Dacia Logan facelift

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Originally posted by alindincluj View Post
    Stie cineva dintre amicii nostrii , au sa includa si climatizarea automata in lista de optionale
    Nu o sa aiba climatizare automata, nici macar optional.
    Cel mai nou proiect auto din România!
    Foarte curând şi teste cu modele Dacia.

    Comment


    • Multumesc pentru raspunsurile voastre , Squirrel si Andrei ! Toata stima !!!

      Comment


      • E important ca mai skimba si ei ceva.
        oricum cine are casco poate face un upgrade frontal si unul posterior.E simplu:o pereche de faruri,spoiler si o grila noua.
        un climatronic ar fi fost nemaipomenit dar probabil implica costuri prea mari.

        Comment


        • Actuala figura e pe piata de 4 ani, si-a facut norma. Orice schimbare e un pas inainte. E frumos spatele si interiorul dar din fata parca are un zambet prea prietenos nu e bine sa fii prea prietenos intr-o depasire sau cand dai flash-uri ca nu te ia lumea in serios.
          Semnalizatoarele unora, nu se aprind din lipsa de bun simt. Mare defect tehnic!

          Comment


          • Ohooo....Te-ai dus cam departe...Pana sa scoata modelu asta mai trec ani buni,acum vine Sandero...Logan II sau cum vrei tu sa-i zici e Laguna toata ziua Laguna 2003 numai ca are sigla Dacia :P....Vreau si eu frate O DACIE originalaaaa....Sa fie facuta de romani nu de francezi,nu la motor ma refer la design,motoru sa-l ia de unde vor iei nu ma intereseaza pe mine ma intereseaza lookul nu vreau sa semene cu laguna sau stiu eu...Copie xerox
            sigpic

            Comment


            • Vad ca pentru unii conteaza mai mult aspectul exterior decat motorul, siguranta sau calitatea. Dezamagitor...
              Cel mai nou proiect auto din România!
              Foarte curând şi teste cu modele Dacia.

              Comment


              • Da si vrei sa-ti zic si de ce?Dupa look iti dai seama de ce poate o masina....Pentru ca daca masina e butucanoasa si nu are deloc aerodinamica iti dai seama ca masina aia face ca tractoru la 150.Eu zic ca designul conteaza foarte mult.Si nu ma lua cu siguranta ca daca vrei siguranta nu iti iei logan iti iei Volvo...Deja o dam in altceva.
                sigpic

                Comment


                • Salutari
                  Eu sunt nou pe forum, asa ca n-am resuit sa parcurg in intregime tot ce s-a spus pana acum. Daca spun ce s-a mai spus deja, scuze
                  Am Loganul de un an jumate, merge bine, n-am avut nici o problema, insa in fiecare zi ma minunez de logica si cunostintele de ergonomie a designerilor de la Dacia. Le-am si scris pe tema asta, si vad cu surpindere din pozele postate a noului Logan ca exact ce era mai prost, aceea au pastrat. Voi exemplifica:
                  1 - Plansa centrala de bord - Cum este posibil sa curbezi plansa centrala spre motor?? Soferul are maini telescopice?? Orice bord din toata lumea este curbat spre interior, pentru a urma linia descrisa de mana soferului, numai Dacia este invers
                  2 - Butoanele din mijlocul plansei de bord. Mi se pare cea mai proasta alegere posibila. Ca sa deschizi geamul, trebuie sa te intorci in directia opusa. Cat despre geamurile din spate, pozitia butoanelor este de-a dreptul penibila. Sunt curios la noua versiune unde se afla.
                  3 - Manerele la usi. Ce fel de om normal pune jumate de maner la usi, ca sa sprijine numai jumate de brat? Oare ei au stat in masina asta dupa ce au facut-o? Si acum au pastrat exact acelasi maner, numai ca i-au adaugat si partea verticala. Insa tot n-au lasat loc pentru butanele de geamuri.
                  4 - Tetierele - le gasesc total incomode. Orice drum mai mare de cateva zeci de km face sa te doara gatul. Halal ergonomie.
                  5 - Filtrul de aer pentru habitaclu. Ce fel de masina moderna nu are filtru de polen, macar la versiunile de top, sau macar ca optional (cu toate ca asta mi se pare un pic jenant)? Oare noul logan are?

                  Mai sunt si alte probleme legate de confort si ergonomie. Concluzia este ca eu nu am nici o problema cu exteriorul, mi se pare ok, si noul Logan mi se pare si mai ok, dar daca nu fac ceva cu interiorul, atunci degeaba se mai obosesc.

                  Comment


                  • 2. Butoanele pentru geamurile spate tot acolo sunt pozitionate.
                    4. Tetierele sunt facute pentru protectie in caz de impact nu pentru a te sprijini de ele!
                    5. Filtru de praf/polen n-are Logan Ph2.
                    Cel mai nou proiect auto din România!
                    Foarte curând şi teste cu modele Dacia.

                    Comment


                    • Faza cu tetierele despre care a scris Kali_san2003 este cea mai penibile......Cum sa ti se para confortabile? Nu le folosesti , dupa cum a spus Andrei , numai in caz de accident, si eu am avut un incident, am fost lovit din spate de catre alta masina si atunci si-au aratat adevarata valoare in materie de confort....Sau siguranta...

                      Comment


                      • Originally posted by andrei View Post
                        2
                        5. Filtru de praf/polen n-are Logan Ph2.
                        Era asa greu sa monteze un filtru de praf? Zau daca nu se exagereaza cu economia asta dusa la extrem.
                        Cel mai lent 1,6 8v

                        Comment


                        • Daca nici Ph2 n-are filtru de praf...Atunci nu mai stiu ce sa zic...
                          Cat despre tetiere, aveti dreptate, scopul lor este sa protejeze la impact din spate. Insa eu sunt de parere ca nu poti conduce din Iasi pana la Timisoara sau pana la Constanta fara sa te sprijini de ele, ca te doare gatul groaznic. Si atunci forma ar trebui sa fie de asa natura ca sa sprijine gatul. Spre exemplu, singurul lucru care imi placea la Daciile vechi (1310) erau tetierele. La drum lung aveai o pozitie comfortabila, tetierele sprijineau gatul exact acolo unde trebuie. Astea de la Logan in loc sa fie curbate in afara, sunt curbate inauntru. Nu-mi explic de ce.

                          Comment


                          • Nu te tine nimeni sa le curbezi tu, insa sa nu vii sa zici ca ti-ai rupt gatul ca ai avut accident...
                            Cel mai nou proiect auto din România!
                            Foarte curând şi teste cu modele Dacia.

                            Comment


                            • La faza cu tetierele, e vorba de protectie.

                              Cat despre butoane mi se pare foarte bine aranjate pe consola centrala. La Honda de pilda cand conduce mama, trebuie sa o tot rog sa inchida geamul mai ales la viteza mai mare cand nu are rost. Asa la Logan, ori ridica pasagerul geamul ori il ridic eu fiind cu mana pe schimbator in oras cam tot timpul, doar intind dejtu si am terminat.
                              Logan Prestige 1.6 16v 105cp stock - 23000km
                              Honda 2.0 Accord Executive M/T - 21000KM

                              Comment


                              • Stie cineva cam cand va aparea la vanzare ph2 ce echipare va avea si ce preturi?

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google