Curea Distributie Rupta ATENTIE LA PIESELE DE ORIGINE !

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Originally posted by madi View Post
    Pai nu inteleg chestia sta cu garantia , un an piese si manopera, adica dupa ce trece anul trebuie sa stau cu morcovul in fund pana la urmatorul schimb de distributie? De ce nu exista termenul de garantie macar 4 ani sau 60000km(1.4) daca piesele sunt de origine.Mai iau si pielea de pe tine, in Campulung la dealerul dacia un schimb de distributie la 1.4 costa 900 ron fara pompa de apa .
    incearca la iatsa aro este mai ieftin ca la iatsa voinesti si primesti aceeasi garantie plus ca si piesele sunt mai ieftine.Eu am jurat ca la iatsa voinesti nu mai intru de cand mi-au cerut pe o reparatie minora aproape cat masina(cadru+brat+aripa fata).Datorita lor am renuntat si la garantie.
    PS am inteles ca la mioveni distributia se vinde cu garantie la 60000km daca e de origine si 20000 turcesca.cea de origine este 280 si cea turceasc 220

    am si eu o intrebare la cei ce s-a rupt cureaua de distributie a fost folosit diapazul?poate nu stiati dar din cauza unei tensiuni prea mari cureaua poate ceda.intreb pentru ca am aflat cu stupoare ca unii nici nu stiu de existenta lui
    Last edited by biancamarius5; 6 September 2011, 22:40. Reason: Automerged Doublepost

    Comment


    • Originally posted by yrman View Post
      daca nu schimbi pompa de apa nu ti se da garantie. La multe service-uri am vazut ca asta e conditia sa iti dea garantie la distributie.
      Sa vezi ce vin cu OPCul si vocea clientului peste ei daca incearca, sa-mi arate numai in manual unde scrie sa inlocuiesti preventiv pompa de apa.
      Kit de distributie= curea si galeti. Nu recomanda nimeni inlocuire preventiva pompa de apa.
      Pentru cei care au impresia ca manopera la Dacia e scumpa, recomand sa intrebe cat e o distributie la un golf sau polo, piese si manopera la reprezentanta. Multi vor calitate in piese si servicii dar daca se poate fara scule, fara oameni cu experienta si cat mai ieftin.
      Nu contraziceti moderatorii, iti iei ban daca ai dreptate.

      Comment


      • am ceva pt voi...
        la mine cu ceva timp innainte sa se rupa cureaua auzeam un scartait cateva sec chiar minute....pe moment am zis ca e din cauza curelei de acc dar .... dupa mai multe investigatii am gasit asta pe net:

        Controlling and replacing timing belts and automatic tensioner.DAYCO WEBSITE: http://www.daycoaftermarket.com/UK/EN/?country=GBDAYCO ON LINE CATALOGUE: http:...


        si am mai gasit inca unul cu niste sunete... e ceva de timing belt noise... am gasit http://www.youtube.com/watch?v=cW_wp...eature=related

        Comment


        • concret patit de mine, curea, role, pompa de apa achizitionate de la norauto (au fost mai multe piese, placute de frana ,saboti spate, bujii toate de o calitate execrabila), cel putin placutele si bujiile le-am simtit imediat ca-s proaste, franarea abia abia, iar din cauza bujiilor motorul "dadea in nas" in sarcina.Acum 2 saptamani s-a rupt cureaua, spre norocul meu imi facusem vacanta la mare si la munte si nu s-a rupt cine stie pe unde, ci la vreo 200 de m de casa.cost total fara manopera 1000 de lei frumosi.M-am linistit cu piesele facute in groenlanda dupa ce am patit cu ele.

          Comment


          • Deh, daca ai luat kit de distributie cu 1 milion jumate cu pompa de apa. Cand la norauto si piese de SKF, NGK, Ferodo, nu doar de ASAM.
            Nu contraziceti moderatorii, iti iei ban daca ai dreptate.

            Comment


            • ai perfecta dreptate, anyway....lectie invatata

              Comment


              • Originally posted by KeanuRev View Post
                Ambele distributie au fost in ambalaj original cu holograma deci nu mai merge "faza" Intradevar vanzatorul este din pitesti, userul pe forum nu il gasesc dar in schimb am id de messenger si telefon la care nu mai raspunde de ceva perioada de timp userul este : afolie_auto iar nr de telefon 0723237253 asa ca mare grija la cei care au luat piese de la respectivul, mai ales distributii.

                Pozele sunt de la cureaua mea...
                De la baiatul asta am luat si eu pt. Megane 1.5 dci si dupa cam 7000km a inceput sa curga pompa de apa,se da jos si cand colo ce sa vezi...cureaua intr-o stare jalnica arata ca in pozele cu cele rupte iar intinzatorul cu vaselina iesita si uruia la mana- piesele luate de la afoile asta de pe okazii la pretul de 250 distributie si 150 pompa de apa.Eu l-am sunat si cica ne auzim in 2-3 zile ca sa ia legatura si el cu distribuitorii lui....eu am adresa lui de pe coletul primit iar daca o lungeste cu returnatul banilor poate o sa-l caut ca am drum prin octombrie la Sibiu.

                Comment


                • Si a 3 a persoana confirma cele spuse de mine.. Din cate stiu eu nu ii din sibiu ii din pitesti asa ma dus si pe mine cu vorba ca ne auzim in 3-4 zile sa vb cu distribuitorii si cand l-am sunat nu a mai raspuns la telefon.
                  LAUREAT 1.5 DCI INTILNIRE LoganClub DUMINICA
                  Enter the Matrix

                  Comment


                  • Trec prin Mioveni ca am adresa lui si o sa-l caut pe ciprishor asta ....vedem dar eu asa nu o las sigur,teparii sa plateasca.

                    Comment


                    • Si daca-l intalnesti ce-o sa faci mai exact?

                      Comment


                      • ceva ce nu se poate spune pe aici .... unii banuiesc ce...
                        sigpic

                        Comment


                        • ii rupe fashu?)
                          LAUREAT 1.5 DCI INTILNIRE LoganClub DUMINICA
                          Enter the Matrix

                          Comment


                          • Nasoală treabă !

                            Comment


                            • Nasoala dar unii o merita

                              Comment


                              • Salutari.
                                Am reusit si eu sa transcriu masina dar a 2-a miscare (deoarece nu am istoric la ea in cartea de service si nici iin reteaua Dacia) am fugit la reprezentanta si am schimbat asa: curea distributie+kit accesorii, role, pompa de apa, ulei motor, filtru de motorina si ulei. Totul m-a costat undeva la 1600 lei. M-am mai inteles cu seful de service am reusit sa mai bag cateva piese pe garantie si am iesit mai ieftin. Pentru ca am facut la dealer miscarea am si garantie pe lucrare si piese si motor. Daca cumva se duce ceva din cauza pieselor schimbate e raspunderea lor. Am undeva la 60k km si sper sa fie totul in regula. Nasol pentru cei care au patit-o.
                                Salutari si multi km fara probleme!
                                Cunoscatorii stiu, inginerii intuiesc.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google