Rugina Logan - totul despre problemele de rugina

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Nici pe mine nu m-au chemat pentru ceruire, are 5 ani. Daca as merge la un dealer mi-ar pune ceara in praguri moca ? Am verificat si nu se simte ca ar fi pus nimic in praguri.

    Comment


    • da, sunt discutabile situatiile de la un dealer la altul privind reparatia la caroserie cand apare rugina eu zic sa mai incerci si alti dealeri sa vezi ce ti zic ca nu au voie sa te refuze sau sa te tina cu vorba,pe mine ma sunau sa mi aduca aminte ziua programarii pt. ceruire asta la iatsa .
      Mike ar trebui sa suni la un reprezentant sa le spui ca nu ai ceruirea facuta,o sa ti ceara un cod din talon o sa verifice si or sa te programeze,succes!

      Comment


      • @mikebike72:
        e posibil sa te fi omis, din graba sau din prea multa treaba...
        mergi la dealer, spune de cand e masina si ca trebuie sa intre la programul gratuit anticoroziune.
        Computer, did we bring batteries?... Computer?...

        Comment


        • Ok, mersi de raspunsuri, o sa incerc sa vad ce obtin. Eu banuiesc ca m-au omis nu neaparat intentionat la cate loganuri sunt...

          Comment


          • Si mie operatiunea de ceruire mi s-a facut fara sa fiu chemat la service. Intimplarea a facut sa merg la un service Dacia cu alte probleme iar la final am fost intrebat daca mi s-a facut lucrarea cu pricina. Cum nu o facusem m-au programat la citeva zile dupa aceea si am fost si mi-au facut-o!!!

            Comment


            • Rugina nu apare numai la logan!expl: Mercedes-ul meu din 1996 w210,e Klasse, a fost foarte copt la aripi si usi,acum urmeaza podeaua cine stie ce ma asteapta.Daca vreti sa mergeti la service pt. a va repara-o pe garantie...nu mergeti fara a fii facut toate service-uriile la ei,ca va resping. Daca nu ar fii rugina,Loganul ar fii o masina bestiala!
              Bafta tuturor!
              Allways on the move ...
              http://www.youtube.com/watch?v=Nwx_Bdgl2Bg

              Comment


              • Un prieten are un logan prestige de un an si jumatate si deja i-a aparut rugina pe aripa dreapta spate, i s-a umflat vopseaua. Deja s-a saturat de Dacia si nici nu vrea sa mai auda, este hotarat sa o vanda, Cam are dreptate dar asta e, trebuie sa recunoastem ca am luat teapa dar asta e nu avem ce sa facem, astea sunt cu astea defilam. Numai bine!
                p.s. parerea mea este ca nu e normal sa rugineasca asa de repede si cei de la Dacia sau facut de ras cu Dusterul ca a ruginit

                Comment


                • Nu conteaza daca ai fost la revizie la service autorizat ei sunt obligati ca idaca ai garantie anticoroziva sa te rezolve indiferent unde ai facut tu reviziile!
                  Dacia Duster nici nu a apratut si deja a ruginit?prima data sa il vedem pe drumuri si dupa aceea sa comentam!

                  Comment


                  • Pe mine ma amuza foarte tare loganistii astia de 5 stele care s-au saturat de Dacia . Dar nu cumpara alta marca de masina ca tre sa latre la alt forum. As dori sa-mi dati un exemplu de marca doar unul singur care nu are rugina. Pana si Trabantul avea precum si Land Rover .Desigur asta nu inseamna ca Dacia nu si-a facut treaba cum se face in Rromania ,adica prost si lucrand in domeniu pot spune unde si cand apar problemele de rugina cele reale,iar pe cele ireale cum este aripa dreapta spate la muchie sunt cauze externe ca si la Skoda ca si la Opel etc. si sa va dau un indiciu de ce apare in dreapta mai intens? Nu ,las Loganistiii de 5 stele sa gandeasca ca ei oricum sunt meseriasi in ale toate mecanica tinichigerie vopsitorie electrica fotbal poitica si cine stie cate alte calitati mai au !

