Laureate

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #61
    Un mic ajutor daca se poate

    am nevoie sa dau jos si eu prima parte din tunelul masinii(schimbator si bricheta).desfac primele 2 suruburi din suportul de pahare si dupa aceea nu mai iese din cauza partii a doua a tunelului.trag de ea, dar o tine ceva si nu stiu cum sa ii dau de cap, daca ati mai desfacut sau stiti ceva ast un rasp Va rog
    Logan Prestige 1.6, SunTek Tints, Pilot exhaust, White Rims sigpic

    Comment


    • #62
      Se desface mai intai partea din spate, dupa care cea din fata.
      Daca vrei iti atatsez si niste scheme.
      Cel mai nou proiect auto din România!
      Foarte curând şi teste cu modele Dacia.

      Comment


      • #63
        da vecine as ramane recunoscator daca mi-ai spune cum se desface partea din spate.daca chiar ai niste skeme disponibile ar fi OK.astept un raspuns ar trebui sa vina repede ca stam la 2 blocuri distanta.
        Logan Prestige 1.6, SunTek Tints, Pilot exhaust, White Rims sigpic

        Comment


        • #64
          Uite aici schemele.

          PS: Masina din semnatura nu e a mea, e o poza luata de pe net. Deci nu suntem vecini.
          Attached Files
          Cel mai nou proiect auto din România!
          Foarte curând şi teste cu modele Dacia.

          Comment


          • #65
            Multumesc Andrei au venit la fix schemele tale, chiar ma intrebam unde e surubul care tine partea din spate.

            P.S. Scuze de confuzie, cu toate ca nu mi-ar fi stricat un vecin asa priceput. Daca ai vedea ce bine ii sta la masina asta facuta asa, e chiar frumoasa.
            Logan Prestige 1.6, SunTek Tints, Pilot exhaust, White Rims sigpic

            Comment


            • #66
              Andrei stii cumva unde e la Logan chestia aceea cum era la 1310 undeva sub bord de unde luai curent, permanent sau aveai curent doar cand puneai contactul??
              cum pot schimba nuca schimbatorului, adica nu reusesc sa o scot p cea veche pentru ca vreau sa o inlocuiesc cu cea argintie de 16V?
              se pot schimba ceasurile cu cele de 16V, cele albe si la ce pret? in service?
              Logan Prestige 1.6, SunTek Tints, Pilot exhaust, White Rims sigpic

              Comment


              • #67
                Poti lua curent de la bricheta daca vrei sa ai curent doar cu contactul pus sau de la cestofon daca vrei sa ai + permanent.
                Nuca schimbatorului se scoate prin fortare. Te pui intre cele doua scaune si tragi cu forta de ea rotind putin. Daca nu iese scoate-o cu un cleste e tip "papagal".
                Se pot pune ceasuri de Prestige, costa 300 ron si le poti monta si tu.
                Se gasesc aici.
                La dealer sunt foarte scumpe, nu merita luate de acolo.
                Si sa stii ca odata cu schimbarea lor nu o sa mai ai consum instant (daca aveai).
                Cel mai nou proiect auto din România!
                Foarte curând şi teste cu modele Dacia.

                Comment


                • #68
                  cat costa sa imi pun noile lampi pe spate alea cu semnalizarea alba?
                  am o cheie de Logan cu butoane, crede-ti ca as putea sa clonez frecventa de la a mea si sa ii schimb cheia ca sa am 2 chei cu inchidere ??
                  Logan Prestige 1.6, SunTek Tints, Pilot exhaust, White Rims sigpic

                  Comment


                  • #69
                    Se poate face chestia cu cheia. Vorbeste cu un electrician din service Dacia, ti-o face in timpul liber poate.
                    Cel mai nou proiect auto din România!
                    Foarte curând şi teste cu modele Dacia.

                    Comment


                    • #70
                      Am si io o nelamurire sau poate e o prob si trebuie sa o rezolv.
                      cand apas frana stopurile se aprind foarte tarziu, adica cateodata pun frana si nu apas pana la podea si traiesc cu stresul ca sa fiu atent daca e cine aproape in spatele meu sa nu ma impinga. am mers si cu alte logane si nu se intampla la fel si se aprind stopurile knd pedala e apasata f putin. mam holbat eu pe acolo pe la pedala de frana dar nu stiu la ce sa umblu.daca stiti despre ce este vorba poate ma ajutati sa aprind si io stopurile ca un om normal :P Ast rasp. poate ma ajuti tot tu Andrei.
                      Logan Prestige 1.6, SunTek Tints, Pilot exhaust, White Rims sigpic

                      Comment


                      • #71
                        Sub pedala de frana e un contactor, roz deobicei, pe care il reglezi. Te prinzi tu, e usor.
                        Cel mai nou proiect auto din România!
                        Foarte curând şi teste cu modele Dacia.

                        Comment


                        • #72
                          Originally posted by andrei View Post
                          Sub pedala de frana e un contactor, roz deobicei, pe care il reglezi. Te prinzi tu, e usor.

                          Andrei am scos contactorul acela de care zici tu dar nu se regleaza si cred ca trebuie sa il skimb k era sa ma pupe unu cu o Dacie dar noroc ca am avut eu grija si am dat mai in fata cand am auzit scartait.
                          Logan Prestige 1.6, SunTek Tints, Pilot exhaust, White Rims sigpic

                          Comment


                          • #73
                            E contactorul in care intra mufa roz.
                            Pentru a-l demonta se face asa:
                            • Se scoate butonu de pe pedalier prin desurubare un sfert de tura in sens trigonometric.
                            • Se impinge butonul mai inauntru (respectiv daca s-a impins prea inauntru, se scoate in afara) pur si simplu prin impingere/respectiv tragere, astfel incat sa se simta ca a alunecat pe suport, adica nu se impinge doar cursa lui normala, ci trebuie sa se simta cum a miscat fata de suportul intern de plastic.
                            • La sfarsit se pune butonul de contact pedala frana la loc pe pedalier, prin insurubare in sensul acelor de ceasornic.


                            Preferabil sa scoati mufa de la contactor pentru putea lucra mai usor si sa nu tragi tare de el, ca daca iese de tot nu se mai poate pune, decat foarte greu.
                            Cel mai nou proiect auto din România!
                            Foarte curând şi teste cu modele Dacia.

                            Comment


                            • #74
                              mii de multumiri ANDREI

                              Iam dat de cap si am rezolvat problema cu frana si acu merg in siguranta.
                              La portbagaj ce stii, ce pot sa ii fac sa nu mai imi sara in gura.Vine cu asa mare putere incat unde are opritoarele alea p tabla de sub luneta, mi-a indoit tabla si mia sarit si vopseaua.am mutat arcurile in toate pozitiile posibile, am fost la service si nu stiu ce sa ii faca, ei umbla tot la arcuri.ma gandeam ca poate au undeva un surub ceva si se mai strang.am niste prieteni la care se deschide zici ca are telescoape dalea ca la masini straine.
                              Last edited by crististreulea; 17 February 2008, 14:41.
                              Logan Prestige 1.6, SunTek Tints, Pilot exhaust, White Rims sigpic

                              Comment


                              • #75
                                Mai intinde arcurile sau pune un amortizor de portbagaj de Nova sau de altceva si adapteaza-l.
                                Cel mai nou proiect auto din România!
                                Foarte curând şi teste cu modele Dacia.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google