Consum LOGAN 2 1.5 DCI 90CP DPF

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #76
    Eu zic că la 100km/h are undeva sub 2.000 rpm.

    Comment


    • #77
      poate e altfel cutia. se poate. la mine la 2000 am cam 90 km/h. aici e si cel mai mic consum. o sa fiu mai atent data viitoare. nu cred sa ma insel.

      Comment


      • #78
        Cel mai bine aşteptăm să ne răspundă colegul @epuru.

        Comment


        • #79
          Originally posted by Ampt View Post
          La viteza de 100 km/h foloseşti treapta a V-a? Dacă răspunsul este afirmativ, ţinând cont de faptul că ultima treaptă este foarte lungă (mai ales la Logan II), nu ţi se pare maşina subturată?
          Da, treapta a V-a am folosit-o. La 100 km/h aveam 2000 rpm. Mergea lejer si "rotund" motorul, nu mi s-a parut absolut deloc subturata. Nu imi place nici mie sa subturez masinile, mai ales pe cele turbo diesel ca sunt constient de problemele care pot sa apara de la subturare. Puteam sa ii dau a IV-a sau sa raman in a V-a si sa cresc viteza, dar n-am considerat in niciun moment ca este cazul, deoarece nu o simteam subturata. Mergea bine si accelera frumos, liniar de la 100 km/h (V) cand o mai calcam in unele depasiri pe autostrada. Nu incepea sa tremure sau sa "dea in nas" cand acceleram.

          Oricum relieful ii destul de lejer pe respectivul traseu (campie destul de multa + dealuri usoare) si trebuie sa recunosc ca am avut tot timpul vant de spate destul de sanatos, mai ales la intoarcere.
          Tutorial montaj conducte ventilatie pentru locurile spate: http://www.loganclub.ro/forum/showpo...postcount=1156

          Comment


          • #80
            Cu vânt din pupa se schimbă situaţia, mulţumesc frumos pentru răspunsul în detaliu oferit.

            Comment


            • #81
              Bucuresti-Pitesti-Slatina-Piscu Nou-Turnu severin - Orsova - Bozovici
              Bozovici - Orsova - Turnu severin - Slatina - Pitesti-Bucuresti
              1,5dci -90Cp- Mcv

              4 persoane + portbagaj aproape plin
              viteza 110--140km
              Attached Files
              Niciodata nu te certa cu un idiotu.Te aduce la nivelul lui si te bate prin experienta!!!

              Comment


              • #82
                Eu am logan 2 1.5 90cp.
                Stiu ca e o metoda nerecomandata de a masura consumul, dar (masina are aproape 5000km):
                Inainte cand facem plinul (intra in general intre 48-54 litri, alt lucru care nu-mi explic de ce atata diferenta) prima liniuta pana se stingea dura aproape 370km. Acum dureaza vreo 250km.
                O sa observ sa vad cati km face acum, dar nu-mi place sa tin rezervorul gol sau sa ajung pana la rezerva, cel putin asa spune prin forumuri si fabricantul, ca nu e indicat.

                Alta problema: de la 130 in sus incepe sa tremure volanul, am fost, am echilibrat rotile din fata, acum se cunoaste mai putin dar tot se cunoaste. Ala de la service cica sa ma duc la o "echilibrare dinamica" sau asa ceva, unde se face echilibrare-aliniere in timp ce rotile se invart.
                Daca merg spre exemplu la 150 timp de o juma' de ora, o sa aiba ceva in viitor cauciucul, jantele, etc?

                Originally posted by Archangel80 View Post
                EXACT...
                Sa vezi ce metode au producatorii cu motoarele mari, gen BMW, Audi, Porsche, pt a scoate CO2 mic pe km.
                Ce metode au?
                Last edited by alexanfp; 9 September 2015, 00:22.

                Comment


                • #83
                  Ciudat cu tremuratul de volan dupa 130. Eu am avut Logan Ph2 si vibratii apareau dupa 170 cand oricum nu prea mai putea , la 140 nu vibra , nu tremura .
                  Ce anvelope ai ? (am patit si eu pe un Fiat pe care pusesem anvelope RunOnFlat si nu erau bine echilibrate dupa 2 service-uri de cartier din Bucuresti am ajuns la profesionisti Bridgestone Stefanesti, Arges si s-a rezolvat).

                  Incearca sa pui din acelasi PECO motorina si verifica consumul . Atat timp cand nu exagerezi cu mersul pe rezerva nu poti avea probleme . Au fost niste scandaluri cu benzinarii Petrom unde iti punea 52-54 litrii in rezervor de 50 si oamenii mai aveau ceva in rezervor ca nu mergeau pe vapori , si in Rompetrol nu depaseau 45-48 litrii pe plin (stiu cazuri).
                  1.6 MPi Icy White

                  Comment


                  • #84
                    Stepway II 2014 1.5 dci.

                    Traseu aproximativ: https://goo.gl/maps/8yVyP
                    Fara autostrazi, mers 70-100 km/h (110 km/h pe cateva portiuni scurte) in functie de trafic si relief. 2 persoane + bagaje. M-am bagat prin munti pe serpentine prin Slovenia si am stat destul de mult in aglomeratie in localitatile din jurul destinatiei din Italia, in rest mers frumos si cat mai constant posibil.

                    IMG_20150914_233034.jpgIMG_20150914_233050.jpgIMG_20150914_233056.jpgIMG_20150914_233111.jpg
                    Tutorial montaj conducte ventilatie pentru locurile spate: http://www.loganclub.ro/forum/showpo...postcount=1156

                    Comment


                    • #85
                      Dupa cateva drumuri am revenit si eu cu cateva poze
                      Bucuresti - Constanta - Bucuresti - Constanta - Bucuresti (la iesire de pe autostrada)
                      Bucuresti - Giurgiu - Bucuresti ( in localitate )
                      Bucuresti - Slobozia - Bucuresti ( in localitate )
                      Attached Files
                      Niciodata nu te certa cu un idiotu.Te aduce la nivelul lui si te bate prin experienta!!!

                      Comment


                      • #86
                        Ce viteza ai avut pe autostrada?

                        Sa tot mergi cu asa consumuri!

                        Comment


                        • #87
                          110 km/h pe C.C.
                          Niciodata nu te certa cu un idiotu.Te aduce la nivelul lui si te bate prin experienta!!!

                          Comment


                          • #88
                            E un consum foarte bun!

                            Comment


                            • #89
                              Extrem de bun, zic eu !
                              Niciodata nu te certa cu un idiotu.Te aduce la nivelul lui si te bate prin experienta!!!

                              Comment


                              • #90
                                cand vad turatia aia la 1500-1700... mai bine merg cu un consum mai mare decat sa o chinui la 1500...
                                laureate 1.5l, albastru marin

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google