Curea Distributie Rupta ATENTIE LA PIESELE DE ORIGINE !

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Originally posted by tudor_virgil View Post
    salut, am shi eu un logan diesel de 70 cp la care in vinerea mare mi sa rupt cureaua de distributie, curea cumparata din vitan de la "baietzii" care aduc de la pitesti
    In primul rand te rog sa NU mai scrii gen mirK, fara inflorituri si alte short-cuturi!

    In al doilea rand: daca poti, precizeaza cauza defectiunii. Ce s-a gasit in interior? Doar cureaua era franjuri, taietei (ate), rola ok (sau nu...)
    Ce tip de rola a fost? Uzura exterioara in care s-a agatat cureaua? Starea pompei de apa, a pinionului arborelui cotit?
    Daca poti urca niste poze cu Gestiunea Atasamentelor, ar fi foarte bine-venite. Merci!
    Last edited by 77sky; 25 April 2012, 18:45.
    Logan Ambition-dCi, 70 CP (+25); C.V.-JR5, A.H.; barza sosita in 2007, iulie

    Comment


    • Originally posted by tudor_virgil View Post
      salut, am shi eu un logan diesel de 70 cp la care in vinerea mare mi sa rupt cureaua de distributie, curea cumparata din vitan de la "baietzii" care aduc de la pitesti
      am mers cu ea 26k shi....poc pe autostrada la 110km/h
      totul sa intamplat intr-o linishte deplina, nu sa auzit nimic, am simtzit doar k o rafala de vand dupa care am constatat k sa oprit motorul shi din inertie am dat semnal shi am intrat pe banda de urgentza, mai departe nu mai conteaza
      stricaciuni:
      -supape strambe ..... toate
      -ax came indoit
      -capacele lagar palier ax came, 3 rupte
      -2 pistoane cu buza de la camera de ardere ushor deformate
      -pinion ax came, pana rupta

      toata distractia 2700 de lei in regie proprie pt k am avut incredere intr-o curea pe care daca o luam originala shi o schimbam ma costa pana intr-o 100 de lei intinzatorul fiind bun

      daca aveti intrebari va pot raspunde cu placere cand pot shi eu
      Ce perioada a fost montata cureaua(1-2-3 ani?) km am inteles ca 26k

      Comment


      • Nasol.
        Si sa fie de 4-5 ani, n-are voie sa se rupa.

        Noi suntem de vina ca le merg bine vanzarile la snapani.

        Comment


        • Sa nu se supere nimeni pe mine ca nu fac nicio aluzie, dar, dupa atatea cazuri de curele distributie rupte, mai cumpara cineva din targ? Doamne feri...

          Comment


          • Ce parere aveti de curelele produse de Contitech? Trebuie sa-i schimb si eu distributia si chiar nu ma scot banii afara din casa incat sa-mi permit sa le iau de la Dacia care au un adaos enorm.

            Comment


            • Contitech este printre cele mai bune firme de curele ... Dar din cate stiu nu este mare diferenta intre Gates si Contitech la bani ...

              Bisnitarii din targ o incearca ...daca esti "orb" ti-o iei ... totul depinde daca vrei sa te documentezi putin sau sa ai un mecanic de incredere
              Last edited by cos_min_i; 26 April 2012, 10:45.

              Comment


              • contitech am si eu .sunt bune
                "light up the darkness" Bob Marley

                Comment


                • Cureaua si kitul de distributie am sa le cumpar de la un magazin care are si service si acolo o sa fac distributia, eu ma gandesc ca atata timp cat primesc garantia pe piese cu certificat de conformitate plus garantie pe manopera nu ar trebui sa-mi fac griji, chiar daca nu merg la un service Dacia, voi ce spuneti?

                  Comment


                  • Da. Du-te la service. Si daca se rupe dupa 2 ani cine te mai despagubeste? Garantia la piese e de 18 luni maxim si la manopera 1 an. Eu am schimbat singur distributia cu piese de origine. Cred ca e cel mai bine. Acum ce-o vrea al de sus. Bafta...

                    Comment


                    • Pai la Dacia cat iti da garantie pe manopera si pe piese? Ma gandesc ca tot asa.

                      Comment


                      • am luat eu de la afolie_auto de pe okazii... si acum stau cu morcovul in coor , cei drept am dat pe kit 250 ron+ 100 ron manopera la service de cartier, in timp ce la dacia cerea 1500 ron* , a trecut 1 an si 4 luni de atunci .....si doar 11000km....acum caut sa o schimb ca imi e cam frica.

                        Comment


                        • Am uitat sa precizez ca pe curea se acorda o garantie de 60 000 Km sau 4 ani

                          Comment


                          • Nu te complica cu garantia,i-ati piese bune de origine,cu distributia nu te joci.Si cauta un service mai maricel care sa ti-o schimbe
                            "light up the darkness" Bob Marley

                            Comment


                            • Mai multi colegi de ai mei si-au facut distributia acolo unde intentionez si eu sa o fac cu piese tot de la ei, is niste oameni seriosi si atata timp cat garantia la piese si la montaj e la fel ca la cei de la Dacia nu vad rostul sa merg la cei de la Dacia, doar sa platesc cu aprox 40-50% mai mult doar ca e service Dacia? Nu vreau sa jignesc pe nimeni dar si la Dacia poti sa ai parte de mecanici care isi treaba de mantuiala pe banii clientului.

                              Comment


                              • Garantia aia e fix in pix,daca se f***e motorul
                                "light up the darkness" Bob Marley

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google