Consum LOGAN 2 1.5 DCI 90CP DPF

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Braila-Cracovia si retur, consum afisat de CB 5,5 l/100 km. Facut plin pana in gura la Kosice de la Shell, mers pana la Buzau, completat la Rompetrol Buzau, intrat 28 litri pana la primul clic. Masina cu 3 persoane, portbagaj suplimentar de 75 kg, masina incarcata cu de toate. Mers cu 130 pe autostrazi, in rest, cat am putut. Anvelope Conti vara (cele de fabrica), ulei Redline 5w-30 euro series (nu a vrut sa consume din el nici 100 ml). Sublim!
    Last edited by alexinno; 15 April 2018, 08:35.

    Comment


    • Eu am sesizat o anomalie la CB-ul meu: fiind în mers cu maşina dacă scoţi din viteză şi o laşi să meargă din inerţie şi fără să mai apeşi acceleraţia, în mod normal consumul instant pe CB trebuie să scadă rapid pâna la valoarea de relanti -adică udeva la 1l şi ceva şi să rămână acolo până maşina ajunge la viteza de 30 km/h (când dispare afişajul). Ei bine, la mine în tot acest timp valoarea afişată are mereu fluctuaţii mari, de la valoarea pt relanti până la 6-8l/100..ceea ce este f. ciudat, la vechiul meu dci nu se întâmpla aşa ceva.

      Comment


      • Bun consum.
        Attached Files
        Last edited by 77sky; 19 May 2018, 22:46.

        Comment


        • Logan 2 E6 cu EasyR, dupa 3000 de km inclusiv rodajul am in bord 5,5 oare real depaseste 6?

          Comment


          • Depaseste si 12 dar depinde de conditii :-). Ar trebui sa spui si viteza medie, cum a fost realizat etc.

            Vezi mai in spage pein alte posturi exemple.
            I have no special talent. I am only passionately curious.

            Comment


            • 70% urban ( 50%-50% ore de varf/liber)
              30% extra-urban
              Viteza medie 31km/h
              80% din timp cu AC pe auto.

              Comment


              • Urban in ce oras? Ca pare foarte lejer traficul de ai scos consumul acela.
                I have no special talent. I am only passionately curious.

                Comment


                • Spune orasul sa ne mutam si noi acolo [emoji39]

                  Trimis de pe al meu SM-G955F folosind Tapatalk

                  Comment


                  • Bucuresti. Zilnic Otopeni-București(romana-expozitiei). Dimineata evit traficul si merg intins pana la victoriei. La intoarcere prind bara la bara.

                    Comment


                    • 6.1-6.2 la peste 90% urban foarte aglomerat și viteză medie de 15 km/h. Consumul lui Silviu A se va mai micșora.

                      Comment


                      • E ok si asa. Ma sperie un consum asa mic
                        Last edited by 77sky; 2 June 2018, 23:56.

                        Comment


                        • Eu nu stiu prin care Bucuresti circulati dar viteza aia medie de 31kmh e cam mare.

                          Ca sa nu mai zic acel 6.1% la 16kmh.

                          Atasat vedeti consumul meu 100% urban pe ultimii ~500km.
                          Attached Files
                          Last edited by 77sky; 3 June 2018, 13:40.
                          I have no special talent. I am only passionately curious.

                          Comment


                          • asta e consum de dci ?! e enorm in orice conditii. mai mult de 7 la suta iarna la -n grade nu mi-a luat niciodata, mers in bucuresti, bineinteles. bmw-ul E90 320d al lui frate-miu lua 8 la suta prin bucuresti.
                            Last edited by B997NDL; 3 June 2018, 14:06.

                            Comment


                            • Originally posted by Silviu View Post
                              Eu nu stiu prin care Bucuresti circulati dar viteza aia medie de 31kmh e cam mare.

                              Ca sa nu mai zic acel 6.1% la 16kmh.

                              Atasat vedeti consumul meu 100% urban pe ultimii ~500km.
                              Şi eu mă-ndoiesc de rezultatul ăsta, e imposibil să ai viteză medie 31 km/h numai în Buc. Sunt şofer de 23 de ani.

                              Comment


                              • V/medie pe 4000 de km 70 urban 30 oras si repet eu iau dn1 ca oras. Aici dimineata merg lejer cu 90-100km/h pe o distanta de 10 km.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google