent ...

                          Nu stiu daca iti dau astia garantie daca nu schimbi si rola,

                          Comment


                          • #58
                            pozele cu cureaua mea luata de la afolie_auto si montata de 10.000 km !
                            Attached Files

                            Comment


                            • #59
                              Este aceeasi curea ca cele postate de mishu_wrc si KeanuRev.
                              Codul pe original este 7701477024, 7701472725.

                              Comment


                              • #60
                                Originally posted by slim_daddy40 View Post
                                pozele cu cureaua mea luata de la afolie_auto si montata de 10.000 km !
                                Filtrul ala de ulei nu e original.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google