Rugina Logan - totul despre problemele de rugina

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • tre sa iti iei duster pt bucuresti , dragman ?

    hai sa iti amintesc ( spun ) un banc:

    Un elvetian vine in vizita in Romania.In Bucuresti ia un taxi, pe drum, dupa aprox 10 min intreaba pe sofer:
    -Nu va suparati, dar muntii unde sunt ?
    -In zona noastra nu sunt, dar de ce intrebati?
    -Pai vad numai suv-uri, jeepuri etc si ma gandeam ca si le-au cumparat pt a urca muntii cu ele

    app, daca spui ca si in Bucuresti sunt drumuri rele, inseamna ca nu ai `colindat` tara..

    scuze pentru off topic, dar trebuia sa zic asta )

    referitor la rugina, am avut si eu probleme destul de mari, dar doar pe aripa dreapta spate, rugina era rugina nene, nu un pct de 4-5 mm..am pus poze la inceputul treadului, printre primele pagini. dupa aproape 3 ani de cand aveam masina, m-a chemat in service prin programul ala al lor. acu masina nu mai are nimic ( in afara faptului ca imi sar pietre la greu de la roti si s-a dus vopseaua )

    bafta ;)
    " Nevastamea conduce atat de rau, incat GPS-ul i-a spus: in 50 metri trage pe dreapta ca vreau sa cobor "

    Comment


    • jantele de tabla nu va ruginesc?

      Comment


      • Originally posted by mihai_u View Post
        incredibil ce aud aici !!!....io unu nu cred ca o sa-mi mai iau logan (rugina peste rugina)... o sa astept inca putin sa vad cum se comporta Duster-ul la altii ..si dupa vreo 6 luni ma gandesc ..pana atunci continuu cu merc si audi ... in cazul ruginii de la logan eu va sfatuies sa mergeti urgent la ''curatatorie'' la service ca alea nus ''pelicule'' de rugina auzi tu la astia...io unu sincer nu am auzit de ''pelicula de rugina''fiti realisti ... tabla nu e galvanizata si cum era la colegu R_adu,toba de espament aia nu mai rezista cred ca nici 6 luni...imi place loganul dar acuma .... chiar m-am lamurit...tot le ziceam tuturor care ziceau ca loganu asa si loganu asa...numai rele...totusi am ajuns la concluzia ca sunt masini proaste ... ma scuzati pe cei care se simt ofensa-ti dar asta e adevarul ... totusi sunt cazuri in care nu este rugina ????????vroiam sa-mi iau un MCV-u...merci!



        PS: puneti niste poze cu loganuri fara rugina ... toba,motor,etc....

        pustiule...iti spun ca si eu am mai mers sau avut alte masini gen Audi A6 chiar, loganul este o surpriza placuta in special dci-ul iar rugina.....o am de 4 ani si e ca noua....
        sigpic

        Comment


        • Eu personal o sa astept sa se incalzeasca si vad cum tratez local rugina sa ma tina o perioada pana ma duc sa o fac...

          @Tudor-eu zic ca nu ar fi rau un duster pt Bucuresti...f des trebuie sa parchez pe trotuar si bordura are juma de metru,ating cu bara,etc...plus gaurile,etc...si Bucurestiul recunosc,e un caz fericit,sunt totusi drumuri bune,dar cand pleci prin tara e si mai nasol...deci eu zic ca e ok sa stai linistit la volan,fara prea mult stres ca iti spargi jantele pe care cu greu ti le-ai cumparat...acum nu stiu daca merita sa intretii un suv doar pt motivele enumerate de mine...dar asta e alta discutie...si cred ca Dusterul e un pic altceva decat Tuareg,q7,etc...adica isi merita mai mult banii in Bucuresti...sper sa nu fim fff offtopic.
          Last edited by Dragman; 9 March 2010, 16:53.
          sigpic

          Comment


          • @gigiman, ba da, un pic, de la capacele care retin apa

            @dragman eu mi-am spus parerea..dupa mine nu, dar fiecare face ce vrea cu banii lui ;)
            " Nevastamea conduce atat de rau, incat GPS-ul i-a spus: in 50 metri trage pe dreapta ca vreau sa cobor "

            Comment


            • Asta clar...nu te gandi acum ca imi iau Duster...dar imi vine cateodataaaa...

