Rugina Logan - totul despre problemele de rugina

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Originally posted by Archangel80 View Post
    Incep sa cred ca serviceurile fac treaba mai buna ca angajatii Dacia.
    Nu te grăbi cu astfel de verdicte, poate ai fost tu mai norocos!

    Comment


    • Depinde cat de bine este motivat acel muncitor sa faca treaba buna.
      Sunt ateliere auto unde au salarii de tot rasul si e normal ca acel om sa nu isi dea interesul.
      sigpic

      Comment


      • Neata. Am fost ieri si m-am programat pentru maine dimineata sa las masina. Sper ca pana sambata sa o pot ridica. Cand i-am arata omului de la garantii a spus "aaa, se rezolva, nu va faceti probleme"..."domne, da zic, daca apare iara...".."aaa, stati linistit, cine stie, poate nu au fost debavurate cum trebuie, nu e nici o problema, se da luneta jos si se rezolva..nici no sa se observe.." ca cica nu mai ruginesc ca inainte, ca din 2007 au schimbat furnizorul la tabla, auzi...
        sigpic

        Comment


        • Rugina Pe Usi

          Va salut,

          Am o mica problema de ceva timp cu rugina pe fetele de usi si anume la partea inferioara, unde se vede foaia de tabla ca a fost pliata pe usa. Acolo unde sunt lasate gauri pentru injectiile cu material anticoroziv ( care aparent ,nu face nimic ). As vrea sa stiu cum ati reparat treaba asta si inca o intrebare. Ma uitam la Wheeler Dealers si am vazut ca au folosit o pasta pentru rugina care face efectul invers al oxidarii ( face rugina un fel de metal ). Exista asa ceva pe la noi?

          Comment


          • Originally posted by neos View Post
            Am o mica problema de ceva timp...
            Puneti niste poze, an masina, culoare...banuiesc cam la ce portiune va referiti dar... E o problema destul de des intalnita la Loganurile mai vechi, de pana prin 2006. Se datoreaza in principal (fara suparare) proastei intretineri. Acele gauri nu sunt pentru injectare ceara ci pentru scurgerea apei din usa.
            Asa cum am spus...niste poze ar fi mult mai sugestive.
            Last edited by CeDeBe-L; 2 April 2014, 11:10.

            Comment


            • probabil e problema masticului

              Comment


              • Originally posted by CeDeBe-L View Post
                E o problema destul de des intalnita la Loganurile mai vechi, de pana prin 2006. Se datoreaza in principal (fara suparare) proastei intretineri.
                Ce intelegi tu prin asta? Ce intretinere ar trebui sa faca un utilizator? Sa spele cu jet noroiul din interiorul usii?
                Acolo face rugina din cauza muncii de 2 lei facuta in uzina. De ce la altii masini nu sunt probleme in zona aia?
                Dacia Logan 85 cubic inches 2k5
                "Whenever you find yourself on the side of the majority, it is time to pause and reflect"

                Comment


                • toate loganurile au problema indiferent de anul de fabricatie.ei zic ca au remediat ceva in 2007 .nimic ,e vrajeala ca ruginesc toate.
                  Welcome to the Club, We Have Jackets !

                  Comment


                  • Pot sa confirm treaba asta. Mi-a aratat si mie un vecin cum arata loganul lui din 2007 prestige bleu metalizat, spalat si cosmetizat in fiecare saptamana... si anume

                    RUGINA INFLORESTE SUB VOPSEA deci nu se poate da vina pe lovitui de pietre si lasat tabla goala.

                    Ca e din 2005-2006 sau dupa 2008 e vorba de negalvanizarea tablei. In combinatie cu tabla subtire se produc gauri frumoase.

                    Comment


                    • eu am vazut la loganuri din 2009 care aveau aceasi problema. si cand am spus gauri pt injectie cu ceara , am zis asta pentru ca asa a fost. am fost cu masina la autonesti si au facut injectie cu ceara. cat despre intretinere, nu vad ce as putea sa ii fac acolo. a ruginit din interior spre exterior. cum sa ajung sa curat acolo?
                      Originally posted by CeDeBe-L View Post
                      Acele gauri nu sunt pentru injectare ceara ci pentru scurgerea apei din usa.
                      de unde apa in usa?
                      Last edited by neos; 2 April 2014, 11:54.

                      Comment


                      • Apa in usa intra pe langa chedere. Pt asta s-au pus alea 2 gauri in partea de jos, pt scurgerea apei.
                        Dacia Logan 85 cubic inches 2k5
                        "Whenever you find yourself on the side of the majority, it is time to pause and reflect"

                        Comment


                        • nu stiu daca e vreo masina la care sa nu intre apa in usa... deci alea sunt clar scurgeri

                          Comment


                          • la toate intra.problema e Dacia care are mai ales partile interioare al portierelor netratate.la vechea dacie 1300 daca dadeai jos panoul gaseai petice nevopsite.cred ca si la Logan e la fel.noul Logan are aceeasi boala.nu stiu Dokker sau Lodgy cum se comporta ,dar tere cred ca alea nu ruginesc asa repede.pe tema ca nu se face treaba in Romania eu închideam fabrica instant de la Mioveni ,daca eram in locul francezilor.
                            Welcome to the Club, We Have Jackets !

                            Comment


                            • Originally posted by btecus View Post
                              ...ca cica nu mai ruginesc ca inainte, ca din 2007 au schimbat furnizorul la tabla, auzi...
                              mda...ciunga asta o arunca de cate ori au ocazia, am auzit-o si io de m-am saturat...cum ca pana in 2007 lucrau cu sidexu si ca dupa aia au schimabt furnizoru' (nu au vrut sau nu stiau, cine e) si s-a rezolvat problema.
                              O laie...vad ca e mai rau cu astea de dupa 2007...

                              Comment


                              • laguna mea este din 99 si nu are pic de rugina...nici macar pe sub ea...ce i drept am mai vazut lagune coapte pe la praguri..cred ca depinde de lot.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google