Rugina Logan - totul despre problemele de rugina

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • am loganul de mai bine de 6 ani.e rugina la aripa dreapta spate, langa prag, destul de multa, o las pana voi schimba toata aripa.

    Comment


    • Originally posted by Tudor View Post
      stiu ca pare o intrebare ciudata, dar garantia tablei unde e scrisa? ca sa stiu cati ani am si sa ii arat si lu' tata ca e a 2 a oara cand mi-apare rugina la aripa dreapta spate...parca-i blestemata :|
      deci ?
      " Nevastamea conduce atat de rau, incat GPS-ul i-a spus: in 50 metri trage pe dreapta ca vreau sa cobor "

      Comment


      • de ce intrebi? nu gasesti sau nu ai cautat?

        scrie in carnetul de garantie la sectiunea Garantie
        Last edited by bogdan_1984; 24 August 2011, 09:32. Reason: Automerged Doublepost
        sigpic

        Comment


        • nu stiam in care sa caut ) o alta intrebare..dintre cei care au dat mail la vc cu referire la rugina, v-au cerut toate datele? ( nr de masina, serie, nume posesor etc etc?? )
          " Nevastamea conduce atat de rau, incat GPS-ul i-a spus: in 50 metri trage pe dreapta ca vreau sa cobor "

          Comment


          • Originally posted by radu cornel View Post
            in febr. a mea face 6 ani... acum 2 ani mi-au schimbat capota de la motor in urma unei grindine urate... asta noua e varza.. de rugina si mult mai subtire. oare se mai poate face ceva din asa zisa garantie de 6 ani la coroziune ?
            Garantia e pentru ce masina asa cum e livrata din fabrica. Ce treaba are capota ta cumparata si vopsita cine stie unde cu garantia masinii? Garantia reparatiei este de 3 luni la vopsea din cate auzisem.
            Nu contraziceti moderatorii, iti iei ban daca ai dreptate.

            Comment


            • Daca nu se prind cei de la dacai o poate schimba fara probleme pe garantie!

              Comment


              • Am si eu un logan ALB kiss fm din martie 2008 motor 1.6. Dupa ce am vazut niste poze postate de @PCH (parca) cu un logan din noiembrie-decembrie 2007 plin de rugina sub chedere .... mi-am luat inima in dinti si am dat jos toate chederele de pe masina .

                sub chederele de la usi -un singur punctulet superficial curatat dat cu zinc si vopsea + 1 strat subtire de tot de ... ati ghicit VASELINA
                sub chedere de la geamuri - cam 3-4 puncte de rugina/la fiecare usa- la tabla din interior exact unde se ambutiseaza cu fata de usa exterioara - am curatat cat am putut cu smirghel ( pozitia e incomoda) si am aplicat tratamentul de mai sus
                -sub chederul de la spalatorul de parbriz - un singur punct superficial.


                Per total asta e toata rugina la o masina marie din 2008, + cateva punctulete pe usi deaspura pragurilor unde lovesc pietricelele ...

                Eu sincer sunt foarte multumit de ce am gasit pe acolo ... nimic de speriat -am nimerit o masina buna de export )

                Un sh nemtesc din 2000-2001 echivalentul la bani ai loganului are si ala rugina mai multa ( vb din proprie experienta) asa ca bucurati-va de logan.

                Un fost diselist de sh nemtesc va spune ca 1.6 e bijuterie,
                Last edited by Drogas; 29 August 2011, 12:32.

                Comment


                • Da, e buna asta cu dacia de export...eventual cu imbunatatiri cum era vorba odata
                  Astea albe, din motive care imi scapa, sunt mai bine vopsite...de fapt sunt mai integral vopsite, ca sa zic asa.
                  Alea colorate, in special cele inchise, sunt mai "suflate" si au portiuni de tabla chioara, netratata.
                  La a mea de exemplu, podeaua nu e vopsita, e doar asa "gazata"...la fel si stalpii si plafonul.
                  Keyboard error or no keyboard present.
                  Press F1 to continue or DEL to enter setup...

                  Comment


                  • Asa sunt toate la interior (gazate) daca dai jos fetele de usi ai sa vezi ca acolo este tot asa!

                    Comment


                    • rar sunt cele fara rugina
                      sigpicmasina personala pare cea mai deosebita

                      Comment


                      • Salutare tuturor! Ce parere aveti?
                        Attached Files

                        Comment


                        • Este vorba despre masina mea, un Logan Laureate din 2005. Din pacate minunatia asta am vazut-o dupa ce a iesit din garantie. Am fost la service, au spus ca nu au mai vazut asa ceva si mi-au dat doua solutii: petic dar nu se stie cat va dura pana cand reapare rugina sau cat se mareste gaura cand vor curata locul sau inlocuirea completa a aripilor interioara si exterioara dreapta spate, caci despre ele e vorba. TOTAL: 1700. Si inca un amanunt, cu varianta asta as scapa si de rugina de la trapa rezervorului care a fost remediata de nenumarate ori si care a reaparut tot de atatea ori. Am putin noroc ca am CASCO si aripa e zgariata, am dosar si ma scot la vopsea si voi plati 1300.

                          Comment


                          • Nu ai primit scrisoare acasa pentru OTSul care rezolva asta? A fost acum 2 sau 3 ani.
                            Nu contraziceti moderatorii, iti iei ban daca ai dreptate.

                            Comment


                            • Naspa rau de tot cum arata ,din pacate numai de la inceputul lui 2007 au incepus sa le fa ca mai calumea!

                              Comment


                              • Stai sa le vedem si pe astea din 2007, prin 2013 cand vor implini si ele 6 ani, daca au fost facute "mai ca lumea" !

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google