Rugina Logan - totul despre problemele de rugina

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Originally posted by andrei_mircea View Post
    Eu la taxi-uri as propune catre RAR si toate institutiile abilitate, ca absolut toate masinile care sunt pentru transport persoane sa faca ITP-ul anual, nu la doi ani, pentru ca sunt foarte multi zmei (soferi de taxi-uri) fac einspemii de accidente si merg cu masinile busite, fara frane, fara directii, cu pomul de craciun in bord, cu un nor kilometric de fum dupa ei, etc... Am mers cu un taxi odata, facea in mers de parca avea rotile ovale.
    Apropo de rugina... check this out !
    Pai de ce sa le faca ITP-ul anual? Lasa ca e bine ca fac la 6 luni. Dar chiar si asa, parca nu stie toata lumea ca oricine poate sa ia ITP-ul daca vine cu o poza a lui Vlaicu sau, daca e grav, cu a lui Caragiale.
    sigpicI don't want you to think like me, i just want you to think.

    Comment


    • Originally posted by andrei_mircea View Post
      Eu la taxi-uri as propune catre RAR si toate institutiile abilitate, ca absolut toate masinile care sunt pentru transport persoane sa faca ITP-ul anual, nu la doi ani...
      Nu se face anual, ci o dată la 6 luni.

      Comment


      • off topic

        Originally posted by andrei_mircea View Post
        Eu la taxi-uri as propune catre RAR si toate institutiile abilitate, ca absolut toate masinile care sunt pentru transport persoane sa faca ITP-ul anual, nu la doi ani, pentru ca sunt foarte multi zmei (soferi de taxi-uri) fac einspemii de accidente si merg cu masinile busite, fara frane, fara directii, cu pomul de craciun in bord, cu un nor kilometric de fum dupa ei, etc... Am mers cu un taxi odata, facea in mers de parca avea rotile ovale.
        Apropo de rugina... check this out !
        In interior chiar nu ma asteptam sa gasesc rugina. Hai...la usi..la pasaje ca na. dar la interior?! Inca un motiv sa nu ma mai uit la dacia oricare ar fi pretul asteia.
        Pentru autovehicule transport persoane, inspectia tehnica periodica se efectueaza la 6 luni ,inclusiv taxi !

        Comment


        • Originally posted by andrei_mircea View Post
          Eu la taxi-uri as propune catre RAR si toate institutiile abilitate, ca absolut toate masinile care sunt pentru transport persoane sa faca ITP-ul anual, nu la doi ani, .
          adica sa dea si ei mai multa spaga... corect.
          crezi ca exista itp pe bune pentru vreun taxi ?! eu stiu pe cineva care a mers un an fara si a fost oprit si iertat, fiindca sunt taximetristi. si nu prea se inghesuie vreu "circulator" sa-l lase fara paine.

          Comment


          • Originally posted by B997NDL View Post
            grund si vopsea de unde ?! cine imi face codul de vopsea pentru 50 de ml ? si teoretic ar trebui intai slefuit locul,ca daca e putina rugina, cred ca degeaba mai dai.

            @mr.K: la ciobitura de la aripa (pasajul rotii) se vede ca ar fi galvanizata.
            Grund la pensula, vopsea pt logan se gasesc deja facute, la spray. Daca era alta masina mai serioasa intelegeam dar la logan cu ale sale 5 palete de culori.... Vopsesti cu o culoare apropiata, tot e de 100 de ori mai bine decat sa ai rugina acolo, chiar si estetic, dar mai ales functional.
            http://www.youtube.com/watch?v=pvSt-c_YkTQ

            Comment


            • care 5 nuante ?! ca numai la blu navy am vazut trei, cel putin.
              si prefer sa am rugina decat sa fie in toate nuantele.

              Comment


              • Dalmatian o fac, da-o dreaqu', decat sa vad rugina pe ea.

                Comment


                • Io o sa ma folosesc un pic de masina mea sa experimentez metoda cu oja: o las asa vreun an sa vad cum se comporta. Asa, de curiozitate.

                  Comment


                  • Originally posted by mr.K View Post
                    Logan retusat in zonele cel mai problematice. Partea dreapta e de obicei mai afectata, la aripile spate.
                    Si eu am aceasta problema din pacate!

                    Am de gand sa ma apuc eu de aceasta operatie, si sa o dau gata.
                    Mi-au cerut 300ron la un service si am decis sa incerc sa o fac eu singur.
                    Cam de ce materiale as avea nevoie? Precizez, ca doar acea buza o retusez si o vopsesc, nu toata aripa.


                    Partea buna este ca am si o culoare frumoasa, verde cameleon!

                    Comment


                    • Daca meri pe minimum - minimorum d.p.d.v. al costurilor, ai asa: smirghel (cred ca 320 granulozitate), grund (la pensula sau spray), vopsea dupa codu' culorii si in final lac.

                      Comment


                      • Vlad, da-ne o poza sa vedem si noi despre ce e vorba.
                        sigpicI don't want you to think like me, i just want you to think.

                        Comment


                        • Am uitat de diluant sau vreun spray decapant cu ajt. carora cureti bine stratu' suport (tabla) inainte de tratament.

                          Tre' sa m-apuc si io de niste tiganii de-astea dupa ce trece musonu' asta din ultima perioada , ca tot mi-au ramas materiale de la retusurile de anu' trecut.
                          Last edited by Kojak; 19 June 2014, 22:59.

                          Comment


                          • a inceput bine!

                            Salut!
                            pentru ca nu prea m-a deranjat asa mult punctulete de rugina am zis ca nu-i mare lucru. pana in iarna lui 2013 masina era tipla, acum ma gandesc cum o sa trec de iarna ce vine
                            cel mai probabil va fi revopsita total daca sarea si celelalte minuni antiderapante aruncate pe aslfalt vor face ravagii in tabla pana la primavara
                            Attached Files
                            http://www.auplod.com/u/poudal5a95e.png

                            Comment


                            • Fratioare...usa aia compromisa... Pasajul spate il mai poti salva..sa zicem. La plafon..nu stiu ce sa zic.... cred ca ar trebui dat jos parbrizu . Masina e din 2007 ?
                              Apropo ai si pe prag un punct de rugina
                              My turbo lag, give your MPI, a chance

                              Comment


                              • A inceput sa dea rugina si in masina mea.
                                Attached Files

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google