Cine mai are 1.5dci euro 5? Pareri, Fiabilitate, Probleme Etc.

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Originally posted by Allyn_y View Post
    Ampt are dreptate un diesel se incalzeste mai greu putin dar daca faci 16 km pe zi doar in oras..inseamna ca faci peste 30 000 km pe an ceea ce inseamna ca s-ar cam impune un dci,eu prefer motoarele diesel insa acest 0.9 Tce chiar imi place cum trage,consumul e apropiat am inteles,iar distributia are pe lant deci are avantajele lui..


    Daca inmultesti 16km cu 365 zile, iti da pana in 6000, iar eu fac cam 8-1000 pe an.


    Daca nu ma insel si 0.9 tce are filtru de particule...
    Un om inteligent nu va fi niciodata rau. Rautatea se naste din prostie, inferioritate si frustrare.

    Comment


    • Te înşeli, motorul 0,9 TCe NU are filtru de particule.

      Comment


      • Ai dreptate, ieri seara configuratorul cred ca a luat-o raza...


        M-am programat la un drivetest cu 0.9 tce, cuplul de 135nm mi se pare minuscul, dar vom vedea.

        Multumesc de pareri, as fi ales varianta dci doar ptr consumul minuscul. Dar e mai ok un benzinar, daca nu ma multumeste 0.9-le o sa raman cu actuala masina inca 1-2 ani.
        Last edited by mumus; 28 June 2014, 09:51.
        Un om inteligent nu va fi niciodata rau. Rautatea se naste din prostie, inferioritate si frustrare.

        Comment


        • Din păcate la motoarele pe benzină, Renault-ul în general a rămas foarte mult în urmă faţă de concurenţă. În afară de 0,9 TCe la Dacia cel puţin nu mai ai decât varianta de 1,2 16v, motor fiabil, dar învechit din toate punctele de vedere.
          Iar la Renault a mai fost 1,4 TCe, motor care consuma mai mult decât unul de 2 litri de la concurenţă şi mai nou a apărut 1,2 TCe şi acesta încercat în mai multe variante de putere: 115Cp, 120Cp şi mai nou 125Cp.
          Este evident că ceva nu le iese...

          Comment


          • scz nu eram atent cand am scris. 8-1000 pe an ? Cred ca ai vrut sa scrii 8000 -10000.Păi in acest caz clar un 0.9 tce as lua,desi folosesc un 1.5 dci dar al meu nu are dpf..oricum nu cred ca ai sa fii dezamagit dc alegi 0.9

            Comment


            • Tot către 0,9 TCe te-aş îndruma şi eu.

              Comment


              • ELECTROMOTOR DACIA LOGAN 1.5 DCI

                Comment


                • @KlausCar: Poţi să fi mai clar?

                  Comment

                  Working...
                  X
                  Anulare DPF
                  Politica de Securitate Google