                    Comment


                    • fratilor eu am un logan din 14.02.2005 si pana acum am descoperit rugina in urmatoarele locuri: 1-in spatele stopurilor(2 3 punctulete inflorite)
                      2-in zona unde vine chederul de la capota(o portiune de 5 cm)
                      3- la capacul de la rezervor
                      4-aripa spate dreapta....unde vine fixata bara
                      eu am fost chemat in service pt a injecta ceara suplimentara.....si asa am scapat si de rugina de la contraaripi spate.....NU am cum sa mai pun poze k am vopsito din cauza k mi sa curatat vopseaua de fabrik pe juma de portiera(asta sa intamplat in vara lui 2006)....nush ce sa zic ...lasa de dorit

                      Comment


                      • Originally posted by victor80 View Post
                        Pe mine ma amuza foarte tare loganistii astia de 5 stele care s-au saturat de Dacia . Dar nu cumpara alta marca de masina ca tre sa latre la alt forum. As dori sa-mi dati un exemplu de marca doar unul singur care nu are rugina. Pana si Trabantul avea precum si Land Rover .Desigur asta nu inseamna ca Dacia nu si-a facut treaba cum se face in Rromania ,adica prost si lucrand in domeniu pot spune unde si cand apar problemele de rugina cele reale,iar pe cele ireale cum este aripa dreapta spate la muchie sunt cauze externe ca si la Skoda ca si la Opel etc. si sa va dau un indiciu de ce apare in dreapta mai intens? Nu ,las Loganistiii de 5 stele sa gandeasca ca ei oricum sunt meseriasi in ale toate mecanica tinichigerie vopsitorie electrica fotbal poitica si cine stie cate alte calitati mai au !
                        Suferi de vreun complex fata de loganistii de 5 stele ? Vad ca tot bati apa in piua pe tot forumul pe tema asta. Altceva ?
                        '08 Logan Prestige PH1 - 1.6 16V - Mineral Blau Pearleffekt

                        Comment


                        • Originally posted by mihai_u View Post
                          Rugina nu apare numai la logan!expl: Mercedes-ul meu din 1996 w210,e Klasse, a fost foarte copt la aripi si usi,acum urmeaza podeaua cine stie ce ma asteapta.Daca vreti sa mergeti la service pt. a va repara-o pe garantie...nu mergeti fara a fii facut toate service-uriile la ei,ca va resping. Daca nu ar fii rugina,Loganul ar fii o masina bestiala!
                          Bafta tuturor!
                          Frate mertanul tau are 14 ani, nu e de mirare daca a rugit e normal e trecut prin viata, daca ar aparea si la logan rugina dupa macar minim 10 ani nu ar mai fi atata lume nemultumita, dar una e sa apara rugina dupa 10 ani si una dupa 1-2ani.

                          Comment


                          • salut..acum un an am fost la service dacia pentru remedierea unei probleme cu rugina sub chederele de la baza geamurilor ( la toate usile ), cica s-a remediat..eu unul nu m-am mai uitat pe acolo pana acum si stupoare..tabla e mancata efectiv de tot..se iau bucati din ea daca tragi cu unghia..am sa ma duc din nou la ei sa le arat problema..acum intreb si eu..daca se constata ca e foarte afectata tabla..se pot inlocui usile pe garantie?..ca orice i-ar face..in ritmul asta in cel mult un an am sa merg cu placaj in loc de usi..
                            Attached Files

                            Comment


                            • Eu pe sub chederele de la geamuri atat cele de sus cat si cele de jos am dat cu un strat subtire de vaselina pe toata suprafata unde sta chederu' , mentionez ca de atunci nu mai am nici-un fel de problema, am gasit si eu puncte de rugina acolo, le-am curatat, am dat cu vopsea si pe urma cu vaselina. Nu am fost la Dacia pentru ca o reparam acolo si o lua in alta parte ca asta-i tabla. Cine vrea sa dea cu vaselina ca mine sa aibe grija sa nu nu puna multa vaselina pentru ca strica chederele, o pelicula subtire este de ajuns. Am fost si la programul cu ceruirea, l-am cinstit pe baiatul de acolo si mi-a dat cu ceara pe toata podeaua din fata pana in spate,capota fata, spate, praguri si usi, am fost multumit si acum as vrea sa ma mai duc inca o data sa-i mai dau un strat de ceara.
                              Pun si cateva poze cu portbagajul meu, am scos mochetele laterale si am dat cu ceara pe tabla, deoarece am vazut in iernile trecute foarte mult condens.
                              Attached Files

                              Comment


                              • aica ti-a dat peste tot pe dedesubt cu ceara? pe scuturi, toba si tot ce mai e pe acolo? ai deschis capota de la motor si ti-a spreyat-o cu ceara?
                                Computer, did we bring batteries?... Computer?...

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google