Consum 1,5 DCI 85 CP

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Yeah right. Si eu as vrea sa ma laud cu 4.4% in Bucuresti (atat arata rahatul ala de cb) dupa 1800km, dar realitatea e cu totul alta. Realitatea aia e atat de nesimtita incat spune verde-n fata ca am consumul de 6.9%. Dureros nu? Dar totusi, da bine 4.4% pe CB, nu?

    Comment


    • Eu am pe C.B. un consum de 6.3 % in aceasta perioada, si se poate sa fie real, dar un 4.4 % in Bucuresti nu cred si un 6.9% da, deoarece mai mult stationezi decat sa circuli cu masina ... scrie si in cartea tehnica la ceea ce am spus in privinta consumului la relanti si la drum, nuu ?!

      @ovidiu.st am scris pe alt post mesajul de la tine scris pe acest forum lui Doc si astept un raspuns care sa te lamureasca in privinta remaparii la Dci ... aici este adresa : https://www.loganclub.ro/forum/chipt...tml#post479718
      ... sper sa fie corecta ... am copiat-o din Mozilla
      Last edited by cat_alex52; 21 December 2009, 23:41. Reason: Automerged Doublepost
      http://www.loganclub.ro/forum/mcv_ul_meu-t22912p3.html

      Comment


      • Si crezi ca DOC e guru intr-ale fizicii? Plus de asta, nu intrebi niciodata un vanzator daca are legumele proaspete.
        Colegul de mai sus a explicat f bine fenomenul.

        Comment


        • Originally posted by ovidiu.st View Post
          Yeah right. Si eu as vrea sa ma laud cu 4.4% in Bucuresti (atat arata rahatul ala de cb) dupa 1800km, dar realitatea e cu totul alta. Realitatea aia e atat de nesimtita incat spune verde-n fata ca am consumul de 6.9%. Dureros nu? Dar totusi, da bine 4.4% pe CB, nu?
          Frumos foarte frumos domnule, te uiti la portofel si te cam 3,14 la patrat pe el de cb . Ghilimelele de rigoare.
          9! 9! 9!
          sigpic

          Comment


          • consum dci 85cp

            Am pus si eu cateva poze cu consumul din exteriorul Bucurestiului.
            Sincer sa fiu, nu am facut verificare plin pe plin la pompa.
            Cred ca ceea ce arata CB-ul nu este adevarat.
            Tot aman sa fac verificarea consumului la pompa ca sa nu am oarece palpitatii.
            Adevarat este ca stilul de mers dicteaza consumul.
            Dupa cum am spus si mai sus, consumul in oras sub 6,5 nu am vazut.
            Attached Files

            Comment


            • E irelevant consumul ala, probabil ca n-ai urcat nici-un deal sau n-ai prins o zona cu vantul din lateral sau din fata si sa vezi atunci surprize. Dupa aproape 400km iti poti face o idee cat de cat reala asupra consumului.

              Comment


              • constanta(vreo 20 km noaptea,) apoi constanta-bucuresti mers linistit-pe autostrada 110-era o zi frumoasa si nu ma grabeam;de obicei o tin la 140.
                sunt sigur ca nu e real.la consumul aratat de cb eu as pune un litru macar.masina e remapata.
                Attached Files

                Comment


                • la 120km/h constant, drum intins, fara urcari coborari si depasiri, mie imi arata cb 4.6, la 140 ia cam 5. Ce am observat, daca parcurgi un drum cu multe urcari si coborari, mergi cam cu 100-110, in localitati regulamentar, poti face si depasiri destule si cu 130-140, cb arata mai putin, aprox 4%. Curios, nu?

                  Comment


                  • Foarte curios exagerat de curios .... daca la 120 ia 4.6, la 140 ia 5 => la 160 ia 5.4. Dubios de bun .... Ce dracu' ne mai opreste atunci sa mergem cu 160 in loc de 120 ? 0.8l/100 ? Wtf, o punga de seminte!

                    Acuma sa nu spuneti, siguranta, drumuri etc. etc. etc. Referiti-va strict la consum.

                    Ontopic: mers la mare, 4 insi + bagajele aferente, consum facut la pompa, mers 140-150km/h, cam intre valorile astea am oscilat cu constanta, consum 8.3%.

                    @DoruDorel: fara a fi cu suparare dar mie viteza medie (53.5) mi se pare destul de scazuta. Adica ceva de genul, 90-100 afara, 50-60 maxim in localitati. Daca e asa, eu unul cred consumul spus de tine!
                    9! 9! 9!
                    sigpic

                    Comment


                    • La DCI-ul de 85, consumul la 170km/h e de 8.5-9%, la 140 de 6-6.5% iar la 120 de 5-5.5%. Asta daca mergi fara sa te dai la ea in reprize, altfel mai adaugi cel putin 2L/100km. Cel mai bun consum il scoti la mers legal (max 60 in loc si 90-100 afara, fara sa schimbi treapta a V-a) pe drum liber, pe langa autostrazi (cam 4-4.5%, asta numai daca nu ai greutati suplimentare in masina si portbagaj).

                      Comment


                      • consum dci 85cp

                        Eu4yas, nu am de ce sa ma supar, ai perfecta dreptate, nu sunt vitezoman.
                        Ovidiu.st ai spus adevarul, am mers in limitele legale, doar in depasiri am trecut de 120-130km/h. Despre dealuri si vant lateral, acesti km i-am facut pe o portiune din E70 Craiova-Bucuresti, 3 pasageri+bagaje. Nu prea am folosit treapta a-V-a. Cel mai mare consum pe acelasi traseu a fost 4,7L/100km (decembrie,frig, sosea curata).
                        Am subliniat mai sus ca nu prea cred consumul afisat de CB. Nu am facut inca verificarea plin pe plin la pompa. Recunosc ca parcursul afisat a fost facut fara opriri. Consum mare apare cand faci drumuri scurte/opriri dese/motor rece/aglomeratie/condus sportiv.Nu am pus pozele ca sa arat ce putin/mult consuma, asta a afisat asta am aratat. Sincer va multumesc pt raspunsuri si pt colaborare.

                        Comment


                        • CB, din cite stiu eu da un consum pe o anumita portiune de drum, deci este un consum mediu pe portiunea de drum, nu un consum real general.

                          Comment


                          • In principiu asa e, numai ca nu e relevant. De exemplu, eu resetez CB la fiecare alimentare si dupa ~400-500m consumul meu este de 9-10L%, ceea ce este irelevant. Variatia consumului este destul de mare in primii 80-100km (de la 10% la 4% cu o medie de 5%), apoi se stabilizeaza la 4.5-4.8%. Sa nu uitam ca CB-ul determina consumul pe baza timpilor de injectie si este afisat cu eroare de +/- 0.1L%.

                            Comment


                            • Oi fi facut io facultate (pe bune) da nu m-am prins cum e CB-ul care calculeaza consumul pe timpii de injectie... Nu zic ca nu o fi asa.. Dar oare nu e un consum raportat la distanta parcursa?? Mie mi-a iesit consum si 33% in aglomeratie, dupa o alimentare. Dar acolo am facut 500 m in 15 minute, sa zicem.. Parerea mea e ca totusi calculeaza combustibilul consumat, nu stiu, poate in alt fel.

                              Comment


                              • Parca am citit pe undeva ca se da consumul pe ultimii 400 m, deci relevant pe moment dar irelevant ca si consum per total.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google