Curea Distributie Rupta ATENTIE LA PIESELE DE ORIGINE !

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Am luat si eu de la afolie_auto si am schimbat-o imediat ce am gasit acest thread...rola avea un joc f mare si era crapata...am pus curea contitech si rola ina...cauta un magazin cu service propriu...cei de la contitech dau 4 ani garantie la curea...si service-ul minim 3 luni la manopera...garantia este foarte importanta...in cazul ruperii, cureaua cu pricina este trimisa la, laboratorul continental din Iasi...dupa analiza ei decid daca a fost un defect de fabricatie sau alte cauze...despagubirea se face de catre producator nu de service... cititi posturile mele de pe paginile 7 si 8...

    Comment


    • radutu cat timp a stat distributia de la afolie_Auto pe masinA?? si cati km

      Comment


      • Exact. Piese de origine si regie proprie. Parerea mea...

        Comment


        • Stie cineva ce garantie ofera cei de la Dacia pentru schimbarea distributiei? Si in cazul in care s-ar rupe cureaua si se duce motorul iti suporta ei toate cheltuielile ?

          Comment


          • suporta din parti...
            ... sau iti iau chiulasa,o rectifica uneori , cumpara de la dezmembrari 2-3 supape, daca le rectifica bine daca nu iarasi bine si ti-o da la cheie ... crede-ma ca stiu cum se face treaba in service ...

            Comment


            • Deci in concluzie ori ca fac la Dacia ori in alta parte in cazul in care se rupe cureaua si se duce motorul tot asa imi carpesc motorul.

              Comment


              • cel mai bine dupa parerea mea ... un mecanicos prieten , de incredere despre care sa ai referinte bune , piesele ti le cumperi tu (nu neaparat ambalate de origine, le gasesti si separat dar sa ai siguranta ca sunt bune)

                Comment


                • Valli vad ca esti din tm de ce nu mergi la cei de la Auto ovarom.eu am luat ceva piese originale la pret foarte bun.vb cu crististreulea sau cu bulan si ei acolo si au facut.te salut
                  http://www.loganclub.ro/forum/flr_ul_meu-t22090p6.html

                  Comment


                  • Multumesc pentru sfaturi, asa o sa si fac, acolo unde intentionez mi-au recomandat cureaua Contitech, role Inna sau Gates(parca asa imi aduc aminte) si despre pompa de apa nu mai stiu sigur ce firma era.

                    Am vorbit si eu cu Streulea si la fel a procedat si el, mecanic bun si piesele cred ca erau ca si cele recomandate si mie, apropo Auto Ov...nu este un magazin chiar accesibil, am gasit acelasi sortiment de piese de la acelasi producator mai ieftine in alte magazine, banuiesc ca e o chestie de marketing.
                    Last edited by valli; 27 April 2012, 11:44. Reason: Automerged Doublepost

                    Comment


                    • Originally posted by slim_daddy40 View Post
                      radutu cat timp a stat distributia de la afolie_Auto pe masinA?? si cati km
                      6 luni...35.000km...cureaua era in stare buna, dar rola era teminata(am niste poze la pag.7)...

                      Comment


                      • ai mers ceva...destul chiar )

                        Comment


                        • cam asa e...pe an face intre 60 si 70.000km...in 3 ani am schimbat de 3 ori distributia...

                          Comment


                          • eu am mers un an shi 4 luni shi 26k pana a facut .....poc
                            din cate am inteles cureaua de proasta calitate e putin mai groasa decat originala chestie confirmata de mine, tzesatura panzei de pe dantura este mai fina k la originala shi nu pica la semne, nu shtiu pt ce sunt semnele alea, asta care am luat-o acum este originala, garantie 12 luni shi durata medie de functionare este de 4 ani sau 60k asha k .........nici in original nu mai ai incredere dar k material este identica cu cea originala de pe mashina

                            oricum fratilor, care nu aveti incredere in ce ati pus pe masina sau vretzi sa schimbati distributia luatzi original din magazin k e mult mai ieftin decat sa ajungeti k mine sau multi altzii, 27 mil piesele, luati originala chiar daca faceti in regie proprie, cel putzin suntetzi mult mai impacati, ma intreb cate distributii schimbam de 27 mil in service, 2 poate 3
                            cea noua shi originala 3,2 mil din m agazin asha k.......... SCHIMBATILE, daca crapa motorul nu va despagubeste nimeni, am shi 2,3 poze, o sa le pun dar tre sa le scot de pe tel, eu sunt in caz fericit in care am riscat shi mi-a iesit dar daca era s-o fac k la carte trebuia sa schimb shi cel putin 2 pistoane L aprox 600 lei , set complet de garnituri aprox 300 de lei, planat chiuloasa aprox 100 lei, astea adunate la cei 2700 de lei
                            Last edited by tudor_virgil; 27 April 2012, 20:27. Reason: Automerged Doublepost

                            Comment


                            • chiar daca nu se vad decat doua supape strambe, toate au fost afectate
                              Attached Files

                              Comment


                              • la factura se mai adauga 200 de lei pinionul de la axa cu came cateva coliere niste apa distilata si alte maruntaie
                                cele doua pistoane lovite au fost examinate sa nu aiba fisura si le-am lasat asha k sa terminat bugetul, motorul funtioneaza perfect, fara pierderi de lichide zgomote ciudate sau diminuatea puterii, cel putin nu sesizabil
                                Attached Files

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google