Consum 1,5 DCI 85 CP

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • "v-agitati aiurea in tramvai" si lasati omu
    eu am intre 4,8 vara - 6,2 iarna in oras depinde de trafic si de talpa;de schimbat.. schimb pe la 2500-3000 - recomand curiosilor sa testeze un tractoras
    sincer sa fiu nu e motorul indicat pentru oras mai degraba drumurilor lungi cu multi km cine intelege principiul de functionare diesel si are habar cu ce se mananca intelege de ce
    http://images.spritmonitor.de/248421.pngPrestige1.5dci

    Comment


    • Iti mai aduci aminte de aceste vorbe ?

      "Sportiv in oras 7.3 l in conditiile incare ma blochez la un momentdat si fac cam 2 ore pana acasa
      Normal nu sare de 6.4 eu am acum dupa resetare 6.2 l
      afara este fenomenal motorul mers cu 90 km/h 3.8-4 l depinde de incarcatura
      mers scportiv afara 6.2 140-150 km/h"

      Va urez succes domnilor la consumuri de 4,8 - 4,7 in Bucuresti si Iasi. Pe mine m-ati convins, insa poate mai citeste si altcineva acest thread si mi-e ca se prapadeste de ras.
      S-auzim numai de bine!
      9! 9! 9!
      sigpic

      Comment


      • Eu ma repet!

        In Buc am 5,6... folosesc des AC, schimb la 2500. Ofticosilor! :P

        sa-mi trazneasca de-ce-i-ul daca mint!

        Comment


        • Bine ca te repeti tu. Eu am 5,5 iarna, si 6,5 vara, cu AC, in oras, in Constanta. Pot sa mai scad cand merg fara AC, da o sa ajung sa merg ca bosorogii aia de 80 de ani.. Sincer, cre k si o caruta m-ar lua la demaraj, daca as conduce asa... Cu acceleratii intre trepte de 15-20-30 de secunde, si schimbat la maxim 2000. Asa, poti sa bati recordu, da iti si bati joc de masina... Dupa 10mii de km ajungi sa ai funingine ca o soba batraneasca dupa 30 de ani de folosire si necuratata.

          Comment


          • lepi_liv

            cred ca nu ai inteles bine. nu schimb la 2000 si la 2500. always
            si ai dreptate cu motoru. nu as scadea consumu ca sa merg subturat ca un bosorog niciodata.
            cum iti inveti masina asa o ai. mergi subturat o strici si o sa fie ca o martoaga mereu
            daca ai merge cu masina mea os a constati ca nu e masina de bosorg
            mai ramane sa crezi ca merg in buc cu AC cu 5,6

            am mai invitat si pe altii mergem in buc toata ziua si vedem ce consum avem.

            si inca odata ma repet ca stiu ca iti place repetitia
            de ce dracu as minti? asa ca sa fiu eu smecher!? noway
            daca vreau sa fiu smecher pot sa fac alte chestii nu sa mint ca am 5,6 in oras

            cred ca o sa abandonez threadu asta ca ma doare capu cat de mincinos par
            ce sens mai are sa tot intru aici si sa constat ca mai apre cate unul care zice ca sunt
            nebun!

            am spus ce consum am si cu asta. la revedere

            PS la mine nu o sa vezi niciodata ca merge cu o anume viteza sub2000 la fel cum nu o sa vezi niciodata ca schimb viteza la sub2500
            bineinteles excluzand cazurile speciale din traffic

            va doresc o seara buna!

            Comment


            • Originally posted by 77sky View Post
              Eu cred ca este o eroare "strecurata" in calcule, mai ales daca si viteza medie este de 30 km/h
              Am ajuns sa batem consumurile declarate de producator...
              Viteza medie de 30km/h este foarte buna, inseamna ca nu prinde aglomeratie, deci fie circula noaptea, fie nu sta la stopuri. Eu in mod normal la trafic de Bucuresti am putin peste 20km/h si sunt cu consumul la 6,4l/100, iar in conditiile de anul trecut aveam 18,5-19km/h, conditii in care consumul creste spre 7l/100. Si eu fac 2000 km pe luna in oras.

              Comment


              • detail:

                cati km ai la bord? TOTAL!