              Apropos...am sunat la Dacia la VC (a nu se citi W.C.) si m-au programat pentru tratamentul anticoroziv...sa vedem acu ce se va intampla ca sunt curios...
              sigpic

              Comment


              • pai si eu logan inmatriculat in mai 2005. anul in 2008 prin octombrie am observat mici pete de rugina la aripile din spate (mai ales pe muchie unde sarise vopseaua de la pietre) si cineva mi-a zis sa ma uit si in portbagaj sub mocheta pe aripile interioare si erau si acolo puncte.
                Prin primavara lui 2009 m-am dus la reprezentanta si mi-au facut-o gratis (inclusiv vopsit aripi spate) si mi-au pus aparatori de alea la toate aripile. nu-s de ala s-o caut si-n teava de esapament , dar m-am uitat ieri atent la ea pe un elevator (pt ca i-am schimbat amortizoarele fata) , masina are 140 k km si n-are gram de rugina pe vopsea. poate doar sub aparatorile alea daca o avea ca n-am cautat si pe fierul brut ca-i normal sa aiba ! toba e cea originala , de 5 ani si nu are nimic ! nu vreau sa-i fac reclama si nu lucrez la Dacia , dar la ce am citit aici mi-era frica sa ma uit sub ea !
                Un prieten si-a adus o masina ( ford mondeo din 2003 daca nu se supara nimeni ca-i fac "reclama" ) din Anglia anul trecut si anul asta incepe sa-i dea rugina pe exteriorul portiereler jos , pe capatul haionului , etc
                sa inteleg ca-i din cauza climei de acolo sau din cauza ca a dat "piept" cu sarea de pe strazile noastre ?
                Last edited by Costi-bc; 9 March 2010, 22:01.
                o/____\o
                (i)
                .........

                Comment


                • Are cineva mcv-u care are probleme de rugina?...am fost la reprezentanta si mi-au spus ca toate logan-uriile sunt tratate anticoroziune!...dar daca apare rugina dupa ceva timp? (am intrebat eu)..oare ce tratament o fii ala ! mi-a zis ca se mai poate face un tratament impotriva coroziunii decat daca imi apare rugina...in fine...fratiilor nu numai bucurestiul e plin de gropi....in toate orasele de la A-Z sunt...si inca ceva...sa stiti ca nici in strainatate nu e roz(drumuri bune) cum s-ar zice,expl.Austria-Graz...se cam gropaiesc,dambuiesc si aici drumuriile...problema e ca aici se mai si repara...asta e diferenta...in rest aceleasi drumuri si oameni mai prosti...astept concluzii despre mcv...ms!
                  Last edited by mihai_u; 9 March 2010, 22:10.
                  Allways on the move ...
                  http://www.youtube.com/watch?v=Nwx_Bdgl2Bg

                  Comment


                  • Ph 2 are tabla zincata sau aluminizata , e un pas inainte fata de PH1 care nu are nimic zincat.

                    Comment


                    • Cred ca te inseli cand afirmi ca tabla este zincata indiferent ca este ph 1 sau 2!

                      Comment


                      • Mai, eu am vazut , pipait , analizat elemente de caroserie de ph2 si crede-ma ca stiu ce inseamna tabla cheala si recunosc atunci cand este protejata anticoroziv. Probabil ca nu sunt toate elementele asa , nu stiu mai mult de atat.

                        Comment


                        • Asa sa fie bine ar fi!

                          Comment


                          • Astia din poza nu se mai plang de rugina...si noi repede sarim cu gura...
                            Attached Files
                            sigpic

                            Comment


                            • Camion sau autoturism

                              Originally posted by Dragman View Post
                              Astia din poza nu se mai plang de rugina...si noi repede sarim cu gura...
                              masina aia trebuie incadrata la Trailer .. Camion de mare tonaj... stai tu linistit ca am mai vazut in tarisoara noastra numita ROMANIA... DACIE plina ...burdusita cu lana ...saci cu nuci ...de-astea ... ( no offence) prietenii stiu de ce...

                              numa' bine !

                              Comment


                              • Dupa ce am citit aproape toate posturile, ma cam ia cu friguri ce vad! De abia astept sa ne lase iarna asta si sa dea caldura si bag masina la o revizie capitala pentru eliminarea ruginii. Pana acum n-am probleme vizibile, nici la roti, nici la chedere(aici le-am dat si jos si nimic), dar prin portbagaj si pe sub mochete n-am umblat. Astept sa vad ce surprize imi rezerva masinuta!

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google