cum se pot desfunda stropitorile de parbriz?

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #16
    D'oh... Asa am facut si la dacia veche, dar nu mi-a trecut prin cap. Oricum !
    sigpic

    Comment


    • #17
      In loc de furtunasele originale se poate folosi cu succes furtunul de aer pentru acvariu (de silicon).
      Duzele se pot desfunda dandu-le jos de pe capota, duse in casa si suflate cu putere pe ambele sensuri si in ultima instanta (depuneri de piatra, etc) se lasa intr-un vas cu produse concentrate de eliminare a depunerilor. Eu asa am reusit.
      GL-22-TOF

      Comment


      • #18
        Daniel cum ai reusit sa le dai jos?Diuzele....
        sigpic

        Comment


        • #19
          Furtunasele imbatranesc repede deoarece nu sunt rezistente la caldura mai ales ca o mare parte din lungimea lor se afla in compartimentul motor unde este foarte cald.
          KISS ,1.6 mpi , 90 de gloabe ... inviorate

          Comment


          • #20
            Un prieten a inlocuit acele furtunase cu altele de Dacia 1310 siliconate. Fara probleme.

            Comment


            • #21
              Danielliviu cum ai dat duzele jos fara sa le strici?
              sigpic
              !

              Comment


              • #22
                Scuze de intarzierea raspunsului in primul rand.

                Scoti futunul din duze, apoi vei observa ca pe interiorul capotei duzele au 4 "aripioare" de plastic. Le pliezi cu ajutorul unui cleste-papagal, pe rand. E de ajuns sa iasa putin fiecare pereche de aripioare, dupa aceea e usor. Eu nu am avut in acel moment decat niste surubelnite la indemana si m-am chinuit cu o surubelnita plata.

                Maine dimineata le dau jos (trebuie sa le desfund si eu iar) si voi face niste poze mai concludente. OK?
                GL-22-TOF

                Comment


                • #23
                  Da...Imi era teama sa nu rup acele aripioare de plastic...O sa le dau si eu jos...
                  sigpic

                  Comment


                  • #24
                    Stai linistit, ca nu se rup. Putina atentie doar. Le-am dat jos de vreo 3 ori pana acum si n-au nimic.
                    GL-22-TOF

                    Comment


                    • #25
                      Dar cat costa doua duze noi? Nu este mai bine sa le schimbi.
                      si spunea cineva mai devreme ca le-a inlocuit cu unele de vw. Cum ai reusit?
                      tema, ideea si morala este banii
                      banii este fericire restu' tot e amagire

                      Comment


                      • #26
                        Duzele noi au un pret mult supraestimat. Acum 1 an si ceva mi s-a dat un pret de 30 ron bucata. Pierdusem una prin iarba cand am vrut sa le pun la loc si cand am auzit.... 2 ore am cautat pana am gasit-o.
                        Se pot inlocui cu orice duze care au sistem asemanator de prindere pe capota. Trebuie doar sa cauti. Mai este un topic dedicat schimbarii duzelor, dar nu reusesc sa-l gasesc acum.
                        GL-22-TOF

                        Comment


                        • #27
                          Asa cum am promis, revin cu poze cu demontarea duzelor de pe capota. Nu e greu si nu se strica. Spor la treaba.
                          Attached Files
                          GL-22-TOF

                          Comment


                          • #28
                            Mie mi s-au infundat pe partea dreapta. Am suflat in diuze(cu gura) cu putere si acum merg.

                            Comment


                            • #29
                              Cu o lita de otel dintr-un cablu de acceleratie vechi se desfunda...
                              Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

                              Comment


                              • #30
                                Sau o lita cum se folosea odinioara la sigurantele de Dacie.
                                Forum neinteresant. Delogat definitiv.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google