                Comment


                • 19600 cu dci 85

                  Comment


                  • @throwerb ce culoare are masina ta? Sa-mi zici neaparat ca vreau si eu sa-mi iau una, vad ca numai masina ta poate ce altele nu pot (+ ca folosesti si A/C)

                    Comment


                    • Vasile78: gulmesti tu glumesti dar daca citesti mai mult si pe alte forumuri o sa vezi ca se poate si cu 5,6 in buc si mai completeaza unii max 5,8

                      este evident ca aceste persoane nu stau cu orele prin romana

                      In Bucuresti sunt trasee si trasee!

                      Comment


                      • Asa o fi ca prea ii zici cu foc...

                        Comment


                        • Originally posted by Eu4yas View Post
                          Iti mai aduci aminte de aceste vorbe ?

                          "Sportiv in oras 7.3 l in conditiile incare ma blochez la un momentdat si fac cam 2 ore pana acasa
                          Normal nu sare de 6.4 eu am acum dupa resetare 6.2 l
                          afara este fenomenal motorul mers cu 90 km/h 3.8-4 l depinde de incarcatura
                          mers scportiv afara 6.2 140-150 km/h"

                          Va urez succes domnilor la consumuri de 4,8 - 4,7 in Bucuresti si Iasi. Pe mine m-ati convins, insa poate mai citeste si altcineva acest thread si mi-e ca se prapadeste de ras.
                          S-auzim numai de bine!
                          Acum am 29000 , motorul se mai lasa in timp si se poate schimba conceptia.. nu vad ce te deraneaza?
                          http://images.spritmonitor.de/248421.pngPrestige1.5dci

                          Comment


                          • Aceleasi valori de consum le am si eu .Acesta este influientat de foarte multi factori:
                            - distanta, greutatea suplimentara, numarul de pasageri , tot ce tine de filtre, ulei , uzura anvelopelor ,traseul efectuat.Eu in Bucuresti nu am depasit 5.9% dar am mers preponderent in zona de sud si vest a Bucurestiului 25%dimineata inainte de ora 7 , 50% la pranz si 25 % seara dupa ora 21.
                            Cel mai putin am scos 3.6 dupa revizia de 20000 in afara Bucurestiului insa mers regulamentar si fooarte constant 50 in localitati 100 in afara pe o distanta de 110 km.
                            Ce v-am relatat este consumul mentionat de CB dar eu cred ca nu prea este un indicator de incredere.
                            Kiss Fm Gris Platine DC

                            Comment


                            • mdi_pro: asa este intr un fel consuma in primii 5000 intr-un fel consuma dupa 20000

                              si eu am 20000 si este o diferenta clara

                              PS: consumul pe care il ai dupa 10000, 20000 depidne f mutl de felul cum i-ai facut rodajul masinii, de aici rezulta consumuri mici la unii consumuri mari la altii etc..

                              adica intr-un cuvant asa cum ai mers cu ea asa o ai

                              Comment


                              • Este foarte posibil sa scoti sub 6% daca mergi cu ea seara dupa 22:00 sau ziua dar in zone si la ore in care prinzi traficul ceva mai lejer.
                                Mi se intampla des sa fac 4 km in 45 minute(de cateva ori am depasit si 1 ora) ca asa se nimereste sa fie traficul pe traseul asta la ora la care am nevoie.
                                In conditiile astea nu am cum sa scot consum mic decat daca ies sa o imping jumate din drum; si dupa aia cum sa nu zici nimic cand vine cineva care se nimereste sa circule cu o ora mai tarziu decat tine sa zicem-cand poti parcurge 10 km in 15-20 minute si zice... am scos atat consum la mers in oras. Eventual si chestii de genul ca iti consuma asa cum o inveti la rodaj, etc
                                O sa ne scoatem ochii unii la altii pana la adanci batraneti cu diferentele de consum, dar un lucru trebuie sa fie clar: pana nu se iau 2-3, X masini care sa parcurga exact aceeasi distanta, plecand la aceeasi ora din acelasi loc pe acelasi traseu, in aceleasi conditii(ex cu/fara AC) restul e useles!
                                ex-Logan Ambition 1.5 dci Iunie 2006/RIP Dec 2011
                                Dacia Duster Laureate 1.5 dci 110cp 4X4, ESP + whatever packs

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google