Rugina Logan - totul despre problemele de rugina

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • ok am sa fac...dar de ce? nu iti vine sa crezi ?
    Un om inteligent nu va fi niciodata rau. Rautatea se naste din prostie, inferioritate si frustrare.

    Comment


    • Sicer imi vine greu sa cred ca a ruginit din senin poate iau sarit pietre sau s-a gariat tabla de la nr sau de la suportu lde nr. Dar nimic nu e imposibil in ziua de azi. SI ciar daca rugina a aparut din cauza defectului de fabricatie a aparut la 1 masina din nusitu cate sute sau mii fabricate nu ca la logan la 1 din 2 masini.

      Comment


      • cat de naiv poti sa fii? intra pe forum la nissan sa vezi probleme acolo. pfoai...
        sigpic

        Comment


        • Masina mea este din 2004 septembrie adica chiar din prima serie. O vreme nu a fost folosit ca si masina de zi cu zi, a fost tinut in garaj etc. Am preluat masina de la bunicu, m-am insurat, m-am mutat etc. si masina este folosita aproape zilnic si sta in parcarea din spatee blocului adica sub cerul senin, insa am grija de masina cum nu se poate mai bine. Tehnic nici nu am avut probleme cu masina chiar mi se pare fiabila, ( are 61,000 km) daaaaaar vopseaua si cum a fost pusa pe masina mi se pare chiar batjocura totala. Rugina, prima data a aparut acum 2 ani jumatate pe aripa spate stanga pt care am si fost rechemat cu programul rugina...Mi-au facut si am crezut in miracole ca de acum incolo nu o sa mai am probleme. Numai ca miracole nu exista in ziua de aztazi: dupa iarna asta mi s-a umplut de rugina masina in 3 locuri diferite, iarasi pe aripa spate, pe pragul spate unde sunt imbinarile dintre 2 table, iar cel mai urat pe aripa fata stanga jos efectiv a inceput sa sara jos vopseaua si tabla a ramas fara nimic pe ea. Va spun sincer am avut o parere buna despre logan si nu am vrut niciodata s-o compar cu alte marci straine ,ca nu sta bine pe drum etc cum fac unii, dar de data asta M-AM SUPARAT FOARTE TARE PE TOATA MARCA DACIA . A-si fi preferat va spun sincer sa fi avut mai multe probleme tehnice decat sa am iarasi probleme cu rugina, fiindca daca odata a intrat in tabla masinii este ca si SIDA deja nu mai scapi de ea, orice ai face....Asta e, am crezut in miracole am crezut ca Dacia o sa fie altceva decat a fost odata, se pare in unele locuri chiar a devenit ceva mai bun ( fiabilitate) dar in general cam tot acolo a ramas. Va spun inca o data , ca pina acum am avut o parere buna despre Logan.....Un lucru ii sigur, este ultima mea masina marca DACIA!!!!!!!!!! Sub pretextul ca facem la pulime masina buna si ieftina isi bat joc de tratarea antirugina si de vopseaua masinii. Eu sincer nu cred ca au inbunatatit in ultima vreme tehnologia de vopsire a masinilor cum spun ei. O zi buna la toti, speranta sa moara ultima? Nu-i asa?
          Logan 1.6mpi-2004 septembrie si Skoda Octavia 1.4TSI-122CP-Business-2010 iulie

          Comment


          • da, din pacate ai dreptate

            Comment


            • Cu vopseaua si cu rugina, cam ai dreptate, si eu ma uit la a mea cu durere cand vad cum se matuieste odata cu trecerea anilor. Si de abia are 4 ani. Slava Domnului ca n-are inca rugina! Asta e Dacia! O masina low cost, de care s-a umplut lumea. Atata dam pe ea, atata face. Sa vedem duster-ul, ca pe asta cer cam mult si sper sa ofere la fel.

              Comment


              • la mine a ruginit langa bancheta din spate pe pereti masini

                Comment


                • Originally posted by Flipper View Post
                  Sa faci si tu niste poze cand ai ocazia si sa le pui forum sa vedem si noi.
                  pozele promise :

                  Daca aveam aparatul foto la mine...se vedeau si mai bine.
                  Attached Files
                  Un om inteligent nu va fi niciodata rau. Rautatea se naste din prostie, inferioritate si frustrare.

                  Comment


                  • Originally posted by cosmin_BR View Post
                    la mine a ruginit langa bancheta din spate pe pereti masini
                    la tine a ruginit pentru ca a fost taiata tabla ca sa incape boxe mai mari si nu s-a tratat acolo unde s-a taiat
                    sigpic

                    Comment


                    • DI ncate vad eu i npoze(ultima) pasajul roti e zgariat si ciobit de la pietrice iar acolo unde a ruginit se pare ca zgarieturile si ciobiturile au ajuns pana la tabla, iar la numar probabil suportul nu sta fix si are oleaca de joc si de la trepidati a zgariat vopseaua pana a ajuns la tabla. Deci eu zic ca 99% nu e rugina de la interior spre exterior si se datoreaza factorilor externi. Oricum se paote rezolva fie pe garantie(putin probabil) fie ii trage o cheie pe aripa si hayon si o face pe casco daca are.

                      Comment


                      • logan 2005, a aparut rugina peste tot ...am primit hartia ptr a ma programa la service ptr ceruire, nu stiu daca am sa rezolv ceva
                        stresini, deasupra rotilor spate, pe la chederele exterioare ale geamurilor, zona de sub luneta desi am scos mizeiile adunate acolo mai mereu, jale mare ce sa mai

                        Comment


                        • ai garantie,nu?nu vad de ce te complici,e dreptul tau sa iti repare masina

                          Comment


                          • sa vad ce se rezolva, sunt sceptic in continuare

                            Comment


                            • Despre procesul de cataforeza

                              Cataforeza pe scurt, este o tehnologie care se bazează pe reacţii chimice utilizând curentul electric, bazându-se pe principiul că elementele de sens contrar se atrag, din fizică. În decursul procedeului piesa se introduce în cuvele cu vopsea şi se leagă la curent continuu. Astfel piesa atrage particulele din interior asupra sa, vopseaua depunându-se în mod egal pe toată suprafaţa. Chiar dacă piesa prezintă asperităţi sau ondulaţii acest procedeu permite acoperirea perfectă a întregii suprafeţe în mod egal şi eficient. Prin depunerea treptată a straturilor de vopsea se realizează atât tratarea suprafeţei precum şi protecţia anticorosivă.

                              In mare, aceasta este metoda pe care o foloseste Dacia pentru protectia anticorosiva.
                              sigpic

                              Comment


                              • Dacia a fost, este si va fii incontinuare sora cu rugina dupa care vad ca urmeaza si alte marci. Asta e nu avem ce face. Am avut si eu ceva probleme cu rugina si le-am rezolvat singur nu am fost la ei la Dacia dar nu este exclus sa apara in alte locuri. Asta e Dacia , cu asta defilam

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google