Doar 2 linii pe indicatorul de temperatura lichid de racire

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • dupa lupte seculare care au durat 5 luni marti am vazuut si eu din nou 4 linii la temperatura
    andrei21us nivelul normal este de 4 linii ,la benzinar ajunge mai repede iar la diesel mai greu cand e frig eu unu nu am mai vazut 4 linii din noiembrie desi am mers cu viteza, multi km . Grav este daca depaseste 4 linii , daca iti arata 6 atunci trebuie sa te ingrijorezi !!!!!!!
    Cu tractorul pe ogoarele (strazile) patriei

    Comment


    • In patru luni nu am vazut decat o singura data 4 linii, cand am prins actiunea "umbrela" adica tot ce avea roti a iesit in trafic.... moment in care am reusit performanta de a "merge" 2 km in tot atatea ore....
      In rest, char daca i-am dat talpa peste 160km/h n-am vazut mai mult de doua liniute asa ca povestea ca trebuie sa indice 4 liniute, o fi valabila la vara cand vor fi 55 C la nivelul asfaltului.... (la motorul pe care il am, la altele... n-am de unde sa stiu)
      sigpic
      Ambition 1.5 dc

      Comment


      • Originally posted by Andrei21us View Post
        mi-au spus ca modelele produse dupa 2006(euro4) nu afiseaza 4 liniute ci doar 2...daca afiseaza mai mult de 2 atunci sunt probleme
        Sunt probleme in capul lor...

        Originally posted by Andrei21us View Post
        daca vreodata afiseaza mai mult de 2 liniute sa ma opresc ca mi se incalzeste prea mult
        Nici n-ar trebui sa se numeasca mecanici oamenii aia, cum sa zica asa aberatii?
        4 linii e temperatura optima de functionare a motorului, nu 2 linii.
        Cel mai nou proiect auto din România!
        Foarte curând şi teste cu modele Dacia.

        Comment


        • astazi am vazut si eu 4 liniute dupa mers cam 1 ora prin frumosul nostru trafic din Bucuresti
          Kiss Fm Gris Platine DC

          Comment


          • 4 linii e temperatura optima
            la 2 linii cred ca orice model poate consuma mai mult sau nu merge motorul la temperatura care-i trebuie
            sigpic Alexandria

            Comment


            • eu unul nu am avut probleme pana acum la 2 liniute nici cu consumul nici cu caldura
              astazi insa am mers foarte mult cu treapta 1 si 2 si probabil asta a fost cauza incalziri plus cresterea temperaturi de afara

              pot sa iti spun ca asta este specific motoarelor disel deoarece si asta vara cand am urcat in Apuseni cu Loganul tatalui meu de 70 cp la o temperatura de 9*C imi scazuse la 2 liniute

              In aceasta iarna a avut la fel numai 2 liniute. Ce pot sa cred ca sunt defecte
              Kiss Fm Gris Platine DC

              Comment


              • Eu am un 1.5 dci 65 cp si mai tot timpu imi arata 2 lini...chiar si dimineata cand o las sa mearga vre 15 minute dupa ce plec cu ea..dupa vreo 150-300 de metri imi arata 2 lini...cand ies cu ea pe drum intins si o calc imi arata 4 lini
                Bart: I am through with working. Working is for chumps.
                Homer: Son, I'm proud of you! I was twice your age when I figured that out.

                Comment


                • La tine ajunge mai repede la 4 linii pentru ca nu ai intercooler.
                  Cel mai nou proiect auto din România!
                  Foarte curând şi teste cu modele Dacia.

                  Comment


                  • pai parca ziceai andrei ca nici motorul de 70 de cai nu are intercooler.... cu toate ca eu sustin ca are. si la mine la 70 de cai ajunge foarte greu la 4 linii.
                    deci vrei sa zici ca numai ala de 85 de cai are intercooler?
                    1.5 DCi Laureat Gri platine, a strong car for a strong man!

                    Comment


                    • Are si ala de 70 CP intercooler. N-am zis niciodata ca n-ar avea, nu stiu unde ai citit asta, dar la mine sigur nu.
                      Cel mai nou proiect auto din România!
                      Foarte curând şi teste cu modele Dacia.

                      Comment


                      • sorry, era vorba despre csebalyn la topicul logan vs solenza, nu de tine!
                        sorry inca o data!
                        1.5 DCi Laureat Gri platine, a strong car for a strong man!

                        Comment


                        • ce onoare pe capul meu ... am avut parte de multa vreme cu 4 linii prin infernul de azi (a fost si cald afara) ... se pare ca suntem pe drumul cel bun.

                          Comment


                          • intre timp mi-am mai luat si un 1.5 dci kiss si nu se ridica temperatura la 4 linii nici dupa 250 de km de mers fara oprire(focsani suceava) dar in masina e ok e cald , totusi la cel vechi pe benzina mia urcat si iarna la minus 10 grade la 6 linii . la mers incet prin oras.tre sa fie momentul de schimbat radiatorul sau pompa de apa oare(are aproape 200 000 de km(doua sute de mii de km)nu piede apa dar se incalzeste cam repede si se racestegreu deabia daca face fata ventilatorul

                            Comment


                            • deja se simte ca s-a facut mai cald ... ca urca mai mereu la 4 linii ... am ramas masca... dupa vreo 10-15 km prin oras e sus la 4 ... fara trafic, schimbat la 2500 ... mers tineresc, nu cox

                              de cand a iesit din service urca mai usor la 4 linii ... poate mi-au infundat aia traseul de la intercooler )

                              Comment


                              • Salutare! Am vazut si eu joi 4 liniute. Nu mai vazusem de cand au aprins bradu la Unirea.
                                Cred ca totusi e normal cu 4 liniute. Daca e asa inseamna ca la 2 nu e bine deloc. Probabil consuma mai mult cu 2 liniute.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google